Sağlık Haberleri

Korona Farkındalık Günlerine İhtiyaç Var

Bilinçli farkındalık süreci ancak böyle tamamlanır. Her şeyi devletten beklememiz yanlış bir algı. İşin içine tüm ağırlığıyla özel sektörün de girmesi gerekir.

HEMEN yoldan geçen sade vatandaşa “Korona Nedir” şeklinde bir soru yöneltsek; “Bir mikrop çeşididir; hastalık yapar” yanıtını alabiliriz.

Korona Farkındalığı

NUR DEMIROK / PARA ; Ama nasıl bir mikrop çeşidi acaba diyerek konuyu biraz açmaya çalışsak, çoğunluk yine çok tehlikeli bir mikrop çeşididir diyecektir…

Yanlış mı verilen yanıt; evet genelde doğru.

Okullardaki tedrisat programları çerçevesinde öğretilen mikrop algısı, toplumun her kesiminde şu anda mevcut zaten. Hatta bunu ‘korona’ aynı zamanda bir virüs çeşidi değil mi, diye pekiştirmeye çalışsak onu da doğrulayacaktır çoğumuz.

İşte asıl meselenin düğümlendiği yere gelmiş oluyoruz böylece. Toplumumuzun geniş bir kesimi (piyasa ağzıyla söylersek) ’virüs’ü mikrobun biraz daha küçüğü ya da onun bir başka ifade şekli sanmaktadır.

işte konu tam da burada düğümleniyor; çünkü okulların tedrisat programlarında gerekli açıklamalara pek yer verilmiyor. Üstelik virüsün bilinen mikroplara göre nasıl varlıklar olduğu da tümüyle algılanmıyor.

Çare; özel sektörün organize edeceği ‘Korona Farkındalık’ Günlerinden geçiyor. İş burada özel sektörün kendi olanaklarıyla devreye girip; en gerekli bilgileri topluma aktarmasını gerektiriyor.

Hem de yalnız eğitim kurumlarında değil; bakkalarda, manavlarda, süper marketlerde ve elbette aşı uygulaması yapılan okul, fabrika, işyeri gibi tüm yerlerde…

Hatta bu konuda özel sektör marifetiyle broşürler, küçük kitapçıklar ve özel toplantılar da devreye alınabilir artık bugün. Böylece çeşitli yanlış yorumlar ve algı sapmaları da düzeltilebilir.

Farkındalık
Korona Farkındalık Günleri

Etkileyici Bir Üslupla Anlatılmalı

Burada önemli olan, 80 yaş üstü bireyler ile okul öncesi çocukların dahi anlayabileceği bir dil ve daha ötesi etkileyici üslup kullanmaktır.

Bitmedi; bakkalda, manavda, markette ve açıkta satılan tüm ambalajlı ürünlerin içine tıpkı bir ilaç prospektüsü gibi özet bilgiler abartılmadan konmalı ve anlaşılabilir bir üslupla acilen topluma sunulmalı.

Virüs yaygınlığı hafiflese ve pandemi süreci yavaşlaşa bile bu hizmet özel sektör tarafından organize edilip, devletin virüsten korunma programlarına da destek olmalı.

Hatta başta ilkokullar olmak üzere tüm eğitim kurumlannda uzman özel sektör temsilcileri dikkat çekici seanslar tertiplemeli.

Virüs atakları epey geriledi demek yetmez, yeni korona giysisi giymiş virüs, bir başka çeşidiyle do her an karşımıza çıkabilir.

İşte bu noktada tedbiri elden bırakmamak ve farkındalık algısını zirveye taşımak özel sektörün de önemli sorumlulukları arasında bugün.

Tüm eğitim kurumlan ve özel sektörde başlatılan bu süreç olabildiğince canlı tutulmalı; ‘yeni varyantlara karşı da oldukça bilinçli bir farkındalık yaratılmalı.

Bu konuda özel sektörün temsilcileri bir araya gelerek özenle üretilmiş ve tüketicinin bilinçaltına da seslenen kitapçık, broşür ve hatta ürün ambalajlarında ‘etiket’ uygulayarak kapsam daha da genişletilmeli.

Korona Farkındalık Günleri
Korona Farkındalık Günleri

Yeni Varyantlar Çıkabilir

Süpermarketler girişte -maalesef bir kısmı çalışmayan ‘dezenfektan püstürgeçleri’ yenilenmeli; hatta plastik alışveriş torbalarının üzerine ‘farkındalık yaratan’ uyarıcı etiketler hatta broşürler koyulmalı.

Evet, virüs tam kayboldu derken yeni bir varyantla her zaman karşımıza çıkabilir.

Hem uyarıcı hem de eğitici tüm buiugsal süreç devanı ederken, özellikle süpermarketler başta olmak üzere, özel sektörün önemli yerlerinde çalışan bireyler devamlı kontrol altında tutulmalı, maske takma alışkanlığı da standart bir uygulama olarak devam ettirilmeli.

Özel kurumlar, bankalar, odalar, nakliyat ambarları; hatta yerel marketlerde daha bir süre maske takılması kaliteli bir hizmet gereği olarak ilan edilmeli ve süreç ısrarla devam ettirilmeli.

Özel okullar, kurslar, oyun salonları, sinemalar, bankalar, eczaneler ve tüm yolcu salonları ile toplu tasıma araçlarında maske takılması bir süre daha uzatılmalı ve yenilenen standartlara hiç olmadığı kadar uyulması sağlanmalı.

Unutulmasın ki, tüm mikroorganizma çeşitlerinde olduğu gibi mevcut virüs şekil değiştirerek yeni bir varyant olarak her an karşımıza çıkabilir! Hele de mevsim döngülerinde…

NUR DEMIROK / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu