İş Fikirleri ve İş Kurmak

Köşe Başında Soslu Patates

İngilizcede çeşidi yüzlerce olan çerezlik ve mezelik soslara kısaca ‘dip’ deniyor malum. Tam açılımı ise ‘dip sauce’… Sözcükten anlaşılacağı üzere bu sosların içine katık olacak şeyler sosa daldırılarak yeniyor. Özellikle de kızarmış parmak patates. Oldukça lezzetli, besleyici yeni bir fast-food alışkanlığı. ‘Dip’ adı batı dillerinin çoğunda aynı zamanda daldırmak anlamına geliyor; her şey katıkla birlikte ayaküstü yeniyor.

Uygulamanın şimdilik Türkiye’de bir benzeri yok. Sistem oldukça basit, bildiğimiz parmak patates (bazı ülkelerde ‘French fries’ de deniyor) fast food türünün katık maddesi. Klasik ‘cips’ şeklinde ya da yuvarlak formda olan patates biçimleri var. Dipler rengârenk çeşitli salçalardan oluşuyor. Avokadolu, karidesli, keskin acılı (Urfa acılı mesela), parmesan peynirli, hatta havyarlı olmak üzere birçok çeşit var. Kimi girişimciler çikolata ve karamel sos başta olmak üzere tatlı dip çeşitlerini de imal ediyor. Fakat tezgâh üstündeki dip sayısı genellikle 10’u geçmiyor.

sos

Sistemin çalışması oldukça basit: Aynen burger işletmelerinde olduğu gibi kızarmış patatesler karton külahlara konuyor ve yine kartondan üretilmiş bardaklara doldurulan diplerle servis ediliyor. Parmak patateslerin boyları bilinenden daha uzun. Daldırma işlemini kolaylaştırmak için diğer cips türleri kaşık gibi bombeli yapılmış. Bu tatları deneyenler dipten daha lezzetli bir gıda olamayacağı iddiasında. Tabii yanında mutlaka soğuk bir içecek olması şartıyla!..

Fiyatları ise fast-food dünyasına göre hayli rekabetçi, işyerlerinin hem mobil hem de sabit olması mümkün. Kısacası bizim damağımıza uygun, düşük yatırımlı, bol kazanç vaat eden bir pratik iş…

Fazla Sermaye Gerektirmeyen 10 İş Fikri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu