Teknoloji İnovasyon

Kötü Niyetli Uygulamalara Dikkat

Cep telefonlarında uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor. Ama bazısı var ki kötü niyetli. Son zamanların popüler uygulaması GetContact bunlardan biri. BTK, mahkeme kararıyla bu uygulamaya erişimi yasakladı…

Uygulama kurmadan önce iyi düşünün

CEP telefonları çıktığından beri birçok işimizi onlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Birçok şirket ve kurum kendileriyle ilgili işlemleri mobil platform üzerine taşıyarak insanların hayatlarını kolaylaştıracak uygulamalar yapıyorlar. Geliştirilen yüzbinlerce uygulama var. Bunlar içinde sadece amaca yönelik hazırlanmış uygulamalar olduğu gibi asıl amacım gizleyen kötü niyetli uygulamalar da var. Bir uygulamada art niyet varsa bu ilelebet gizli kalmıyor ve bir yerlerden bir şekilde patlıyor.

EN YENİ KÖTÜ NİYETLİ UYGULAMA

Cep telefonlarında hemen herkesin kullandığı bilinmeyen numaraları tanımaya yönelik çeşitli uygulamalar bulunuyor. Son 10 gündür bir uygulama ülkemiz gündeminde oldukça popüler oldu. Uygulamanın ismi: GetContact.

GetContact uygulaması uygulamayı kuran kişilerin rehberindeki numaralan kendi havuzuna aktararak diğer sorgulama yapan kişilerle paylaşıyor. Rehber kopyalama sistemiyle, indirilen cihazdaki rehbere ve numaranıza ulaşan sistem bunları uygulamayı kullanan diğer kişilerle paylaşıyor. Uygulama mağazalardan indirildikten sonra telefon numarası girilerek üyelik işlemleri tamamlanıyor. Uygulama sayfasından sorgulama bölümünden veri tabanından bulunan numaralar sorgulanabiliyor. Özel hayatın gizliliği noktasında büyük sıkıntılar doğurabilecek olan sistemde numaranızın hangi kaynaklara ulaştığı bilinmiyor. Ücretsiz bir uygulama olan GetContact ve benzeri diğer uygulamaların en büyük gelir yöntemleri arasında ise zaten toplanan bu veriler yer alıyor.BTK DEVREDE

Son zamanlarda bu uygulamalarla ilgili şikayetlerin artması üzerine uygulamaları inceleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GetContact’in de aralarında bulunduğu 70 tane “numara bul” uygulamasının sitesine erişim engellenmesi talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Mahkemeye gönderilen talep dilekçesinde, “Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” söz konusu uygulamalara erişim engeli getirilmesi istendi.

ERİŞİMİNE ENGEL GETİRİLDİ

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Sezer Söylemez, BTK’mn talebini üzerine 70 uygulamaya erişimin engellenmesine karar verdi. Kararda şöyle denildi:

“Hakimliğimizce yapılan inceleme sonucunda; Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Türk Ceza Kanunu’nun 136. maddesinde düzenlenen ‘Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçunun niteliği, 25 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun kararının kapsamı birlikte değerlendirildiğinde talebe konu internet adresleri nde bulanan program, uygulama, içerik veya diğer iletişim sistemleri kullanılarak, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmesi işlenmesi ve kaydedilmesinin söz konusu anlaşıldığından yasa gereğince suç işlenmesinin önlenmesi ve kişilerin can ve mal güvenliği ile milli güvenlik ve kamu düzenin korunması yönünde talebin kabulüne karar verilmiştir.”

BTK tarafından başlatılan inceleme sonrasında uygulama App Store ve Google Play Store’dan kaldırıldı. Fakat bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Cep telefonunuza merak ettiğiniz her uygulamayı kurmayın. Öncesinde iyi araştırın.

MUSA SAVAŞ

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu