Başarılı Girişimcilik

Sivas’ın Kozmetik Kralı: İş Dünyasındaki Yükselen Yıldız

Ünal Karaca: Dermokil ve Kozmetikteki Başarı Hikayesi

Sivas’ın kozmetik kralı Ünal Karaca, Türkiye’nin tanınmış kozmetik markalarından Dermokil’in arkasındaki isim olarak bilinir. Ancak bu başarıya ulaşmadan önce oldukça zorlu bir hayat mücadelesi vermiştir. Sivas’ta geçen çocukluğu, ilerleyen yıllarda onu iş dünyasında önemli bir yere taşıyan deneyimlerle doludur.

Ünal Karaca’nın iş dünyasındaki yolculuğu, Almanya’ya 400 markla gidişinde başlar. Türkiye’ye dönüşünde motosiklet satışı ve beyaz eşya bayiliği gibi farklı sektörlerde deneyim kazanır. Ancak gerçek dönüm noktası, mobilya üretimi ile başlar. Sivas’ta mobilya fabrikası kuran Karaca, iş hayatındaki temellerini atmış olur.

İsrail seyahati sırasında kozmetik ürünlerine olan ilgisi, onu farklı bir yola sürükler. Karaca, kozmetik ürünlerini kil kullanarak üretme fikrini benimser. Başta eleştirilere rağmen bu yolda kararlılıkla ilerler. Dermokil markası altında ürettiği kil maskeleri ve cilt bakım ürünleri Türkiye’de ve uluslararası pazarda büyük bir başarı elde eder.

Ünal Karaca, Sivas’ta büyük bir üretim tesisi kurarak 175’ten fazla ürün üretmeye başlar ve bu ürünleri 35 ülkeye ihraç eder. “Kilden güzellik ürünü mü olur” eleştirilerine aldırmadan kendine olan inancıyla büyük bir başarı elde eder. Aynı zamanda Sivas’a önemli bir termal otel kazandırarak kente ekonomik katkı sağlar.

Ünal Karaca, başarı hikayesiyle girişimciler ve genç iş insanları için ilham kaynağı olmuş, sadece kendi işini büyütmekle kalmayıp kenti ve toplumu destekleyen bir iş adamı olarak tanınır. Karaca’nın hikayesi, azim, inanç ve girişimcilik ruhuyla dolu bir örnek teşkil etmektedir.

Kozmetik Kralı
Kozmetik Kralı

Ezel Kozmetik ve Dermokil Markası

Ezel Kozmetik, 1990’lı yılların başından itibaren Türkiye’nin önde gelen mobilya üreticilerinden biri olarak faaliyet göstermiş ve 2006 yılında Dermokil markası ile kozmetik sektörüne adım atmıştır. 30 yıllık deneyimi ile Ezel Kozmetik, Dermokil markası altında cilt bakımı, saç bakımı, el ve vücut bakımı, hyperpigmentasyon kategorilerinde yaklaşık 500 adet ürün üretmiştir.

Şirketin kozmetik üretimi, hijyen koşulları altında çağdaş üretim teknolojileri kullanılarak Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 20.000 m2’lik bir alanda gerçekleştirilmektedir. Ezel Kozmetik, ürünlerini SEDEX/SMETA, HACCP, GMP ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi doğrultusunda üretmektedir. Her bir ürünün AR-GE çalışmaları, köklü üniversitelerin de katılımıyla bilimsel temellere dayalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Dermokil markasının en dikkat çekici özelliği, ürünlerinin kil yani mineralli toprak içermesi ve bu sayede temizleyici, onarıcı, yenileyici, nemlendirici ve koruyucu özelliklere sahip olmasıdır. Nielsen tarafından 2016 yılında Tüketici İnovasyon Ödülleri kapsamında “YILIN SEÇİLMİŞ ÜRÜNÜ” olarak ödüllendirilen Dermokil Maskeleri ve DKDENT diş macunu, hem ulusal hem uluslararası pazarda büyük bir tercih görmektedir.

Ezel Kozmetik, Dermokil ve DKDENT markaları ile Türkiye genelinde parfümeri, eczane ve zincir marketlerde 25.000’den fazla satış noktasına ulaşmıştır. Ayrıca, kurulduğu günden bu yana 5 kıta üzerinde 25’ten fazla ülkeye ihracat yapmayı başarmış ve Amerika pazarında da yer edinerek Amazon.com’da satış yapabilen tek Türk markası olmuştur. Uluslararası fuarlara katılan ve dünyanın farklı bölgelerinde tanınan Dermokil, çeşitli medya platformlarında da güçlü bir varlık sergilemektedir.

Dermokil, doğal kaynaklardan ilham alarak, kil kullanımına dayalı ürünler üreterek doğallık ve kaliteden ödün vermeden tüketici ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan, teknoloji ve etik değerlere sahip, uzman bir ekiple çalışan bir Türk markasıdır. Ürün güvenliği ve kalitesine büyük önem veren Dermokil, EU direktifleri doğrultusunda akredite laboratuvarlarda testlerden geçirilen ve her bir ürün için Ürün Güvenlik Dosyası oluşturan bir markadır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu