İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kozmetik Sektöründe Yatırım ve İş Fırsatı

Kozmetik, Kozmetik Sektöründe Yatırım

Eski çağlardan bu yana, kadınlar iyi bir görünüme sahip olmak ve yaşlanmayı geciktirmek için pek çok yönteme başvuruyor. Güzelliklerine çağlar boyunca methiyeler dizilen, Mısır prensesleri Nefertiti, Kleopatra, Truvalı Helen gibi kadınların hoş görüntüsüne sahip olmak için farklı farklı uygulama ve yöntemleri kullanmaktan çekinmiyor günümüz kadınları. Son yıllarda kişisel bakım ve kozmetik ürünü kullanımının erkekler arasında da yaygın bir şekilde artması, kozmetik sektörünün katlanarak büyümesini beraberinde getiriyor. Hatta öyle ki krizlerden bile neredeyse etkilenmiyor sektör.

Dünyada 240 milyar dolara ulaşan kozmetik pazarı, son yıllarda Türkiye’de de büyümesiyle dikkati çeken sektörler arasında. Bugün Türkiye’deki kozmetik sektörünün toplam büyüklüğünün 7 milyar TL’ye ulaştığı yönünde tahminler yapılıyor. Sektörde faaliyet gösteren firma sayısı bin 300’e, istihdam ise 10 bine ulaşmış durumda. Her yıl ihracatını büyük oranda artıran kozmetik sektörünün bu yıl 1 milyar 100 milyon dolarlık rakama ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yatırım ve iş fırsatı
Kozmetik sektöründe son yıllarda dikkati çeken önemli gelişmelerden biri de kozmetik perakendeciliğindeki marka ve mağaza sayısının sürekli artması. Genç nüfus ve artan çalışan kadın sayısı sayesinde yerli yatırımcılar kadar yabancı kozmetik perakendecileri için de cazip pazarlar arasına girdi Türkiye. Birbiri ardına gelen yabancı markaları, yabancı kozmetik marketler takip etti. Yerli yatırımcılar da boş durmadı. Zaman içinde kimi kozmetik üreticisi olan, kimi ise sektörün geleceğini görerek pazara girip mağazalaşan markalarla da tanıştık. Hatta girişim sermayesi şirketlerinin de ilgisini çekti bu alan. 2008 yılında bu alana ilk yatırımı Turkven yaptı ve Tekin Acar’a ortak oldu.
Ve bugün 2 milyar doların üzerinde bir pastayı oluşturan kozmetik perakendeciliğinin büyüme potansiyeli yeni oyuncuların ve hali hazırdaki şirketlerin iştahını kabartmaya devam ediyor. Öyle ki artık pek çok şirket, çatısı altında birden çok marka bulunduruyor ve bu markalarla mağazalaşıyor.

Kozmetik perakendesi büyüyor
Hangi kadın alışveriş merkezine gittiğinde bir kozmetik mağazasına uğramıyor ki. Hiçbir şey almadık desek de mağazadan bir ruj, oje ya da kalemle çıkıyoruz. İşte bu nedenle cadde üzerinde aynı markanın birden çok mağazası bulunuyor ve bu mağazalarda da en çok bu ürünler satılıyor.
Son yıllarda büyüme trendiyle dikkati çeken kozmetik perakendeciliği kozmetik perakendesinde son yıllarda büyümesiyle dikkati çeken 20 şirketin yer aldığı sektörde girişimci ve çalışanlar için farklı fırsatlar sözkonusu. Çünkü toplam 600 mağazası olan ve 4 bin kişiye istihdam sağlayan bu şirketlerin gelecek hedeflerinde mağaza sayısını artırmak var. Bir kısmı franchise sistemiyle büyüyen bu şirketler yatırımcılar için girişim fırsatı yaratıyor. Aynı zamanda bir kozmetik mağazasında 5-15 kişinin çalıştığı düşünüldüğünde istihdam olarak da sektör önemli fırsatlar sunuyor.

Başarılı İş Fikirleri 160 Adet

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu