Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Kredi Kara Listesi ve Bilmeniz Gerekenler

Kredi kara listesi nedir?

Kara liste diye bir liste yok. Sadece, Merkez Bankası ile bankalar arasında bilgi değişimine tabi tutulan karşılıksız çeklere, protestolu senetlere ve ferdi kredi ile kredi kartı borçlularına ilişkin kayıtlar bulunmaktadır.

Merkez bankasının : TCMB 3167 Sayılı Çekle ödemelerin düzenlenmesi hakkında Kanunun 9 ve 16.maddeleri ile 1211 sayılı TCMB Kanununun 44.maddesi kapsamında yani resmi bir düzenleme.

Merkez Bankası kredi kaydında hangi bilgiler yer alır?

Merkez Bankası, veritabanını aylık olarak bankaların göndermiş olduğu bilgiler nezdinde oluşturur ve günceller. Sorunlu olan bireysel krediler, yazılmış veya düzeltme hareketi görmüş çek bilgileri veya protesto edilmiş senet bilgilerinin tamamı bu veritabanında yer alır. Bankalar kredi değerlendirme sürecinde bu veritabanını sıklıkla kullanmaktadırlar.

Kredi kara listesine hangi nedenlerle girilir?

Kullanılan kredi kartı, bireysel kredi, çek ve senetlerden dolayı takip başlatılması durumunda iki veritabanında (Merkez bankası ve Kredi Kayıt Bürosu) ilgili kişi nezdinde takip kaydı yaratılır. İdari ve kanuni takip olarak iki tür takip bulunur. Yasaya göre 90 günü aşan gecikmeler hakkında yasal takip başlatılır. Yasal takibe giren kişiler MB kaydına girerler. İdari takipte ise bu süre bankaya göre değişir.

Banka kredi başvurusunu hangi nedenlerle reddedebilir?

Tek kriter kredi sicili değil. Bankaların kredi başvurusunu değerlendirirken birçok değerlendirme kriterleri vardır. Ödeme gücünüz gelir, gider, geçmiş ödeme performansı, ödeme alışkanlıkları, mevcut risk, kredi skoru, medeni durumunuz, mezun olduğunuz okul, oturduğunuz il, çocuk sayınız, araba sahipliliğiniz gibi bilgiler, teminat, bugüne kadar kefil olduğunuz hesaplar bu kriterler bankaya göre değişiyor.

Merkez Bankası nezdindeki protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin ödenen kayıtlarda 3 takvim yılını, ödenmeyen kayıtlarda ise 5 takvim yılını doldurmuş olanlar, Merkez Bankası nezdindeki protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin kayıtlardan silinmektedir. Bu uygulama karşılıksız çekler için geçerli bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Merkez Bankası kayıtlarında protestolu senetlere ve ferdi kredi / kredi kartlarına ilişkin 5 yıldan daha eski herhangi bir kayıt yer almamaktadır. Kredi başvurularında şahısların karşısına bankalar tarafından çıkartılan kayıtlar ise doğrudan Merkez Bankası kayıtları değildir.

Bankaların bu kayıtları kütüklerinden silme zorunlulukları bulunmamaktadır. Bankaların, Merkez Bankasının yapmış olduğu silme işlemlerini yapma zorunluluğu olmadığından, Merkez Bankası tarafından silinmiş olan kayıtlar, şahısların bankalara yapmış oldukları başvurularda karşılarına çıkabilmektedir.

Kara Listedeyken Kredi Almak

Kredi başvurusu reddedilen kişi başka bir bankadan kredi alabilir mi?

Bankaların kredi başvurusunu değerlendirirken birçok değerlendirme kriterleri vardır.Ödeme gücünüz gelir,gider,geçmiş ödeme performansı,ödeme alışkanlıkları,mevcut risk,kredi skoru,medeni durumunuz,mezun olduğunuz okul,oturduğunuz il,çocuk sayınız,araba sahipliliğiniz gibi bilgiler, teminat,bugüne kadar kefil olduğunuz hesaplar… bu kriterler bankaya göre değişiyor.

Kredi veren kurumların kredi risk bölümleri kendilerine gelen başvuruları değerlendirirken Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası veritabanlarını referans noktası olarak kullanıyorlar. Merkez Bankasın da kaydı olan kişiye kredi verip vermemek bankaya kalmış bir şey.Her bankanın koşulları,şartları ,esneklikleri farklı.

Kredi kara listesinden çıkmak için neler yapılabilir?

Merkez bankasında kayıtların saklanma süresi ise 5yıldır.bu 5 yılsonunda eğer hakkınızdaki kanuni takip sonuçlanmış ve kapanmış ise merkez bankası kayıtlarındaki listeden isminiz silinir.

Merkez Bankası, söz konusu listeye alınan isimlerden borcunu daha sonra ödeyenleri üç yıl sonra, ödemeyenleri ise beş yıl sora çıkarıyor. Hazırlanan bu listeler ilgili bankaların veri tabanlarında da tutuluyor.

Yanlış bir kayıt söz konusu değilse kayıtların silinmesi mümkün değildir. Gecikmelerde kayıtlarda 12 ay geri gidilmektedir. Takibe düşmüş, daha sonra geri ödemesi tamamlanıp statüsü düzelmiş kayıtlarda ise 5 senelik bir süre söz konusudur. Geri ödemesi tamamlanmamış kayıtlarda ise zaman aşımı 10 senedir.

Kredi kara listesinde olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Bunun için taleplerinin açıkça belirtildiği, ad, soyadı, imza, vergi numarası, T.C. kimlik numarası, geçerli bir kimlik fotokopisi ve yazışma adresinin yer aldığı bir dilekçe yazılmalı ve T.C. Merkez Bankası’na gönderilmelidir

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

301 Yorum

 1. LÜTFEN SAKIN İNANMAYIN
  O LEVENT OLACAK YALANCIYA
  İNSANLARIN ÇARESİZLİKLERİNİ ÇOK GÜZEL KULLANIYORLAR YOK 2 ÇOCUĞUM VAR BENİM
  YOK YARDIM EDECEM YOK Bİ SAAT İÇİNDE….AMA O KADAR ÇARESİZSİNİZ Kİ NE DESE İNANIYORSUNUZ
  KABAHAT BİZDE
  GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILIYORUZ

 2. sağolun Levent Bey ..siz mi yardımcı olacaksınız tabi adınız da buysa
  kredi vermek bir kenarda dursun insanın elinde olanı olmayanı da topladınız

  SAKIN BU KİŞİYE İNANMAYIN ..O KADAR ZOR DURUMDAYDIM Kİ BORÇLA ALDIĞIM PARAYI BİLE MASRAF ÇIKYOR DİYE DİYE KAPTIRDIM
  YOKLUKTA AYNI SIKINTIYA DÜŞMEYİN

 3. Bulent bey benimle lutfen ilerisime gecin bende dolandirildim bu kosi tarafndan beraber hareket edelim

 4. Merhaba kendim esnafim ama benim evim su anda baskasinin üzerinde ve kredili ben onu üzerime almak istiyorum tahmini gereken miktar 70.000 yardimci olabilir misiniz

 5. Emekliyim maaşımda haciz yok ama kara listedeyim.1800 tl.maaşım var 24 ay veya 36 aylık 5.000 tl.çekme şansım varmı varsa şartlar ve ödeme şekli ne olabilir.uygunsa bana yazabilirsiniz kolay gelsin.

 6. özgür bey benimle acil olarak 05414699606 numaralı hattan levent hakkında iletişime geçermisiniz

 7. Emekliyim fakat kara listedeyim kredi kullanabilirmiyim yardimci olurmusunuz .

 8. MERHABALAR SSK PROBLEMİNİZİ KREDİ SKORUNUZU YADA KREDİ KART KULLANMİYORSUNUZ DİYE KREDİ ALAMİORSANIZ COZUM BİZDE FİNANSAL FİRMAMIZ VE DESTEGİMİZLE YANINIZDAYIZ HEMDE 2 SAAT İÇİNDE KREDİNİZ HAZIR HALE GETİRİYORUZ TÜRKİYENİN NERESİNDE OLURSANIZ OLUN ÜSTELİK TC KİMLİK NUMARANIZA KREDİNİZ TANIMLATILIR SİZ KİMLİGİNİZLE OLDUGUNUZ İLDEN KULLANIRSINIZ DOSYA MASRAF UCRETİ SADECE PESİN ALINIR KREDİ KOMİSYON UCRETİ KREDİDEN SONRA TAHSİL EDİLİR BİZ BU İSİ GERCEKTEN YAPAN FİRMAYIZ BURDAKİ SAHTEKARLARA YEM OLMAMAK VE BİZİMLE CALISMAK İSTEYEN GERCEK MUSTERİLERE YARDIMCI OLMAKTAYIZ GEREKSİZ KİSİLER ARAMASINLAR BURDAKI SAHTEKARLAR GİBİ MAİLDEN ULASINDA DEMİYORUZ CEP TELEFONUMUZDAN 7 / 24 ARAYABİLİRSİNİZ BORCSUZ VE MUTLU GÜNLER DİLERİZ İSTANBUL ANKARA İZMİR HAFTA SONUDA KREDİ KULLANDIRIMI YAPİLMAKTADIR DİGER İLLER SADECE HAFTA İCİ MİNİMUM CIKARILAN KREDİ TUTARI 15.000 MAXİMUM TUTAR 300.000TL’DİR DAHA ALTI BİR TUTAR YADA ÜST CIKARILMAMAKTADIR. KREDİNİZİ KULLANMAK İCİN HEMEN : 0537 421 78 08 İLETİŞİM : 0537 421 78 08

 9. acil kredi ihtiyacim var simdi geçerlidir. (privateloaninvestment@outlook.com)

 10. acil kredi ihtiyacim var simdi geçerlidir.(privateloaninvestment@outlook.com)

 11. Biraz maddi olarak sıkıntım var 5000 tl kadar nakite ihtiyacım var be yapabilirim

 12. 30 dakika içinde% 2 hızlı ve acil krediler bugün olsun. E-posta yoluyla daha fazla bilgi için bizimle irtibata (olsonfinancialgroup@outlook.com)

 13. SSK PROBLEMİMİ CEKİYORSUNUZ ODEMELERİNİZDE GÜCLÜKMÜ CEKİYORSUNUZ HER ATTIGINIZ SMS’E BANKALARDAN REDMİ ALIYORSUNUZ YADA GECMİSTE BANKA PROBLEMLERİNİZ YAKANIZIMI BIRAKMIYOR HER TÜRLÜ SORUNU FİNANSAL GUVENCEMİZ VE DESTEGİMİZ İLE ASIYORUZ BUNU NASİLMİ YAPİYORUZ ONCELİKLE TC KİMLİK NUMARANIZDAN DURUM KONTROLU VE ANALİZİ YAPIYORUZ SONRA ANLASMALİ OLDUGUMUZ BANKA SUBELERİ İLE GENEL MUDURLUKSUZ O KREDİYİ HAZIR HALE GETİRİP SİZLERİN KULLANIMINA SUNUYORUZ BUNU COK BUYUK PARALARADA YAPMIYORUZ SADECE DOSYA UCRETİNİ İLK ETAPTA PESİN ALIYORUZ VE CIKARTTIGIMIZ KREDİ TUTARININ YUZDE 5 İNİ ALİYORUZ BU İŞİ TÜRKİYEDE BİZDEN BASKA YAPAN BİR KURUM KURULUS YOK KOC FİNANS GUVENCESİ İLE SAGLİYORUZ KREDİYİ AYRICA ARACİLARA VERDİGİNİZ HERSEYİ ARACİLAR BİZE GETİRMEKTE TABİ SİZİN KREDİ SKORUNUZU DUSUREREK KARSILIKLI GUVENLE KREDİNİZ 1 SAAT İCİNDE BANKADA ADINIZA TANIMLATILIR KREDİNİZİ KULLANMAK İCİN HEMEN MEHMET BEY İLE GORUSUN : 0535 041 31 92 VAKİT KAYBETMEYİN

 14. SSK PROBLEMİMİ CEKİYORSUNUZ ODEMELERİNİZDE GÜCLÜKMÜ CEKİYORSUNUZ HER ATTIGINIZ SMS’E BANKALARDAN REDMİ ALIYORSUNUZ YADA GECMİSTE BANKA PROBLEMLERİNİZ YAKANIZIMI BIRAKMIYOR HER TÜRLÜ SORUNU FİNANSAL GUVENCEMİZ VE DESTEGİMİZ İLE ASIYORUZ BUNU NASİLMİ YAPİYORUZ ONCELİKLE TC KİMLİK NUMARANIZDAN DURUM KONTROLU VE ANALİZİ YAPIYORUZ SONRA ANLASMALİ OLDUGUMUZ BANKA SUBELERİ İLE GENEL MUDURLUKSUZ O KREDİYİ HAZIR HALE GETİRİP SİZLERİN KULLANIMINA SUNUYORUZ BUNU COK BUYUK PARALARADA YAPMIYORUZ SADECE DOSYA UCRETİNİ İLK ETAPTA PESİN ALIYORUZ VE CIKARTTIGIMIZ KREDİ TUTARININ YUZDE 5 İNİ ALİYORUZ BU İŞİ TÜRKİYEDE BİZDEN BASKA YAPAN BİR KURUM KURULUS YOK KOC FİNANS GUVENCESİ İLE SAGLİYORUZ KREDİYİ AYRICA ARACİLARA VERDİGİNİZ HERSEYİ ARACİLAR BİZE GETİRMEKTE TABİ SİZİN KREDİ SKORUNUZU DUSUREREK KARSILIKLI GUVENLE KREDİNİZ 1 SAAT İCİNDE BANKADA ADINIZA TANIMLATILIR KREDİNİZİ KULLANMAK İCİN HEMEN MEHMET BEY İLE GORUSUN : 0535 041 31 92 VAKİT KAYBETMEYİN …..

 15. Dolandırıcı sakın inanmayın ben inandım paramı da kaptırdım sizden ricam inanmayın böyle şerefsizlere

 16. KREDI IMKANI MERKEZ BANKASINDAN KESIN COZUM degerli müşterilerimiz çalışma belgesiz kefilsiz kredi imkanı 5.000 tl -100.000 tl arası istediginiz miktarlarda kredi sağlanır.hiç bir masraf yada bedel talep edilmeyecektir.krediniz onaylandıgında gerekli sözleşme imzalandığında hesabınıza para geçerken organizasyon bedelimiz kesilecektir.organizasyon bedelimiz % 10 olup kredi hesabınıza geçtikten sonra alınacaktır. MERHABALAR SSK PROBLEMİNİZİ KREDİ SKORUNUZU YADA KREDİ KART KULLANMİYORSUNUZ DİYE KREDİ ALAMİORSANIZ COZUM BİZDE FİNANSAL FİRMAMIZ VE DESTEGİMİZLE YANINIZDAYIZ HEMDE 2 SAAT İÇİNDE KREDİNİZ HAZIR HALE GETİRİYORUZ TÜRKİYENİN NERESİNDE OLURSANIZ OLUN ÜSTELİK TC KİMLİK NUMARANIZA KREDİNİZ TANIMLATILIR SİZ KİMLİGİNİZLE OLDUGUNUZ İLDEN KULLANIRSINIZ DOSYA MASRAF UCRETİ SADECE PESİN ALINIR KREDİ KOMİSYON UCRETİ KREDİDEN SONRA TAHSİL EDİLİR BİZ BU İSİ GERCEKTEN YAPAN FİRMAYIZ BURDAKİ SAHTEKARLARA YEM OLMAMAK VE BİZİMLE CALISMAK İSTEYEN GERCEK MUSTERİLERE YARDIMCI OLMAKTAYIZ GEREKSİZ KİSİLER ARAMASINLAR BURDAKI SAHTEKARLAR GİBİ MAİLDEN ULASINDA DEMİYORUZ CEP TELEFONUMUZDAN 7 / 24 ARAYABİLİRSİNİZ BORCSUZ VE MUTLU GÜNLER DİLERİZ İSTANBUL ANKARA İZMİR HAFTA SONUDA KREDİ KULLANDIRIMI YAPİLMAKTADIR DİGER İLLER SADECE HAFTA İCİ MİNİMUM CIKARILAN KREDİ TUTARI 15.000 MAXİMUM TUTAR 100.000TL’DİR DAHA ALTI BİR TUTAR YADA ÜST CIKARILMAMAKTADIR. KREDİNİZİ KULLANMAK İCİN HEMEN 5531001505

 17. Kara listede olanlara kredi veren bankalar varmı? bende kredi almak istiyorum. Tefecilerin eline düşmeyelim.

 18. ARKADAŞLAR İSMİM BÜLENT.
  GERÇEKTEN YARDIMA İHTİYACI OLANLAR LÜTFEN BU YAZIYI İYİ OKUYUN.
  AŞAĞIDA BİLGİLERİ VERİLEN YARATIK DOLANDIRICIDIR. ZATEN SIKINTIDASINIZ BU DOLANDIRICIYA PARA KAPTIRMAYIN.
  DOLANDICI 0543 441 94 08 OZGUR SAKIN BUNUN TUZAĞINA DÜŞMEYİN. KANDIRMAK İÇİN HERŞEYİ SÖYLER.

  DOLANDIRICI ÖZGÜR 0543 441 94 08

 19. ARKADAŞLAR İSMİM BÜLENT.
  GERÇEKTEN YARDIMA İHTİYACI OLANLAR LÜTFEN BU YAZIYI İYİ OKUYUN.
  AŞAĞIDA BİLGİLERİ VERİLEN YARATIK DOLANDIRICIDIR. ZATEN SIKINTIDASINIZ BU DOLANDIRICIYA PARA KAPTIRMAYIN.
  DOLANDICI 0543 441 94 08 OZGUR SAKIN BUNUN TUZAĞINA DÜŞMEYİN. KANDIRMAK İÇİN HERŞEYİ SÖYLER.

  DOLANDIRICI ÖZGÜR 0543 441 94 08

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu