Haberler

Kredi kartında aidatsız dönem

Bankalar kredi kartı aidatı ödemek istemeyen müşterilerine özel kartlar çıkarmaya başladı. Ancak bu kartlarda taksit ve puan kazanma, kampanyalara katılma, nakit çekme gibi özellikler yok. Bu hizmetleri isteyenler bankaya 1 ile 10 TL arasında ödeme yapmak zorunda…

myfikirler.comSON yıllarda hem finans dünyasında hem de kamuoyunda en sık tartışılan konuların başında kuşkusuz bankaların müşterilerinden aldığı komisyon ve masraflar geliyor. Bu konular içinde ilk sırayı ise kredi kartı aidatları alıyor.

Bankadan bankaya ve kartın özelliklerine göre farklılaşmasına rağmen genelde yıllık ortalama 100 TL civarında ek masraf kapısı açan aidatlar kredi kartı kullanıcılarından büyük tepki topluyor. Bu tepkiler son dönemde bankaları da zorluyor. Çok sayıda hizmeti bir arada sundukları kredi kartlarının kendileri için ciddi maliyeti olduğuna vurgu yapan bankalar, kart aidatlarından geri adım atmak istemese de her geçen gün artan tepkiler yüzünden ara çözümler üretmek zorunda kalıyor. Bu konuda aktif olan bankalar, son aylarda müşterilerine aidatlı kredi kartlarının yanı sıra aidatsız kredi kartı da öneriyor. Tercihi ise müşteriye bırakıyor.

HER HİZMETE AYRI ÜCRET

Ancak pazara yeni sunulan aidatsız kredi kartlarının kullanıcılara klasik kartların sunduğu çok sayıda hizmet ve ürünü sağlamadığını akıldan çıkarmamak gerekiyor. Örneğin, aidatsız kredi kartlarında genellikle taksit yapma, ödeme erteleme, kampanyalara katılma, puan kazanma, nakit çekme gibi imkanlar bulunmuyor. Bu arada aylık ödemelerde asgari limit yerine borcun tamamının kapatılması gerekiyor. Bazı bankalar aidatsız kredi kartı kullanan müşterilerine şubelerinden hizmet sunmuyor. İhtiyaç halinde kişinin bu hizmet veya ürünlerin tamamını veya sadecc birini talep etmesi halinde ise banka her bir hizmet için ayrı ücret istiyor. Şu anda aidatsız kredi kartı çıkaran bankaların sayısı az ama önümüzdeki dönemde diğer bankaların da bu türden ürünleri çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. Zaten bu günlerde aidat-sız kart konusunda yasa hazırlığı da var. işte aidatsız kredi kartı olan bankalar…

TALEP YOĞUN

Akbank 2012 Aralık ayında yıllık kart üyelik aidatı olmayaı Free Kart’ı çıkarttı. Axess kartın temel tüm özelliklerinden fayda lanan Free Kart ayrıca kullanıcılarına hizmet ve dönemsel kam panyalardan istediğini seçme imkanı da veriyor.Free Kart’ın, kullanıcılara dilediği kampanyaya katılma ya da katılmama seçeneği verdiğini söyleyen Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sindel,

“Free Kart sahipleri kullanmak istedikleri özelliklere, diğer kartlarımızdan farklı olarak bir ücret karşılığında sahip oluyorlar. Free Kart’a özel ücretleri kendi sitesinde detaylı olarak yer veriyoruz ve müşterilerimizi bilgilendiriyoruz.

Müşterilerimiz sadece kullanmak istedikleri hizmet için ücret ödeme fikrini beğendiler” diyor.

Free Kart ayrıca kullanıcılarının önceden belirlediği harcama tutarına ulaştıklarında bilgilendirme de yapıyor. “Free Bütçem” servisi sayesinde kart kullamaları bütçe yönetimini daha aktif yapabiliyor. Sindel’in verdiği bilgiye göre alışveriş ve gecikme faiz oranları diğer kartlarla aynı olan Free Kart’a talep oldukça yoğun.

EK ÜCRET 1.99 -10 TL ARASI

Garanti Bankası’nın kredi kartı aidatı almadığı iki yeni ürünü var. Biri 11 Mart’ta lansmanı yapılan ve 18-25 yaş arası geçlere yönelik olarak geliştirilen Bonus Genç kart.

Diğeri ise 11 Şubat’ta çıkarılan Bonus Flexi…

Bonus Flexi ve Bonus Genç kart sahiplerinin Bonus üye işyerlerinde yaptıkları alışverişlerden bonus kazanıp, standart taksit fırsatlarından yararlanabildiğim söyleyen Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Onur Genç, bunun dışında diğer kartlardan farklı olarak tüm harcamaları için diledikleri sayıda ek taksit ya da harcama öteleme imkanına da sahip olduklarını söylüyor.

Ancak Bonus Flexi ve Bonus Genç kart müşterileri Bonus’un kampanyalarından ücret karşılığı ve SMS göndererek yararlanabiliyor. Kampanya başına katılım ücreti kampanyanın kurgusuna göre 1.99 TL ile 10 TL arasında değişiyor. Taksit ve öteleme imkanından yararlanmak isteyenler SMS ile bu hizmetten yararlanabiliyor.

Bunun için harcamadan sonra TAKSİT yazıp istenilen ek taksit sayısı ile birlikte 3340’a gönderilmesi gerekiyor. Taksit ötelemek isteyenlerin ise ÖTELE yazıp öteleme yapılmak istenen ay sayısıyla beraber 3340’a göndermesi gerekiyor. Banka, Bonus Flcxi ve Bonus Genç kartlar ile talep edilen ek taksit özelliği için müşterilerinden aylık 1 TL’den, öteleme özelliği içinse aylık 2 TL’den başlayan ücretler uyguluyor.

Bonus Flexi müşterilerinin yıllık harcamalarına bağlı olarak 50 TL’ye varan ekstra bonus kazanma özelliğinden de yararlanabildiğim söyleyen Onur Genç, bu kartların özellikleriyle ilgili şunları söylüyor:

“Bonus Flexi ve Bonus Genç kartlar için uygulanan faiz oranları diğer ürünlerimize uygulanan faiz oranları ile aynı. Her iki kredi kartımız için de uygulanan ücretlerle ilgili müşterilerimize gerekli kanallardan düzenli bilgilendirmeler yapıyoruz. Bonus Fle-xi’de ayrıca dört senede bir yenilenen kart plastikleri için 10 TL vade yenileme ücreti bulunuyor.”

ŞUBEDEN ÖDEME YAPMAK 3 TL

Finansbank, Mayıs 2010’da kredi kartı aidatı ödemek istemeyen müşterileri için Fix Card’ı çıkardı. Fix Card kullanıcıları bir defaya mahsus kart basım ve gönderim ücreti dışında aidat ödemeden, üye işyerlerinde taksit, ParaPuan ve indirim gibi ayrıcalıklardan yararlanabiliyor. Ücretsiz e-ekstre yerine basılı posta ile ekstre gönderimi talep edenler ise bunun ücretini ödüyor.
Lansmandan iki yıl sonra Ağustos 2012’de Fix Card’ı Fix Card Temassız adı ile yenilediklerini söyleyen Finansbank Ödeme Sistemleri ve Alternatif Kanal Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Kunter Kutluay, “Bu uygulama sayesinde kredi kartı, banka kartı ve temassız ödeme özellikleri tek bir kartta toplandı. Fix Card Te-massız kart sahipleri yurtiçi veya yurtdışında herhangi bir POS veya ATM’de işlem yapmak istediğinde kendilerine ilk önce kredi kartı/banka kartı şeklinde hangi uygulamayı kullanmak istedikleri soruluyor. Böylece müşterilerimize tüm finansal ihtiyaçlarını tek bir kart ile karşılama imkanı sunarken farklı kartlar taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırmış oluyoruz. Ayrıca banka kartı ile POS’tan yapılan alışverişlerden kazanılan ParaPuan miktarının aynısı kredi kartına da eş zamanlı yükleniyor. Bu sayede alışverişlerden iki kat ParaPuan kazanıyorlar.”

FixCard Temassız’da, “Bakiye Uyarı Servisi” gibi ayrıcalıklı ücretsiz hizmetler de var. Bu hizmetle banka kartının bağlı olduğu hesabın bakiyesi 100 TL’nin altına düşünce kart sahibine otomatik SMS gönderiliyor. Yine her ay sonunda hesabın kapanış bakiyesi SMS ile müşteriye bildiriliyor.

Fix Card Temassız sahipleri diğer kredi kartı müşterileriyle aynı faiz oranını ödüyor.

Kartı kullanmak isteyen Fix Card sahiplerinden hiçbir ek ücret talep etmediklerini vurgulayan Kutluay, “Yalnızca, kendi tercihleri doğrultusunda seçecekleri hizmetler için ücret yansıyor. Örneğin, ekstrelerini e-mail yolu ile ücretsiz olarak alabilirler ama basılı posta ile almak isterlerse 2 TL ücret ödüyorlar. Veya kart borçlarını ödemek için ATM ve Internet Şubesi’ni ücretsiz olarak kullanabilirler. Bu kanallar yerine şubeden ödemek isterlerse 3 TL talep ediliyor” diyor. Kutluay’ın verdiği bilgiye göre piyasaya çıktığı Mayıs 2010’dan bu yana yoğun rağbet gören Fix Card’ta kullanıcı sayısı 1.5 milyona ulaştı.

ÇOK UÇANA PEGASUS KART

ING Bank müşterilerine iki farklı aidatsız kredi kartı veriyor. Bunlardan ilki ING Günlük Paket’i içinde yer alan kredi kartı. Banka müşterilerinin günlük bankacılık işlemlerini yaparken en sık kullandığı ürünler vadesiz TL mevduat hesabı, destek hesap, ING Bonus Kart, ING nakit kart, otomatik fatura ödeme talimatı. Ayrıca, hesaplara şube dışı kanallardan erişimi sağlayan internet ve telefon bankacılığı kullanıcı kodu, ING Günlük Pake-ti’nin içinde yer alıyor. Bu paket sayesinde ING müşterileri yıllık kredi kartı aidatı dahil olmak üzere tüm bu ürünler için ödeme yapmıyor.

Banka ayrıca 2013 Nisan ayı içerisinde Pegasus ile yaptığ işbirliği kapsamında “ING Pegasus Plus Kart”ı çıkardı. Kart aidatı olmayan bu kartla kullanıcılar alışverişlerden yüzde 1,

Pegasus ile yapılan harcamalardan da yüzde 2 uçuş puan kazanıyor. Kart sahipleri aynı zamanda harcamalardan da bonus kazanıp taksitli alışveriş yapabiliyor.

Kart aidatı alınmayan bu kredi kartlarında, müşterilerin bankaya ait farklı ürün ya da hizmet talep etmesi durumunda o ürüne ait standart ücret dışında ek bir ücret talep etmediklerini söyleyen ING Bank Tasarruf Ürünleri, Ödeme Sistemleri, İş Ortaklıkları ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, “Müşterilerimiz Günlük Paket ürünümüzde kart aidatı ödemedikleri gibi, kapsam gereği hesap işletim, havale ve EFT ücreti de ödemiyor. Yeni kartımız olan ING Pegasus Plus Kart’ı da kart aidatsız olarak tasarladık. Özellikle sık uçuş yapan kitlenin yoğun talebi ile karşılaştık” diyor.

KART GÖNDERİM ÜCRETİ YOK

Aidatsız kredi kartı çıkartan bankalar kervanına en son katılan banka HSBC oldu. HSBC Concept adıyla çıkarttığı kredi kartı ile kullanıcıların kredi kart ücreti ve yıllık aidat, kart gönderim ücreti, işlemsiz-lik ücreti gibi ücret ve masrafları ödemeyeceğini söyleyen HSBC Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“HSBC Concept kart sahipleri, taksit fırsatlarından faydalanacak ve harcamalarının karşılığında NakitPuan kazanacak. Eğer artı taksit, taksit erteleme ve NakitPuan’dan faydalanmak isterlerse, tamamen kendi tercihleri doğrultusunda ek ücret ödeyecek. Böylece müşterilerimiz hangi hizmete ne kadar ilave ödeme yaptıklarını önceden bilecek. Bu ödemelerini aylık kredi kartı ekstrelerinden takip edip, HSBC Concept’e özel ödedikleri ücretler toplamını görebilecek.”

HSBC Concept kart sahiplerinin diledikleri gibi alışveriş yapıp, taksit fırsatlarından faydalanacağını ve harcamalarının karşılığında NakitPuan kazanacağını söyleyen Turan kullanıcının artı taksit, taksit erteleme ve NakitPuan kampanyalarından faydalanmak istemesi halinde, tamamen kendi tercihi doğrultusunda ek ücret ödeyeceğini belirtiyor. Turan, “Böylece müşterimiz hangi hizmete ne kadar ilave ödeme yaptığını önceden bilecek. Bu ödemelerini aylık kredi kartı ekstrelerinden takip ederek, HSBC Concept’e özel ödedikleri ücretler toplamını görebilecek” diyor.

ÖĞRETMENE ÜCRETSİZ

Vakıfbank sosyal sorumluluk ve dayanışma projeleri kapsamında çıkarttığı kredi kartlarından ücret almıyor. Halen bankanın Şişli ve Üsküdar sakinlerinin hizmetine sunduğu Şişli ve Üsküdar Kredi Kartları ile meslek gruplara yönelik sunduğu Öğretmenim, ASES, Kamusen Kredi Kartları bu kapsamda.

Bu kartlarla yapılan alışverişlerin belirli bir kısmının, bu kuramların yardım havuzu, yardım kampanyası veya sendikasına aktarıldığını söyleyen Vakıf- . bank Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, “Bu özelliğe sahip kartlarımızı, sadece anlaşmalı kurum ile birlikte belirlediğimiz kriterlere sahip üye ve kişiler alabiliyor; ‘ örneğin, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler, Şişli ve Üsküdar Belediyelerine bağlı vergi mükellefleri, Polis Bakım ve Yardım Sandığı’na bağlı memurlar. Bu tür kart sahiplerimize sağlanan ürün ve hizmetlerin içeriğini, anlaşmalı kuramların bankamıza ek maliyet yaratmadan sunduğu imkanlar, myfikirler.com belediye vergi ve harç ödemelerinde taksit imkanı, öğretmenevleri ve polisevlerinde indirimler, belediye ile anlaşmalı işyerlerinde taksit ve indirim vs, ile bankamızın düzenlediği kampanya ve hizmetler oluşturuyor” diyor.

Banka söz konusu bu kartlar için özel faiz oranı da uyguluyor. Halen Vakıfbank kredi kartlarının gecikme faizi yüzde 2.22 iken sosyal sorumluluk amaçlı bu kartlarda faiz oranı yüzde 2.12. Özcan’ın verdiği bilgiye göre kart ücreti alınmayan bu kredi kartları banka portföyünün yüzde 20’sini oluşturuyor.

Esin Çetinel / ParaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu