Güncel Ekonomi Haberleri

Kredi Kartından Kredi Çekmek Daha Avantajlı

Bankalar 15 bin TL’ye kadar olan kredi taleplerini artık kredi kartı üzerinden karşılıyor. Tüketici kredisi faizleri yüzde 3’lere dayanırken, kredi tahsis, hayat sigortası gibi masrafları bulunmayan bu kredilerin faizi yüzde 2.02…

SON aylarda bireysel kredi faizlerindeki hızlı yükseliş bankaları kredi kartlan üzerinden kredi vermeye itti. Özellikle düşük tutarlı kredi talepleri artık daha ucuz, daha düşük maliyetli ve prosedürü olmayan kredi kartları üzerinden karşılanmaya başladı. Bugün bankaların bireysel kredi faizleri yüzde 3’leri zorlarken, kredi kartı üzerinden verilen kredilerde faiz oranı Merkez Bankası’nın belirlediği sınır olan yüzde 2.02’yi aşamıyor. Bu nedenle “Taksitli Para”, “Taksitli Avans”, “ŞipŞak Para” gibi isimlerle çıkartılan bu ürünlere talep her geçen gün artıyor.

Ancak hemen belirtelim, bu krediler limitli ve herkesin kullanımına açık değil. Öncelikle bu krediyi kullanabilmeniz için kredi kartınızın nakit çekim limiti olması gerekiyor.

Kredi kartınızın limiti yüksek olsa bile nakit çekim limitiniz düşükse bu krediyi kullanamıyor veya çok düşük tutarlar için kullanabiliyorsunuz. Çünkü banka bu krediyi sadece nakit çekim limitinize göre kullandırabiliyor. Zaten bankaların bu konudaki yaygın uygulaması da hem vade, hem limiti sınırlı tutmak. Yani tüketici kredisine rakip bir ürün sunmak istemiyorlar.

EN FAZLA 15 BİN TL

Bugün hali hazırda bankalar 200 TL ile maksimum 15 bin TL’ye kadar olan nakit taleplerini kredi kartı üzerinden vadelendiriyor. Vadeler ise üç ile 12 ay arasında. 12 ayın üzerinde vade uygulayan banka yok. Burada amaç müşterilerin düşük tutarlı kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılamak.

Kredi kartı üzerinden kullandırılan bu kredilerin düşük faizin yanı sıra çok sayıda avantajı da var. Öncelikle bu krediler ATM, şube, internet bankacılığı, telefon bankacılığı gibi her kanaldan rahatlıkla ve hızlı kullanılabiliyor. Yani klasik kredi ürününe göre prosedürü çok daha az.

Bunun dışında klasik kredilerde ciddi maliyet yaratan kredi tahsis, hayat sigortası gibi ek maliyetler de bulunmuyor. Bugün bankalar bireysel kredi çektiğinizde saydığımız tüm bu masrafları kredi size ödenmeden önce nakit olarak tahsil ediyor, örneğin. 5 bin TL kredi çektiğinizde yaklaşık 200 TL gibi bir tutar kesilerek size 4.800 TL ödeniyor. Kredi kartı üzerinden kullandırılan kredilerde ise bu masraflar bulunmadığı için ihtiyacınız için çektiğiniz tutar anında kullanımınıza sunuluyor. İşte, küçük tutarlı nakit ihtiyaçlarınızı daha ucuz, daha hızlı ve hiçbir evrak, imza, kefil istemeden kullanacağınız kredi kartına bağlanan krediler…

AKBANK

Akbank, Axess kredi kartı sahiplerine acil nakit ihtiyaçları için 12 aya varan vadelerle kredi AKB A.ISIK kullandırıyor. Akbank’tan Taksitli Avans kullanmak isteyenler, Akbank Direkt İnternet’ten Akbank Şubesi veya ATM’sinden, Akbank Telefon Şubesi’nden veya cep telefonuna TA yazıp 6665’ye SMS gönderiyorlar.

200 ile 15 bin TL arasında kredi imkanı sağlayan Taksitli Avans’ta geri ödemeler ise altı ile 12 ay üzerinden yapılıyor. Bankadan edindiğimiz bilgiye göre, Taksitli Avans için Akbank Direkt’e ister müşteri numarası, ister Akbank kredi kartı bilgileriyle giriş yapılabiliyor.

VAKIFBANK

Vakıfbank, “Nakite Taksit” ürünü ile müşterilerinin kredi kartları üzerinden kredilendirme yapıyor. Vadesi 4 ile 12 ay arasında değişen Nakite Taksit ile Vakıfbank kredi kartı müşterileri 250 ile 10 bin TL arasında kredi kullanabiliyor. Örneğin, beş bin TL’lik krediyi 12 ayda ödemek isteyenler ayda 485.07 TL ödeme yaparak vade sonunda toplam 5820.93 TL ödeme yapıyor. Banka müşterilerine benzer uygulamayı kredili mevduat hesabı (KMH) üzerinden de sunuyor.

GARANTİ BANKASI

Garanti Bankası, kredi kartı müşterilerine “Taksitli Para” adı altında kredi kullandırıyor. Banka hiçbir evrak ve belge talep etmeden Taksitli Para ile anında bireyin nakit çekim limiti kadar kredi verebiliyor. Ödemeler ise yine kredi kartı üzerinde gerçekleştiriliyor. Hesap özeti de kredi kartı ekstresi ile takip ediliyor. Taksitli Para’da maksimum vade ise 12 ay ile sınırlı.

ING BANK

ING Bank, nakit ihtiyacı olan Bonus Card ve Pegasus Kart sahiplerine “Taksitli Avans” adı altında vade imkanı sağlıyor. Maksimum 7 bin TL olarak kullandırılan Taksitli Avans’ı ihtiyaç sahibi 2-12 ay vade ile geri ödeyebiliyor. Buna göre 7 bin TL Taksitli Avans kullanan bir kişi 12 ay boyunca 679 TL ödüyor. Toplam ödenen tutar ise 8.151 TL oluyor.

ING BANK ganka söz konusu bu ödemelere KKDF ve BSMV’nin dahil edilmediğini vurguluyor. ING Bank, Business Kredi Kartı sahiplerine ise maksimum dokuz ay vade imkanı sunuyor. ING Bank internet sitesindeki bilgiye göre, Taksitli Avans işlemine ait taksit tutarının tamamı ekstrenin son ödeme tarihine kadar ödenmediği durumlarda, taksit tutarına ayrıca harcama faizi de işletiliyor. Taksitli Nakit Avans için yapılacak iptal, kısmi kapama, erken kapama işlemleri ise ING Bank şubeleri ile Müşteri İletişim Merkezleri aracılığıyla yapılıyor. ING Bank’tan Taksitli Avans çekmek isteyenler ING ATM’lerine, 0850 222 0 600 Telefon Bankacılığına veya ING Bank şubelerine başvurabiliyor.

İŞ BANKASI

İş Bankası, kredi kartı müşterilerine Bankamatikken “Taksitli Nakit Avans” kullandırıyor. Asgari tutarı 200 TL, azami tutar ise kredi kartına tanımlanan nakit çekme limiti ile sınırlı olan Taksitli Nakit Avans beş ile 12 ay arasında vade ile geri ödenebiliyor. İş Bankası müşterileri Taksitli Nakit Avans’ı Bankamatiklerin yanı sıra İnternet Şubesi, 0850 724 0 724’den ya da tüm iş Bankası şubelerinden kullanabiliyor.

DENİZBANK

Denizbank, kredi kartı müşterilerine 10 bin TL’ye kadar 4 ile 12 ay arasında vadelerle “Taksitli Nakit” imkanı sağlıyor. Denizbank’tan 12 ay vadeli 5 bin TL kredi kullananlar aylık 485.20 TL ödeme yapıyor. Toplam geri ödeme tutarı ise 5.822,36 TL oluyor. Taksitli Nakit kredi başvuruları İnternet Bankacılığından, Denizbank şubelerinden, 444 0 800 Denizbank İletişim Merkezi’nden, Denizbank ATM’lerinden ve PARA boşluk, kartın son altı hanesi boşluk talep edilen kredi tutarını 3280’e mesaj göndererek yapılabiliyor.

TEB

TEB müşterileri kredi tartının nakit limiti kadar parayı tüm TEB şubelerinden, TEB ATM’lerinden, CEPTETEB İnternet Şubesi’nden ya da Telefon Şubcsi’ndcn 7 gün 24 TEB saat çekebiliyor. “ŞipŞak Para” adı verilen bu ürünle TEB müşterileri 3 ile 12 ay arası taksit imkanı ile minimum 250 TL, maksimum 10 bin TL kredi kullanabiliyor.

TEB, Banka ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22. maddesi ve 6 fıkrasındaki değişiklik kapsamında “Bir takvim yılı içerisinde üç defa dönem borcunun asgari tutarının altında ödeme yapılan kredi kartları ile dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar nakit çekim işlemi gerçekleştirilemez” hükmünü hatırlatıyor. Buna göre, bu kapsama giren kredi kartları üzerinden kredilendirme yapılamıyor.

QNB FİNANSBANK

ONB Finansbank, CardFinans kredi kartı müşterilerine “Taksitli Avans” kapsamında 7 gün/24 saat nakit çekim imkanı sağlıyor. Geri ödemesi 6, 9,12 ay vadeli olabilen Taksitli Avans’ın BSMV ve KKDF hariç faiz oranı aylık yüzde 2,02. QNB QNB Finansbank Taksitli Nakit avans A% Rnansbank kullandırımlarında kredi tutarı ve vadesiyle uyumlu hayat sigortasını da zorunlu tutuyor. Buna karşın bankaların önemli bölümü hayat sigortasını zorunlu tutmuyor. Bankanın internet sitesinde verilen bilgiye göre, çekilebilecek günlük Taksitli Nakit Avans tutarı tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi kredi kartı nakit çekme limiti ile sınırlandırılmış durumda.

Esin Çetinel

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu