Anasayfa / Kariyer ve İş / Küçük Bir Atölye İle Başladı 5. Fabrikaya Ulaştı

Küçük Bir Atölye İle Başladı 5. Fabrikaya UlaştıKüçük bir atölye ile işe başladı. Bugün Arçelik, Ford Otosan, Indesit gibi dev firmalara ısıtma ve soğutma sistemleri üretiyor. 15 yıldır Yapı Kredi Faktoring ile çalışan Önay, “Kısa süreli kaynak ihtiyaçlarını hep faktoring ile karşılıyorum” diyor…

onaysan

ONUN öyküsü tipik bir yoktan büyük bir şirket olma örneği. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nü bitiren Müjdat Önay dört yıl sonra 1988’de sadece üç işçinin çalıştığı bir atölye kurdu. Amaç eğitim gördüğü ısıtma ve soğutma sistemleri üzerinde üretim yapmaktı. Ümraniye’deki İMES Sanayi Sitesi’nde kurulan atölye kısa sürede büyüdü ve 1991’de Onaysan Metal adıyla yine aynı bölgede bir fabrikaya dönüştü.

İlk günden itibaren müşterileri arasına Türkiye’nin devleri Arçelik, Demirdöküm, Ford Otosan’ı katan Onaysan Metal fabrika yatırımlarını hızlandırdı. Ümraniye’deki fabrikasının ardından 1995’te Eskişehir’de, 2000’de Manisa’da, 2004’te yine Manisa’da ve 2008’de yine Eskişehir’de olmak üzere fabrika sayısını beşe çıkardı. Müjdat Önay, bugün geldikleri noktayı şöyle özetliyor:

“Bugün toplam beş fabrikamızda 700 çalışanımız bulunuyor. Bu fabrikalarda otomobil, beyaz eşya, elektronik sektörlerine yönelik metal ısıtma ve soğutma sistemleri için ekipman üretiyoruz. Global krizin başladığı 2008’de çalışan sayımız bin 600’e ulaşmıştı. Ancak o tarihten itibaren küçülme kararı aldık. 2013’te de revizyon yatırımları dışında yeni bir yatırım düşünmüyoruz.”
İTALYAN INDESİT DE MÜŞTERİSİ

Önaysan Metal bugün Arçelik, Demirdö-küm, Baymak, Ferroli, ECA, Candy, Ford Otosan ve Indesit gibi dev markalar için üretim yapıyor. Gelirlerinin yüzde 35’ini ise ihracattan elde ediyor. Bugün müşteri portföyünde toplam 10 büyük kurumsal şirket bulunduğunu söyleyen Önay, “1988’den bu yana Arçelik, Demirdöküm, Ford Otosan’a mal üretiyoruz. Yani bu firmalarla 25 yıldır çalışıyoruz. 14 yıldır da Indesit’e ihracat yapıyoruz. Çalışmaya başladığımız dönemde firma İngiliz General Motors’a aitti, daha sonra İtalyanlara satıldı. Sahip değişmesine rağmen bizimle çalışmaya devam ettiler. Müşterilerimizle yıllardır başarılı bir şekilde çalışıyoruz. Bunda kalitemizden ödün vermememiz ve tedarik zincirini iyi sağlamamız çok etkili” diyor.

  İstanbul Et ve Balık Kurumu Geçici Personel Alımı

Bugün grubun Önaysan Metal’in yanı sıra otel ve plazalara yönelik özel ürettiği merkezi sistem elektrik süpürgesi fabrikası ve ayrıca plastik fabrikası da var. Tam bir Eski Foça aşığı olan Müjdat Önay’ın İstanbul Anadolu yakasında Foça Balık isimli iki balık restoranı da bulunuyor.

15 yıldır faktoring müşterisi

Müjdat Önay’ın en büyük özelliği fabrika yatırımlarını yaptığı donemler dışında nakit ihtiyaçlarını faktoring ile karşılaması. Yaklaşık 15 yıldır Yapı Kredi Faktoring ile çalıştığını söyleyen Önay, kısa süreli işletme sermayesi ihtiyacını banka kredisi yerine bu kanaldan sağladığını vurguluyor. İhtiyacı olduğu zaman fatura temliki yaptırdığını belirten Önay bu konuda şunları söylüyor: “Kısa süreli nakit ihtiyacım oluştuğunda kasamdaki faturalarımı Yapı Kredi Faktoring’e verip karşılığında kaynak yaratıyorum. Uzun yıllardır bankalardan kredi kullanmak yerine faktoring kullanmayı tercih ederim. Fabrika yatırımlarımı yaptığım dönemlerde tabii ki banka kredisi kullandım. Ancak kısa dönemli ihtiyaçlarımda bana faktoring daha uygun geliyor. Kriz dönemlerinden de bu nedenle daha az etkilendiğimi düşünüyorum.”

ESİN ÇETİNEL / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir