Anasayfa / Emlak Haberleri / Küçük yatırımcı gayrimenkul projelerinde pay satın alabilecek

Küçük yatırımcı gayrimenkul projelerinde pay satın alabilecekTOKİ’nin garantör olduğu gayrimenkul projelerinde küçük yatırımcı da gayrimenkul sertifikası ile pay sahibi olabilecek. İlk uygulama Park Mavera 3 projesi ile başladı. Yatırımcılar, 42.5 TL karşılığında projeye ortak olabiliyor…

TOKİ öncülüğünde gayrimenkul sektöründe ilk “gayrimenkul sertifikası” halka sunuluyor. Sermaye Piyasası Kanunu ile 2016’da yenilenen Gayrimenkul Sertifikası Arzı Tebliği sonrasında, ilk kez bir gayrimenkul projesinde gayrimenkul sertifikası sistemi uygulanıyor. Sektörde yeni bir finansal yatırım aracı olacak sertifika ile gayrimenkul alacak birikimi olmayan küçük yatırımcı, gayrimenkul projelerinden pay satın alarak projelere topraktan ortak olabilecek. İlk sertifika İstanbul Başakşehir’de bu yılın Şubat ayında inşaatına başlanan Park Mavera 3 projesi ile halka sunuldu.

Sistemin detayları geçen hafta, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkam Ercan Uyan ve Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin’in katıldığı toplantıda paylaşıldı.

“İNŞAATIN GARANTÖRÜ TOKİ”

TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ’nin projenin tamamlanmasında “garantör” kuruluş olduğunu belirterek, “Sistem bizim açımızdan Hasılat Paylaşımı Modeli’nin bir üstüne çıkarak, küçük yatırımcılara alternatif yeni bir yatırım modeli sunuyor. Gayrimenkul sertifikası modeli ile sadece TOKİ değil, artık vatandaşlarımız da bu projeye ortak olabilecek” diye konuştu.
Gayrimenkul sertifikasmı, “Bir gayrimenkul projesinin yatırımcılardan elde edilecek fonlarla finanse edilmesine ve böylelikle yatırımcıların projeye sertifikaları nispetinde ortak olmalarını sağlayan bir sermaye piyasası aracı” olarak tanımlayan SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş ise, bu özelliğiyle gayrimenkul geliştiriciler için alternatif bir finansman yöntemi, yatırımcılar içinse gayrimenkule dayalı kazanç elde etme imkanı sunan bir yatırım aracı olduğunu belirtti.

TALEP TOPLAMA TARİHİ 29 – 31 MART

Park Mavera 3, 723 daire ve 31 adet cadde mağazasından oluşuyor. Talep toplama dönemi, 29-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Yeterli payı biriktiren yatırımcı ev sahibi olurken, isteyen yatırımcılar da paylarmı satarak değer artışından faydalanacak. Projede pay başına ücret 42.5 TL olarak belirlendi. Projeden 125 metrekare 2+1 daire için en az 11.58 adet pay toplanması gerekirken, 227 metrekarelik 5+1 daire için 21 bin 458 paya ihtiyaç duyulacak. Yatırımcı inşaat süresi olan üç yıl içinde istediği kadar pay alabilecek.

  General Mobile, Anneler Günü Hediyesi

Sistem nasıl işliyor?

• Gayrimenkul sertifikası ile vatandaşlar bir daireye değil Park Mavera 3’e yatırım ortağı olabilecek.

• İnşaat projesi herkesin ortak olabileceği paylara bölünecek.

• Borsa İstanbul’da işlem görecek senetler için Vakıf Yatırım aracılığıyla herhangi bir bankadan alım yapılabilecek.

• Bir pay senedinin belirlenecek meblağdan satın alınabileceği sistem, inşaatın yapım süresi olan 36 ay boyunca devam edecek.

• Bu süreçte projeden daire satın almak isteyenler, istedikleri dairenin pay miktarı kadar senedi toplayarak dairenin tek sahibi olabilecek.

• Satış Vaadi Sözleşmesi ile birlikte, daire borsa işlemlerinden çıkarılacak ve dairenin tapusu hemen sahibine teslim edilecek.

• Gayrimenkul sahibi olmayı düşünmeyenler, 36 ay boyunca diledikleri zaman pay senetlerini başka yatırımcılara devredilebilecek.

• Proje sonunda inşa edilen gayrimenkuller açık artırmayla satılabilecek ve satış geliri pay sahiplerine payları oranında dağıtımı yapılacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konut Satışları Ne Durumda Vergi İndirimleri ve Kampanyalar

KONUT satışlarında tüm zamanların rekoru kırıldı. Konut satışları Ağustos ve Eylül aylarında yaşanan gerilemenin ardından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir