Reklamlar-Reklamcılık

Kulaktan kulağa yayılan reklamın hikayesi

Kulaktan kulağa yayılan reklamın hikayesi

Son dönemde televizyon mecrasında en dikkat çekici reklamlardan biri de Süper FM filmleri. Büro Ajans imzası taşıyan bu reklam kampanyası hayatın içinden hepimizin zaman zaman yaptığı, somlan sorulara şarkıyla cevap verme esprisinden yola çıkılarak hazırlanmış. Ancak reklam kampanyası öncesinde şirket Süper FM’in algısı üzerine bir araştırma yaptırmış ve sonuçlara bakarak marka konumlandırma ile yola devam edilmiş. Süper FM markasının konumlandınlmasında öne çıkan kelimeleri “samimiyet, tanıdık ve günlük hayatın içinde olmak” diye sıralayan Spectrum Medya CEO’su Ali Abhary, daha sonra Türkiye’de radyo sektöründe yapılan diğer kampanyalan da incelediklerini anlatıyor.

Genellikle reklam kampanyalarında rakiplerle kıyaslama üzerine gidildiğini fark ettiklerini söyleyen Abhary bu noktada farklılaşmak için müzikle cevap verme üzerine kampanya senaryolan oluşturulduğunun altını çiziyor. Film senaryolarında yer alan şarkıları da Süper FM Top 20 listesinden seçtiklerini ifade eden Abhary, kampanyanın geri dönüşleriyle ilgili ise şunlan söylüyor:

“Filmlerin televizyonda yayınlandığı ilk gün Twitter’dan çok iyi geri dönüşler aldık. Sosyal medyada filmler konuşulmaya başladı. Filmlere nereden ulaşılabileceklerini sorulmaya başlandı. İki, üç gün kulaktan kulağa bu filmlerin konuşulmasını sağladık. Ardından Cuma akşamı filmlerin televizyon kanallarında gösterilmesinden sonra, filmlere özel hazırladığımız sayfanın linkini sosyal medyada paylaştık ve o gece Twitter’da dünyada Trend Topics listesinde “Süper FM” yer aldı. Şu ana kadar reklam filmleri 120 bin kez izlendi ve izlenmeye devam ediyor.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu