Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Kümes fast food zincirine yeni bayilikler verecek

Kümes fast food zincirine yeni bayilikler verecekKümes zincirinde hedef 20 şube

Kümes markasıyla fast food sektörüne üç yıl önce girmeye karar veren Zafer Kılıç gerçekleştirdiği girişimi yeni şubelerle büyütmeyi başardı. Şu an 9 olan şube sayısı 20’ye çıkarmayı planlayan markanın öncelikli hedefi ise Marmara Bölgesi’ne yayılmak.

Yaklaşık 3 yıl önce ailesinin inşaat alanındaki çalışmalarında edindiği ticaret deneyimini gıda alanında değerlendirmeye karar veren Zafer Kılıç, iki arkadaşıyla kurduğu Kümes, fast food zincirine yeni halkalar ekleyecek. Sadece tavuk ürünlerinin satıldığı zincir şu an 9 şubeye ulaştı. Yılsonu için hedef ise özellikle Marmara Bölgesi’nde verilecek yeni bayiliklerle 20 şube.

Bayim Olur musun? Fuarı’nda bu alana girmeye karar veren Zafer Kılıç, gerçekleştirdiği bu girişimin iki yılda önemli bir şube sayısına ulaşmasından memnun. Gıda ve perakende sektörlerinde yaşanan büyümeden yola çıkarak girdiği bu alanda kendine büyük hedefler çizdiğini söyleyen Kılıç, işe ilk giriş kararını nasıl aldığını şu sözlerle anlatıyor: “Ticaret hayatım henüz 13 yaşındayken, sahibi olduğumuz Kılıç Inşaat’ta başladı. Bu yıllarda ticaretle tanışmam ve aile üyelerimin ticaretteki başan ve güvenilirlikleri beni farklı alanlara girmem konusunda hep cesaretlendirdi. Son yıllar hızlı yükselen bir alan olarak perakendecilikte karar kıldım. 2008’de ikinci kuşak olarak aile şirketinden ayrıldım ve gıda perakendeciliği sektörünü tercih ederek, ortaklanm olan Yavuz Dinç ve Emin Engin Kızılgün ile birlikte 2009 yılında Kümes Mini Restoran San. Tic .Ltd. Şti’yi kurduk. Ortağımız Yavuz Bey’in uzun yıllardır edindiği restoran işletmeciliği deneyimi sağlam adımlarla yürümemize destek verdi.”

5 franchise şubeye ulaştı

Kümes markasında ilk adımı 2009 yılında katıldıkları “Bayim Olur musun?” fuarı ile attıklarını söyleyen Kılıç, yi-yecek-içecek sektöründe ulusal bir firmanın bayiliğini almak üzere fuara katıldıklarını anlatıyor. Fuardaki gözlemleriyle ve yüksek meblağlardaki isim hakkı bedelleri karşısında kendi markalarını kurmaya karar verdiklerini dile getiren Kılıç, ardından gıda sektörünün tek bir kolunda, tavuk ürünlerinin alanında olmaya karar verince kolları sıvadıklarını söylüyor. Kümes fast food zincirini şu an 5 franchise şubesine taşıdıklarını belirten Kılıç, hedeflerinin bayilik sistemiyle büyümek olduğunu dile getiriyor.
Kümes’in Genel Müdürü Zafer Kılıç, karşılaştıkları yüksek isim hakkı ve bayilik bedellerinden dolayı kendi markalarını hayata geçirmek için harekete geçtiklerini söylüyor. Hedeflerinin franchise veren bir firma olarak ulusal pazara açılmak olduğunu hatırlatan Kılıç, “Bu amaçla hazırladığımız menülerin patentlerini aldık.

Tüm operasyonel ve mali konuları, satın alma süreçlerini, stok takibini, satış işlemlerini, maliyet ve karlılıkla ilgili tüm faaliyetleri takip edebileceğimiz güçlü bir yazılım ve donanım ağı kurduk” diyor. Depo ve üretim tesislerinin ISO 9001 ve ISO 2200 kalite sistemlerine sahip olduğunu ve paket servis ve şube servislerinde kullanılan malzemelerin Tanm Bakanlığı onaylı olduğunu kaydeden Kılıç, şube dekorasyonunda ve kullanılan tüm ekipmanlarda standart dışına çıkılmadığını da aktarıyor.

  Eko Enerji Yakıt Tasarrufu Franchise Veriyor

Maliyet 100 bin dolar

Şu an Adapazarı, Pendik, İzmit Yürüyüş Yolu, Gebze Mustafa Paşa, Çayırova, Dilovası, Darıca, Gebze Hacı Halil olmak üzere toplam 8 şube ile 3 ilde hizmet veren Kümes fast food zincirini büyütmek için hedef bölge ise Marmara. 2010 yılında franchise vermeye başladıklarını ve ilgiden memnun olduklarını kaydeden Kılıç, ortalama 100 metrekare, 35-40 kişilik bir oturma alanı olan yerlerin kurulum maliyetinin 100 bin ile 120 bin dolar arasında değiştiğini aktarıyor. Kılıç, “Standart kalitemiz, Ar-Ge, yönetim ve yapısal bölümlerdeki başarımız aslında franchise verme sürecini kendiliğinden getirdi. Kurduğumuz sistem güçlü, standart, kolay uygulanabilir ve kolay denetlenebilir bir yapıda. Sistemimiz kişilere kendi işlerini kurma olanağı yaratırken diğer yandan da finansal ve ticari riskleri minimuma indirilmiş kârlı bir iş imkanı sunuyor. Pazarın ihtiyaçlarını iyi bilen, beklentilere cevap verebilecek, yeterli finansmana sahip, işinin başında, hevesli, çalışkan, aktif bir ruha sahip, kendisini bizimle özdeşleştirip yola devam edecek yatırımcılarla çalışmak istiyoruz” diye konuşuyor.

Burada ön plana çıkan en belirgin noktanın pazarın boşluğu olduğuna dikkat çeken Kılıç, yeni girişimciler için kârlı bir yatırım olduğunu söylüyor. Karlılık oranlarının yüzde 30’ları bulduğunu belirten Kılıç, fast food sektörünün krizlerden kolay kolay etkilenmemesini de yatırımcıya cesaret verici bir unsur olduğunu kaydediyor.

Standart hizmet için eğitim

Öte yandan Türkiye’nin her noktasına hizmet verebilecek kapasiteye sahip durumda olduklarını belirten Kılıç, Kümes ailesinin bir üyesi olacak girişimcilerin marka oluşturmak, reklam belirlemek, üretim yapmak, yeni ürün geliştirmek, tedarikçi aramak, satın alma araştırmaları yapmak ve rakip analizi yapma sürelerinden muaf olacağını kaydediyor. Kılıç, hizmet kalitesini standartlaştırmak için hem bayilik alanlara hem de şubelerde çalışacak personele müşteri memnuniyeti, sunum, cihazların kullanımı, menüler, soslamalar, şirket yapısı, lojistik ve sistem altyapısını öğretici eğitimler verdiklerini söylüyor. Bu eğitimlerin süresinin 1 ila 4 hafta arasında değiştiğini anlatan Kılıç, Marmara Bölgesi’nin her noktasına 24 saat lojistik destek verdiklerini de sözlerine ekliyor.

Hedef pazar ölçüsünde büyümek

Organize zincir restoranlar hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini kendilerinin de bu doğrultuda bir büyüme planı oluşturduklarını anlatan Kılıç, yıllık 800 milyon dolarlık iç hacme ulaşan bu zincir restoranların önümüzdeki 4 yıl içerisinde yüzde 50 büyümelerinin beklendiğine işaret ediyor. Pazardaki bu gelişmelere kendilerinin de franchise yoluyla kısa vadede hızla yayılacaklarını dile getiren Kılıç, bu yıl zincire 11 şube daha ekleyeceklerini söylüyor.

Sibel Atik
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Ebrar Group Türkiye Genelinde Bayilikler Verecek

Ebrar Group, Türkiye Genelinde Bazı Bölgelerde Bayi Yapılandırmasına Gidecek olan, Diş Sağlığı Sektöründeki firmamıza Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir