İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kurtarma Minderi Albacmat İş Fikri İle 5 Milyon Dolar Kazandı

Kurtarma minderi

Albacmat Pratik sedye Hastanelerde ya da evde bakılan yatağa mahkum veya çeşitli şekillerde aciz durumda bulunan bireylerin kendilerini kurtarma becerisinden yoksun olduğu acil durumlarda olay yerinden hızlı bir şekilde uzaklaştırılmalarını sağlayan hayat kurtarıcı bir cihaz. Allison Backhouse Avustralya’lı bir girişimci ve fikri ile 5 milyon dolardan fazla kazandı

Allison Backhouse’ un buluşu, kısaca merdiven, halı ve beton gibi her türlü yüzeyde kolaylıkla kayabilen ve bir kişinin rahatlıkla kullanabileceği bir tür kurtarma minderidir. Kayma esnasında ısı oluşmasını önlemek için esnek polipropilen bir yüzeyden oluşur. Çift kayış sistemi hastanın güvenliğini sağlarken ayakların dinlendirilebileceği bir cep de hastanın rahatını sağlamaktadır. Kendi başlarına hareket edemeyen insanları bakımevlerinden, hastanelerden, uçaklardan, trenlerden ve sedyelerin sığmayacağı dar merdivenler gibi ilginç yerlerden rahatlıkla çıkarabilmektedir.

Backhouse’ un bu parlak fikrinden önce yatağa mahkum hastaları acil durum mahallerinden çıkarmanın kolay bir yolu yoktu.

Yolculuğun Başlangıcı
Backhouse geçmişte bir mucit olacağını aklının ucundan bile geçirmemişti, ta ki çalıştığı bakımevindeki patronları onu bir yangın eğitimi seminerine gönderene kadar. Burada Backhouse şunu fark etti; yaşlı ve sakat hastaları olay mahallinden çıkarmak için sadece birkaç geçici çözüm mevcuttu. Seminere başkanlık eden itfaiye müdürü, konuşması sırasında hastaları olay mahallinden çıkarmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söylemişti. Backhouse ellerinden gelenin en iyisinin ne olduğunu sordu ve ‘elinizden gelenin en iyisi’ cevabını aldı. Yani, ne kaldırmaya yardımcı aletler ve bu tür ürünlerden bahsedilmişti, ne de bakıcılık mesleğinde nesiller boyunca denenmiş ve test edilmiş bir metodun varlığından söz edilmişti. Kısacası böyle durumlarda izlenen yöntemler sadece geçici çözümlerdi.

Bakıcıların kullandığı metodlardan biri yatak çarşaflarının kenarlarını birbirine bağlayıp hastayı dışarı sürüklemekti fakat bu metod pek de uygun sayılmazdı. Çünkü birçok hastane ve bakımevinin zemini halılarla kaplıdır ve çarşafların halı üzerinde kayması kolay olmayacaktır. Yani bu pek de konforlu bir yolculuk olmayaktır.

Ürün Araştırması
Doğal olarak, Backhouse piyasada bir yerlerde bu iş için uygun bir ürün olduğunu düşünüyordu. Fakat başarısızlıkla sonuçlanan bir piyasa araştırmasından sonra kendi metodunu geliştirmeye karar verdi. Böylece 23 yaşında bakıcılığı bıraktı ve tam zamanlı olarak buluşu üzerinde çalışmaya başladı.

İlk işi, halı üzerinde kolaylıkla kayabilecek bir materyal bulmaktı. İkinci bir nokta ise sürtünmeden kaynaklanacak ısının hastaya ulaşmasını önlemekti. Bulduğu birçok materyal ilk kritere uygun olmasına rağmen hiçbiri sürtünme ısısının üstesinden gelememişti. Bundan yaklaşık on ay sonra polipropileni buldu. Polipropilen, taşıma sırasında oluşan her türlü sarsıntı ve darbeyi emen bir izolatör vazifesi gören sert ve esnek bir termoplastik polimerdir. Bir parça polipropilen üzerinde araştırmalar yaptıktan sonra aradığı materyalin bu olduğunu fark etti. Bunu, provasız bir şekilde yapılan bir test gösterisi izledi. Backhouse bir parça polipropilenle kaykay kullanırmış gibi yüzey üzerinde kaydı. Fakat bu, buluş yolcuğunun sonu olmadı. Backhouse, diğer kriteri de göz önünde bulundurarak istediği kurtarma minderini üretmek için en azından on prototiple daha testler gerçekleştirdi. Minder derli toplu durmalı, hafif  ve depolamaya elverişli ölçüde küçük olmalıydı.
Polipropilen sedye kullanım sırasında sert fakat depolama sırasında uyku tulumu gibi katlanacak şekilde dizayn edilmiştir. Hastanın omzunun denk geleceği kısımlar geniş, ayak kısımlarının denk geleceği kısımlar ise kullanılan materyalin miktarını düşürmek için incedir ve hastanın konforunu en üst düzeyde tutacak şekilde tasarlanmıştır.

Piyasaya Giriş : Albac Minderi’ nin piyasaya sürülmesi iki yıldan az bir zaman aldı. Backhouse ise bu başarıyı daha önceden icat ya da üretim tecrübesi olmadan elde etti. Parlak fikri ile piyasada doldurulmayı bekleyen bir boşluk olduğunu fark ettiğinde, tüm çabalarını patentten üretime kadar her türlü aşamada kendisine yardımcı olacak iş bağlantıları kurmaya yöneltti. Ürünün patentini aldığında oldukça sevinen Backhouse, bakımevleri ve hastaneler gibi uzmanlık gerektiren piyasalara yönelerek satışlarına başladı. Ürün şu anda birçok bölgesel sağlık otoritesinin tavsiye edilen alışveriş listelerinde yer almakta ve Avustralya, Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de içine alan birçok ülkede satılmaktadır.

Backhouse için tüm bu süreçte en önemli ödül, hayat kurtaran bir buluş yapmış olmasıdır. Parlak bir fikirle mucitlikten, piyasalarda oldukça ihtiyaç duyulan bir ürünün üreticisi konumundaki başarılı bir iş kadınlığına uzanan yolda seyahat etmiş biri olarak Backhouse, iyi bir fikri olan herkesin, o fikri gerçeğe dönüştürebileceğine inandığını söylüyor. ‘ Bunu sizin yerinize kimse yapmaz, inisiyatifiniz, tutkunuz ve bağlılığınız olmalı ve risk almaya hazırlıklı olmalısınız.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu