Kariyer ve İş

LC Waikiki, ev kadınlarını istihdam etmek istiyor

Yeni açacağı mağazalarında ev kadınlarını istihdam etmeye hazırlanan LC Waikiki, 120 kadar ev kadınını istihdam edecek.LC Waikiki, ev kadınlarını istihdam etmek istiyor. Bunun için bir proje başlatan LC Waikiki, bu yıl 120 ev kadınını işe almayı planlıyor. Projenin çıkış noktası personel sirkülasyonu. Tam zamanlı çalışanlarda sirkülasyon geçen yıl yüzde 22’yken, yarı zamanlı (part-time) çalışanlarda bu oran geçen yıl yüzde 82 olarak gerçekleşmiş ki, bunun bir önceki yıla göre oldukça iyi bir rakam olduğunu söylüyorlar. Çalışanlarının yüzde 60’ı yarı zamanlı çalışanlardan oluşan LC Waikiki, sirkülasyonu düşürmek için ev kadınları projesini hayata geçirdi.

Şirkette işten çıkan herekese anket yapmaya çalıştıklarını ifade eden Tema Yurtiçi Mağazacılık İnsan Kaynakları Direktörü Demet Turan, bu anketlerde en önemli işten çıkarma nedeni olarak eğitim hayatının devamlılığı cevabı ile karşılaştıklarını söylüyor: “Öğrenci çalışıyor, yaz tatili için işten ayrılıp ailesinin yanına gidiyor. Ya da sınavlar başlıyor, finaller, vizeler derken hem çalışmak, hem de mağazada olmak ona zor gelebiliyor. Biraz sıkıntıya girdiğinde işten ayrılıyor ya da bazen mağaza müdürü ile anlaşamayıp işten ayrılıyor. Y kuşağı çok da mücadele etmeyen bir kuşak olduğu için kafaları attığında işten vazgeçebiliyorlar. Bu sirkülasyonu düşürmek için ne yapabiliriz? İçerideki örnekleri inceledik ve baktık ki çalışan part-time’ların arasında evli, çocuklu birçok kadın var, biz bu kişilerde de çok memnunuz aslında. Sadakatleri de çok fazla, bir gelirleri, evlerine de destekleri var, biz bu projeyi nasıl geliştirebiliriz derken ev hanımları projesi çıktı.”

Yüzde 10’u evli ve çocuklu
LC Waikiki’nin 11.572 çalışanın 5.500’ü erkek, 6.000’i kadın. Bu 6.000 kadının 1.200’ü evli, bir çoğu da çocuklu. Bu yıl toplam 1.200-1.300 kişiyi işe almayı planlayan LC Waikiki, bu sayının yüzde 10’unu evli ve çocuklu kadınlardan seçmeyi hedefliyor. Aradıkları kriterler; lise mezunu, prezentabl olmak ve 40 yaşını aşmamış olmak.

LC Waikiki, ev kadınlarına hem Facebook’tan hem de mağazalarına astığı posterlerle ulaşmayı planlıyor. Zaten esas hedefleri de mağazalarına alışverişe gelen ev kadınlarını istihdam etmek.
Yarısı kariyerine devam etmek isteyen ev kadınları
Bu yıl 45 mağaza açmayı planlayan ve açılışlara Nisan itibariyle başlayacak olan LC Waikiki, şimdiden 30 ev kadınını bünyesine katmış bile. Bu 30 kadına bir de neden çalışmak istedikleri sorulmuş. Cevaplara bakılırsa:
* kariyer hayatıma devam etmek istiyorum diyenlerin oranı yüzde 52
* boş zamanımı değerlendirmek istiyorum diyenlerin oranu yüzde 29
* ek gelir kazanmak istiyorum diyenlerin oranı yüzde 19
LC Waikiki, yarı zamanlılarda akşamları öğrencileri kullanıp , gündüzleri ev hanımlarını kullanmayı hedefliyor.

Yarı zamanlı 30 saat çeyrek zamanlı 15 saat çalışacak
Ev kadınları isterlerse 10.00-14.00 arası veya 12.00-16.00 arası çalışabilecek. Yarı zamanlılar haftada 30 saat çalışıyor ama bir de çeyrek zamanlı yani haftada 15 saat çalışanlar var. Ev kadınları isterlerse 30 ila 15 saat arası çalışabilecekler. 30 saat çalışan biri 682 lira,15 saat çalışan biri de 400 lira kazanıyor.

LC Waikiki’nin Başarısı Nereden Geliyor

12 Yorum

  1. Merhabalar ben İstanbul başakşehirde oturuyorum lc wakikiye paketleme işini evde yapma istiyorum ihtiyacım var sizden cevap bekliyorum lütfen ihtiyacım var her iş ellerimden gelir

  2. Merhabalar ben istanbul Başakşehir oturuyorum 24 yaşındayım ev hanımıyım evde lc waikili ye çalışmak istiyorum ne iş olursa daha onceden tecrübem var simdiden teşekür ederim lütfen geri dönüş yapın ihtiyacım var saygılar

  3. Ankara’da yaşıyorum.Evde iş imkanından faydalanmak istiyorum.

  4. Ankara da yaşıyorum evde iş ikânından yararlanmak istiyorum dönerseniz sevinirim

  5. Adana seyhanda oturuyorum ev kadınları istihdam projenizden yararlanmak istiyorum dönüş yaparsanız sevinirim

  6. Ankara da ikametgah ediyorum ev kadınları istihdam projenizden yararlanmak istiyorum

  7. izmit kocaelide da ikamet ediyorum butün işlerde tecrübem var işleri vaktinde ve düzenli olarak teslim ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu