Girişimcilik

Lüks Mağazalar Mobilya İçin Kapısında Sıraya Giriyor

Lüks mağazalara mobilya üretiyor

Lüks segment mağaza mobilya üreticisi arcoglobal, Louis Vuitton’dan Ralph Lauren’e Michael Kors’tan Fendi’ye kadar pek çok dünya deviyle çalışıyor. 2018’de 54 projede 14 milyon Euro ciro elde ettiklerini söyleyen Mimar Holding kurucu ortağı Alpaslan Özarpat, “Bu yıl 19 milyon Euro, 2020’de 23 milyon Euro ciro hedefliyoruz” diyor.2007 yılında kurulan Mimar Holding; Alparslan Özarpat, Orçun Özkan, Alptekin Yıldız ve Mete Buyurgan’ın ortaklığında altı farklı iş kolunda faaliyet gösteriyor. Holding, bu gün 50 milyon dolar yıllık iş hacmine sahip ve bünyesinde 400 çalışan bulunuyor. Şirketin iş kollarından biri olan arcoglobal, dünyanın en önde gelen lüks perakende markalarının mağaza mobilyasını üretiyor ve inşaat uygulamalarını A’dan Z’ye yönetiyor, arcoglobal, Louis Vuitton’dan Ralph Lauren’e Michael Kors’tan Fendi’ye kadar pek çok dünya devi markaya hizmet veriyor. Dünyada Japonya, İsrail, Hawaii, Dubai, Ingiltere, Fas, Almanya ve Fransa başta olmak üzere toplam 23 farklı ülkede çalışmaları olan arcoglobal’in; 125 bin metrekare ürettiği alanla birlikte 70 ayrı markanın 181 adet farklı mağazasında donanımı bulunuyor.

Mimar Holding

2019 yılı itibarıyla inşaat uygulaması alanında da hizmet ihraç etmeye başlayan ar-coglobal’in dünya genelinde beş ayrı ofisi var.

Yüzde 90 yurtdışı

Mimar Holding kurucu ortağı Alpaslan Özarpat, Türkiye’de Beymen mağazaları içindeki lüks yabancı markaların standını yaptıklarını yine İstanbul Havalimanfndaki lüks mağazalara mobilya ürettiklerini anlatıyor. Şirketin iş hacminin yüzde 90’ı yurt-dışından geliyor. Özarpat, bu durumun devam edeceğini kaydediyor. Özarpat şirketin hedefleri ile ilgili şu bilgileri veriyor:

“2018 yılını 54 proje adedi, 18 bin 900 metrekare alan ve 14,4 milyon Euro ciro ile kapattık. 2019 yılını ise 76 proje adedi, 22 bin 800 metrekare alan ve 17,5 milyon Euro ciro ile bitirmeyi hedefliyoruz. 2020 yılında da 112 proje adedi, 26 bin 680 metrekare alan ve 23 milyon Euro ciro hedefimizi yakalamak için çalışıyoruz.”
Alpaslan Özarpat, dünyada lüks segment mağazalarda metrekarelerin küçülme eğiliminde olduğunu ancak mobilya fiyatlarında artışın sürdüğünü, katma değer yaratarak, yerli tedarikçilerle çalışarak ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını anlatıyor.

“Terzi usulü çalışıyoruz”

arcoglobal Genel Müdürü Tolga Erman: “Bizim işimiz aslında mobilya üretmekten ibaret değil. Bizi mobilya üretiminden ayırt eden şey bizim terzi atölyesi felsefesiyle çalışmak zorunda olmamız. Biz işimizi yaparken mühendislik anlamında her türlü riski sıfıra indirmek zorundayız. Dolayısıyla işimizin arka planında mükemmel mühendislik çalışması yatıyor. Bizde hacimler diğer mobilya işlerinde olduğu gibi metrekareler ile ölçülemez. Bizim işimizde tek ölçü ürettiğimiz mobilyanın niteliğidir.”

Talip YılmazBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu