İş Fikirleri

Madeleine koku kamerası iş fikri

Kamera, görüntü yerine kokuları algılıyor.
Amy Radcliffe’nin Madeleine koku kamerası, herhangi bir insanın en sevdiği kokuyu yakalamasını ve onu bir parfüm şişesi içinde muhafaza etmesini sağlıyor.Proust, kokuların hatıralarla güçlü bir bağa sahip olduğunu gösteren ve insanları tadıyla ve kokusuyla çocukluk yıllarına götüren şekerli çöreğin tanıtımın yapmıştı. Scent of Departure’nin bu fikri kullanarak turistler için bazı şehirlerin kokularını içeren parfüm ürettiğine de şahit olmuştuk. Şimdi ise, İngiliz tasarımcı Amy Radcliffe, herhangi bir insanın en sevdiği kokuyu yakalamasını ve onu bir parfüm şişesi içinde muhafaza etmesini sağlayan Madeleine koku kamerasını geliştirdi.

koku kamerasi

Bu aygıt, Radcliffe’nin kolayca kokulu fotoğrafların çekilmesini kolaylaştıran tüketici seviyesi sistem için ilk adımı atmayı hedfleyen Scent-ografi projesinin sonucu. Bu kit, kubbe altına yerleştirilmiş obje ne olursa olsun moleküler yapısını yakamak için geliştirilmiş üst katman teknolojisi kullanan küçük makinelere bağlanan çan şeklindeki cam kubbeden oluşuyor. Makine çalıştırıldığı zaman, nesne etrafındaki hava makine içine emiliyor ve polimer içerikli bir kapsül içinde absorbe ediliyor. Kokunun hapsedilmesi için yeteli zaman geçtikten sonra, kapsül çıkarılabiliyor ve analiz için labrotuvara gönderilebiliyor. Hapsedilen koku, sentetik olarak tekrar oluşturuluyor ve taklit parfüm formunda tüketicilere geri gönderiliyor. Aşağıdaki video, aygıtın çalışma şeklini göstermektedir.

Madeleine, şık bir tasarıma sahip ve amatör kullanıcılar için oldukça kolay kullanıma sahip. Ayrıca günümüz dijital kameralarıyla karşılaştırıldığında biçimsiz bir şekile sahip.

Website: www.amyradcliffe.co.uk
kaynak: www.myfikirler.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu