Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma FırsatlarıGiyim Bayilikleri

Markalı Ayakkabı Mağazası Bayilikleri

Markalı ayakkabı pazarı hızlı büyüyor. Gerek alışveriş merkezleri gerekse işlek caddelerde sürekli ayakkabı mağazaları açılıyor. Birçok ünlü markanın Türkiye temsilcisi olan şirketler, franchise ya da bayilik veriyor. Aralarında franchise bedeli almayanlar da var…

Markası sağlam olanın ayağı nasır tutmaz!

MARKALI ayakkabı mağazalarının hızlı yükselişi sürüyor. Bu yükselişte başrolü elbette hemen her şehirde ardı ardına açılan alışveriş merkezleri (A VM) oynuyor. Tabii gelir düzeyindeki artışa bağlı olarak insanların daha çok markalı ürünlere yönelmesi de önemli bir etken.

Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akbacakoğlu, önümüzdeki dönemde zincir mağazaların sayısının daha da artacağına inanıyor. Peki hangi mağaza nerelerde şube açacak?

Ayakkabı mağazası

Franchise ya da bayilik şartları neler?

Önümüzdeki dönemde yeni mağaza açma planları yapan ayakkabı markalarını araştırdık. Çoğunun planlarının yurtiçiyle sınırlı olmadığını öğrendik. Hatta neredeyse tamamı yurtdışında da mağazalar açacak…

GREYDER
46 mağazası var

Kavsan Ayakkabı’nın markası Greyder’in 18’i İstanbul’da olmak üzere 48 mağazası bulunuyor. Greyder’in İstanbul dışındaki mağazaları İzmir, Bursa, Adapazarı, Antalya, Balıkesir, Bolu, Çorum, Eskişehir, Erzurum, Kayseri, Samsun, Sivas ve Trabzon’da hizmet veriyor. Bu mağazaların 21’i franchising sistemiyle açılmış. Yurtdışında ise Hollanda’da 1, İran’da 4, Kazakistan’da 1 Greyder mağazası bulunuyor.

Greyder Mağazalar Direktörü Aydın Topaç, “Geçen ay Hollanda Brenda’da 90 metrekarelik bir mağaza açarak Avrupa’ya ilk adımı attık. Almanya’da da mağaza açmak için görüşmelerimiz devam ediyor. 2012 sonuna kadar Almanya’da 2 mağaza açmayı planlıyoruz” diyor.

Greyder, bu yıl yurtiçinde 10 mağaza daha açmayı hedefliyor. Kavsan Ayakkabı, franchise giriş bedeli talep etmiyor. Franchise alanların sadece dekorasyon ve diğer masrafları karşılaması gerekiyor. Bir mağazanın dekorasyon masrafı yaklaşık 150 bin TL’yi bulabiliyor.

Greyder’in fabrikası Çorum İskilip’te bulunuyor. 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 750 bin adet. Greyder’in İstanbul ve Ankara’da iki merkez ofisi var.

Telefon: 0212 471 44 88
E-posta: greyder@greyder.com

AYAKKABI DÜNYASI
Franchise bedeli 50 bin dolar

Ayakkabı Dünyası, ilk mağazasını 1996 yılında Ankara Kızılay’da açmıştı. Bu aynı zamanda Türkiye’nin çok markalı ilk büyük ayakkabı mağazasıydı. Ayakkabı Dünyası’nın şimdi 20 ilde 43 mağazası var. internet mağazası ayakkabidunyasi.com.tr ile birlikte 81 ile hizmet veriyor.Yurtdışında ise Rusya, Kazakistan, Irak, İran, Almanya ve ABD’de mağazalar açılması planlanıyor.

Ayakkabı Dünyası mağazaların 8’i franchising sistemiyle açılmış. Bu yıl da bir kısmı şirketin kendisi, bir kısmı da girişimciler (franchisee) tarafından işletilmek üzere yeni mağazalar açılacak. Ayakkabı Dünyası’nın franchise giriş bedeli 50 bin dolar.

Reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Ancak mağaza alanları büyük olduğu için işletme maliyetleri yüksek olabiliyor.

Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akbacakoğlu, “Her yerde olmaya çalışmak yerine büyüme stratejimize, markamıza ve fizibiliteye uygun şekilde ağır ve sağlam adımlarla büyümeyi tercih ediyoruz. Bu yıl 5 mağaza açmayı hedefliyoruz. Bunların 3’ü İzmir’de, diğerleri ise Adana ve İzmit’te olacak” diyor.

Ayakkabı Dünyası kurulduğu dönemde daha çok marketleri konseptiyle faaliyet gösteriyordu. Şimdi ise daha büyük alanlı mağazalarında 103 markaya ait ürünleri beğeniye sunuyor.
Telefon: 0312 278 51 20

KİNG PAOLO
“Klimalı” ayakkabı üretiyor

King Paolo’nun halen Türkiye genelinde 300’ün üzerinde bayisi bulunuyor. Bayilik vermeyi sürdüren şirket, King Paolo’dan sonra geçen aylarda dünyanın en büyük ayakkabı markalarından Hush Puppies’in de Türkiye dahil 12 ülke için distribütörlüğünü aldı. Bu markanın Türkiye pazarına sunacağı ayakkabıların yüzde 50’si King Paolo’nun fabrikasında üretilecek. Ardından Hush Puppies için de Türkiye genelinde bayilikler verilecek.

King Paolo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Turan, bayilik için en çok Marmara, Ege ve Iç Anadolu bölgelerinden talep geldiğini söylüyor. King Paolo bayiliği için 100 metrekarelik bir mağazaya ihtiyaç var. Bir mağazanın yatırım tutarı 400 bin TL civarında. Turan, King Paolo’nun iddialı olduğu ‘klimalı’ ayakkabılar ve diğer yeniliklerle ilgili şu bilgi“1998 yılında King Paolo markamızla imalata başlamıştık. İlk yıllarda kösele ve klasik ayakkabı üretiyorduk. Ardından ayak sağlığını korumaya yardımcı ayakkabı üretimine odaklandık.

Bu konuda Ar-Ge çalışmaları yaptık. Örneğin, ‘Şeker hastaları nasıl bir ayakkabıyla rahat ettirilebilir? gibi konulara kafa yorduk. Sonra Fatih Üniversitesi’ndeki araştırma bölümüyle klimalı ayakkabının oluşturulması için çalışmalara başladık. Bu çalışmalarımız sonucunda dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan klimalı ayakkabıyı üreterek patentini aldık. Yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucu piyasaya sunduğumuz bu yenilikçi ayakkabı, hava sirkülasyonlu ve ayakta yürüyüş sırasında darbeleri emen üç sistemli yapıya sahip.”

Telefon: 0312 444 10 64
E-posta: info@kingpaolo.com.tr

KİFİDİS
Mağaza konseptini değiştirdi

Kifidis’in halen 4’ü franchise olmak üzere 30 mağazası var. Bu mağazalar İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Balıkesir ve Bodrum’da bulunuyor. Kifidis ürünleri aynı zamanda 2 bine yakın noktada satışa sunuluyor.

Kifidis Yönetim Kurulu Başkanı Laki Vailiadis, “Bu yıl da yeni mağazalar açmayı planlıyoruz. Bunun için önceliği Denizli, Kayseri, Samsun, Trabzon, Mersin ve Malatya’dan gelecek franchise taleplerine vereceğiz” diyor.

Kifidis mağazalarının en az 150 metrekare alana sahip olması gerekiyor. Dekorasyona ve mağazalarla ilgili diğer konulara karşılıklı görüşmelerden sonra karar veriliyor. Kifidis, birkaç ay önce mağaza konseptini değiştirdi. İstanbul Beyoğlu’ndaki mağaza örnek alınarak dekorasyon baştan sona yenilenip ürün çeşidi artırıldı. Artık Kifidis mağazalarında kadın erkek ayakkabılarının yanı sıra çanta, şemsiye gibi başka ürünler de satışa sunuluyor. Ayrıca, yine mağaza bünyesinde müşterilere hizmet verecek bir de kafe açıldı. Franchise sistemiyle açılacak mağazalar da bu şekilde olacak.

Telefon: 0212 296 83 03
E-posta: kifidis@kifidis.com.tr

CABANI
Dekorasyon masrafı 100 bin TL

Cabani, ilk mağazasını 1985 yılında, İstanbul Gülhane Parkı’nda sezonluk olarak açmıştı. Yerleşik ilk mağaza ise 1991’de Bakırköy’de açıldı. Halen Cabani’nin İstanbul’da Laleli, Beyazıt, Nişantaşı, Avcılar ve İkitelli’de mağazaları bulunuyor. Yine Laleli’de kadın ve erkek olmak üzere toptan satış yapan 2 mağaza var. Yurtdışında ise Iran ve Kosova’da iki Cabani mağazası bulunuyor. Bu mağazalar franchising sistemiyle açılmış. Bu yıl içinde İran’da ikinci franchise mağazası faaliyete geçecek.

Cabani’nin franchise giriş bedeli bin euro. Mağazaların mimari tasarım işleri şirket tarafından yapılıyor. Bir mağazanın dekorasyon masrafı 100 bin TL’yi bulabiliyor. Ortalama 150 metrekare büyüklükteki mağaza için başlangıçta en az 350 bin TL’lik ürün alınması gerekiyor. Buna göre bir Cabani mağazasının toplam yatırım tutarı 450-500 bin TL arasında değişiyor. Reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok.

Cabani mağazalarının tamamında ürünleri ön planda tutmak için özel bir ışıklandırma sistemi kullanılıyor. Cabani Ayakkabı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kubilay Kaban, “Raflarda ahşap ve beyaz renge ağırlık veriyoruz. Müşterilerimizin rahat ve sakin bir alışveriş yapabilmesi için ürünleri geniş raflarda, kullanım alanına göre gruplara ayırarak sergiliyoruz. Her mağazamızda özel olarak ürettirdiğimiz mango kokusu var. Sürekli müzik yayını yapıyoruz. Böylece müşterilerimiz tüm mağazalarda aynı atmosferi yaşayabiliyor” diyor.

Telefon: 0212 549 29 09
E-posta: info@cabani.com.tr

HANGAR
150 yeni mağaza açacak

İlk mağazasını 2004’te İstanbul Bayrampaşa’da açan Hangar, “ucuz ayakkabı” sloganıyla son dönemin adından en çok söz ettiren markalarından biri oldu. Halen Türkiye genelinde 93 mağazası olan markanın bine yakın da bayisi var. Yurtdışındaki ilk Hangar bayilikleri ise Gürcistan ve Makedonya’da verildi. Şimdi aynı ülkelerde mağaza açılması da planlanıyor. Ardından sıra Avrupa ülkelerine gelecek…

haangar 300 civarında ürün çeşidiyle dikkat çeken Hangar Ayakkabı, 2012 sonuna kadar Türkiye genelinde 150 mağaza açmayı hedefliyor. Bayilik çalışmaları da aynı hızda sürecek. Franchise ya da bayilik için gerekli yatırım tutarları, franchisee ya da bayi adaylarıyla yüz yüze yapılan görüşmelerde belirleniyor.

Telefon: 0 212 509 00 00

KEMAL TANCA
Yurtdışına da açılıyor

Kemal Tanca, ilk mağazasını 1950 yılında İstanbul Beyazıt’ta açmış. Bugünse Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir (Edremit), Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İsparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla (Bodrum), Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon’da 91 mağazaya ulaşmış durumda.

Kemal Tanca’nın, Tanca Plus adıyla 4 mağazası daha var. Yurtdışında ise henüz yok. Ancak yakında olacak gibi görünüyor. Yurtdışında da franchise talepleri aldıklarını söyleyen Kemal Tanca Genel Müdürü Akın Altuğ, “Bu talepleri değerlendirip kısa sürede hayata geçirmeyi düşünüyoruz” diyor.

Kemal Tanca mağazası açmak için en az 150 metrekarelik mekan gerekiyor. Yeni açılacak mağazalar için caddeler yerine AVM’lere öncelik verilecek. Mağazalarda Kemal Tanca’nın yanı sıra Armani Jeans, Calvin Klein, Versace Jeans, Just Cavalli, Ferre Milano, Fornarina, Guess gibi dünyaca tanınmış markaların da ürünleri bulunuyor. Kadın erkek ayakkabılarının yanı sıra çanta, kemer, cüzdan, deri mont, ayakkabı bakım ürünleri de satılıyor.

Telefon: 0212 253 40 00
E-posta: musterihizmetleri@kemaltanca.com.tr

NİNE WEST
Franchise vermiyor

Park Bravo’nun temsilciliğini yürüttüğü Nine West, Türkiye’deki ilk mağazasını 1997’de İstanbul Capitol AVM’de açmıştı. Şimdi ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Trabzon ve Bodrum’da 41 mağazası var. Nine West’in Romanya, Kazakistan ve Azerbaycan’da da mağazaları bulunuyor. Yurtiçinin yanı sıra bu ülkelerdeki mağazaların tamamı Park Bravo Group tarafından işletiliyor. Park Bravo, şimdilik franchise ya da bayilik vermeyi düşünmüyor.

Nine West mağazalarında ayakkabının yanı sıra çanta, cüzdan ve diğer aksesuarlar satışa sunuluyor. Mağaza konsepti, ABD’deki örnekler dikkate alınarak hazırlanıyor. Çantalar, ayakkabılar ve ilgili aksesuarlar renk, materyal ve trend uyumlarına göre birlikte teşhir ediliyor. Yani modeller ve renkler daha rahat seçilebilir, kombin oluşturulabilir şekilde sergileniyor. Nine West’in yanı sıra Vintage America ve Boutique 9 markalarının ürünleri de satışa sunuluyor.

Telefon: 0212 289 57 58

CEYO
Yatırım tutarı 100 bin TL’den başlıyor

Ceyo’nun halen 15 ilde 40 mağazası bulunuyor. Franchise anlaşması imzalanan 4 yeni mağaza daha açılmak üzere. Markanın yurtdışında ise 17 mağazası var. Bunlar Lübnan (5), KKTC (3), Birleşik Arap Emirlikleri (2), Karadağ (1), Gürcistan (2) ve Suriye’de (4) hizmet veriyor. Ceyo, bu ay içinde Gürcistan’da bir mağaza daha açacak.

Ceyo Genel Müdür Yardımcısı Naki Kolsuz, “Mağazalarımızın 31’i franchising sistemiyle açıldı. Bu yıl da franchise vermek için yurtiçi ve yurtdışından gelecek tüm talepleri değerlendireceğiz” diyor.

Ceyo, franchise giriş bedeli istemiyor. Yatırım bedeli mağazanın büyüklüğüne göre 100 bin ile 280 bin TL arasında değişiyor. Reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Reklam ve tanıtım organizasyonları şirket tarafından yürütülüyor.

Kolsuz, franchise alanlara açılışta dekorasyon ve ürün alımlarında özel destek verdiklerini söylüyor. Ardından özel kampanyalar ve satış eğitimi gibi destekler devam ediyor. Dekorasyon bedeline destek olan uygulamalar da var.

Ceyo mağazalarında sadece Ceyo ve Ceyo’ya ait alt markalı katalog ürünleri bulunuyor. Mağazada satışa sunulan ürünler new generation, sabo, hac ve umre grupları altında toplanmış.

Telefon: 0212 432 94 94

VEPA’62
Uluslararası markalar bir arada

Vepa’62, ilk mağazasını 2007 yılında Ankara Cepa AVM’de açmıştı. Markanın halen tstanbul, Ankara, Kayseri ve Mersin’de 8 mağazası bulunuyor. Bütün mağazalar Vepa Group tarafından işletiliyor.

Şimdilik franchise ya da bayilik verilmiyor.

Vepa’62 mağazalarında BCB Generation, BCBG Maxazria, Jessica Simpson, Vince Camuto, Fitflop, Nevv Balance, Tommy Hilfiger, Lacoste, Fred Perry, Birkenstock ve Fornarina gibi birçok uluslararası markanın ürünleri bulunuyor. Dönem dönem Türk tasarımcıların ürünlerine de yer veriliyor.

Telefon: 0212 381 20 00
E-posta: info@vepagroup.com

ERSAN ÇIPLAK

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu