İş Fikirleri

Markalı Konut Üreticilerinin Sitelerinde Girişimci Olmak

Girişimciler için sunulan site içi fırsatlar yatırımcıları bekliyor

Markalı konut sektöründe yaşanan proje yarışı, girişimciler için de siteler içinde yatırım fırsatları doğuruyor. Kuru temizlemesinden cafe işletmeciliğine kadar girişimciler için sunulan site içi fırsatlar yatırımcıları bekliyor. Ant Yapı’dan İnanlar Inşaata kadar markalı konut üreticilerinin sitelerinde girişimci olmak mümkün.

Şehircilik çalışmalarının hız kazanması ile birlikte markalı konut üreticileri tarafından geliştirilen site konseptleri artık girişimciler için de fırsatlar sunuyor. Çünkü site içinde yaşayan insanlar kuaförden kuru temizlemeye, cafeden markete kadar birçok hizmeti site yaşamının içinde bulmak istiyor.Biz de sitelerin girişimciler için sundukları yatırım fırsatlarını araştırdık ve şu sonuçlara ulaştık:

MAXIMOON ÇARŞI GİRİŞİMCİ BEKLİYOR

Yalçıntepe Group, her türlü ticari birimi, spor ve sosyal tesislerini bünyesinde barındıran Maximoon projesini önümüzdeki dönem içinde faaliyete geçirecek. 33 bin metrekare brüt toplam inşaat alanı üzerinde konumlanan projede, 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerin bulunduğu, çeşitli büyüklükte ve özellikte 1.560 konut içeren 8 konut bloğu, www.myfikirler.com bir residence bloğu, 86 ticari birimden oluşan arasta tarzı çarşı projesi ve sosyal yaşam alanları yer alıyor.

Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, “Bahçeşehir, Esenyurt bölgesinde Mayıs 2011’de inşasına başladığımız Maximoon projemizin teslimini Aralık 2013 olarak planlamaktayız. Son üç yılda büyüme trendini hızla arttıran ve yatırımcısına sürekli kazandıran bir bölgede yer alan Maximoon projesinde yer alan ticari birimlerin de yeri, konumu ve konsepti ile yatırımcıların oldukça ilgisini çekeceğini düşünüyoruz” diyor.

18 bin 500 metrekare üzerine kurulu Maximoon Çarşı içinde, mağaza, market, restorant ve banka gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek 86 ticari ünite, bir mağaza ve bir de hipermarket bulunuyor, işyerlerinin büyüklükleri ise 50 ve 1.750 metrekare arasında değişiklik gösteriyor.

Ayrıca çarşı içinde yer alan cafe, restorant, bay-bayan kuaförü, terzi, kuru temizleme, vale ve lostra hizmetleri, çiçekçi, eczane, www.myfikirler.com pet shop ve banka gibi her türlü ihtiyaca yanıt veren ticari alanları ile proje iş ve yaşam merkezi olarak konumlandırılıyor.

Maximoon’da site sakinlerine, basketbol sahası, tenis kortu, açık ve kapalı yüzme havuzu, koşu ve yürüyüş yolu, fîtness çenter, vitamin bar, Türk hamamı, sauna, buhar odası ve SPA salonları, çocuk yüzme havuzu, açık oyun parkı ve kapalı oyun alanı hizmetlerini de sunuluyor.

Projede yer alan tüm bu sosyal ve ticari alanlar, bölgede iş yapmak isteyen girişimciler için yeni iş sahası oluştururken aynı zamanda cazip avantajlar ve değişik fırsatları da beraberinde getiriyor.

Şu an bir pazarlama şirketiyle çalışmıyoruz.

Fakat ticari birim, AVTVI gibi projelerin başarılı olması için profesyonel şirketlerle çalışılması gerektiğini düşünüyoruz ve Maximoon Çarşı tamamlandıktan sonra profesyonel bir şirket ile anlaşmayı planlıyoruz. Proje tamamlanana kadar ise bizimle bağlantı kurmak isteyenler Yalçıntepe Group ve Maximoon’a 444 34 18 numaralı telefondan ya da www.maximoonevleri.com.tr internet adresinden ulaşabilirler.

ÇİLİNGİRCİ ARANIYOR!

Saf GYO’nun Ağustos ayında teslimleri yapılan Akasya Acıbadem projesinde Koru, Göl ve Kent etapları yer alıyor. Göl ve Koru etaplarının satışlarının tamamlandığı projede, spor salonu, market, mağaza, çilingir ve kuaför gibi ticari alanlar yer alıyor. Önümüzdeki yıl yaz ayında tüm bu sosyal alanlarda yer alan ticari alanların aktif olması hedefleniyor. Ayrıca proje içerisinde bir de okul yer alıyor. Okul inşaatı tamamlandı ve bu eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek. Akasya Acıbadem projesinde kent etabının satışlarına devam ediliyor. Sınırlı sayıda konutun yer aldığı bu etap içerisinde bir de Anadolu yakasının en prestijli Akasya Alışveriş ve Yaşam Merkezi de yer alacak.

Akasya Acıbadem hem konum itibariyle hem de konut sahibi olan kitle itibariyle çok özel bir proje olarak dikkat çekiyor.

Kent etabı içerisinde yer alan Akasya AYM, Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın ve metıobüs hattına direk bağlantısı olması açısından büyük bir avantaja sahip. Eylül 2013’te açılacak ve 300 mağazanın yer alacağı AVM’de, dünyaca ünlü çocuk markası Kidzania yer alacak. Dünyadaki en büyük Kidzania olacak bu eğlence ve eğitim merkezi, girişimciler için büyük avantaj sağlıyor.

Market, çilingir gibi ticari alanların ve Akasya Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin kiralanması proje bünyesinde yürütülüyor. Girişimciler satış ofisini ziyaret edebilecekleri gibi, kiralama talep formunu internet sitesindende ulaştırabilirler.

Akasya Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin kiralanması, kimi alan ve sektörler için ihale usulü yapılabildiği gibi taleplerin değerlendirilmesi sonucu birebir görüşmeler ile de yapılacak.

SAĞLIK TESİSİ TEKLİF BEKLİYOR

Geçtiğimiz yıl teslimi gerçekleşen 800 konutluk Bomonti’deki Anthill Residence projesi içinde 5 bin m2 yüzölçümünde sosyal tesis- spa – fitness çenter yer alıyor. SPA bölümü işletmesi konusunda uzman bir firmaya verilmiş. Ayrıca bu projede 3 bin m2 yüzölçümünde çok amaçlı bir çarşı bulunuyor. Çarşı içinde yer alan 40 adet ticari alanın bir kısım dükkan olarak kiraya verildi. Kalan birimler ise kiracılarını beklemekte.

Bu yıl içinde teslim edilecek Riva’daki Antriva ile Çekmeköy’deki Antorman projelerde yer alan sosyal tesisler içinde ise fıtness-Spa, restorant-cafe ve market gibi bölümler bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda teslim edilen Antriva projesindeki ticari alanlar önümüzdeki biı-iki ay içerisinde kiralanmaya başlanacak, Antorman’da da yine teslimat sonrası ticari alanların kiralanması sözkonusu olacak.

Tüm bu birimler Ant Yapı tarafından metrekare liste fiyatları üzerinden kiralamaya veriliyor. İlgililerin merkez ofisinden yetkililere ulaşarak gerekli bilgileri almaları mümkün.

“GÜNEŞLİ’YE BEKLİYORUZ”

Teslimleri Eylül 2012’de gerçekleşen G Plus projesinin ilk etabında 254 konut, 40 mağaza ve 3.900 metrekare planlanabilir ofis alanı bulunuyor. M2’si 5 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkan ofislerin büyüklükleri 77 – 146 m2 aralığında bulunuyor. Ticari üniteler ise 33 – 704 m2 büyüklüğe sahip.

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, Güneşli’de toplamda 32 bin metrekare üzerinde 3 etaptan oluşan karma bir proje olarak tasarlanan G Plus’ın pazarlamasının pazarlama şirketleri kanalıyla yapıldığını söylüyor.

Özkök girişimcilerin izleyecekleri yolu şöyle özetliyor:

“Pazarlama şirketleri ile bağlantımız var. Ancak firmalar bize direkt başvuru da yapabiliyorlar. Biz onları yönlendiriyoruz. Ticari alanlar ile ilgilenen kişiler satış ofisimiz ile iletişim kurabilir.

İhale usulü bir kiralama yapmıyoruz. Bize başvuru yapan firmalardan konseptimize uygun olanlar ile görüşüyor, projemize değer katacağına inandığımız markalar ile işbirliğine gidiyoruz.”

İNANLARDAN ALTERNATİF PROJELER

Hali hazırda yaşamın başladığı Terrace Feri projemize ilaveten inşaat aşamasında olan Terrace Mix, Asl-ı Bahçe ve Terrace Tema projelerinde satılık ve kiralık ticari alanlar mevcut. Ancak inanlar, www.myfikirler.com site içi alışverişin mahalle ölçeği dışına çıkmasını doğru bulmuyor.

Şişli ’de bulunan Terrace Feri’de yaşam başlarken, Kartal’daki Asl-ı Bahçe projesi Temmuz 2013’te, Atakent Halkalı’daki Terrace Tema projesi Şubat 2014’te ve Esenyuı t’taki Mix projesi de yine 2014’te yaşama başlayacak.
inanlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, “Geliştirmiş olduğum altın formüllerden biri “Sıfır Aidat”. Kullanıcılar sitemiz içindeki ticari alanlardan alışveriş yaparak aidatlarını sıfırlayacaklar, aynı zamanda da dükkan sahipleri de hazır müşteriye sahip olacaklar” diyor.

Şirket projelerini kendilerinin pazarladıklarını belirten İnan, bugüne kadar tamamlanmış 220 projeleri olduğunu, geçmişte yoğun olarak işyeri ve ofis yapmanın faydasını gördüklerini, yurtdışı pazarlamalarında ise her bölge için danışmanlarının bulunduğunu söylüyor.

İnan pazarlama çalışmalarını şöyle özetliyor:

“Proje geliştireceğimiz bölgeler ile ilgili olarak ön pazar araştırmaları yapıyoruz. Bölgedeki kiralama ve satış rakamı hedeflerimizi belirliyoruz.

Ve bu hedefleri sağlayacak firmalar ile karşılıklı görüşmeler vasıtasıyla kiralama ve satışlarımızı gerçekleştiriyoruz.”

SOSYAL YAŞAMA ÇOK YAKIN

Dap Yapı’nın Anadolu yakasında hayata geçirdiği projeleri olan Tango ve Dalga Kule’nin dükkanları satışa çıktı. Böylece Anadolu Yakası’nın Maslak’ı olarak adlandırılan Maltepe’de yer alan projelerde ticari hayat başlıyor.

Tango ve Dalga Kule’de yer alan dükkanlar yalnız projelerde yaşayanlara değil çevredeki adliye, üniversite ve hastane gibi oluşumlara da hizmet sunan butik çarşı konseptiyle çifte avantaj sunuyor.

Dap Yapı, koıısept projelerinin altında geliştirdiği butik çarşılarını da satışa açıyor. Maltepe’de, E-5’e sıfır noktasında konumlanan projelerin ulaşım ve lokasyon avantajı, ticari birimlerini de cazip hale getiriyor. Bağdat Caddesi’nin canlılığından pay alan    <

lokasyon, yalnız projede yaşayanların değil çevrede bulunan Adalet Sarayı, üniversite ve hastanelerin yoğun ziyaretçi trafiğiyle de hareketleniyor.

Dans eden kadın ve erkek figüründen yola çıkılarak tasarlanan Tango Kule ile deniz dalgasından esinlenerek tasarlanan Dalga Kule’nin çarşıları sadece projelerde yaşayanların değil bölgenin günlük ihtiyaçlarını ela karşılayacak şekilde yapılandırılıyor. Çarşının özellikle Yüksek İstinaf Mahkemesi ve Maltepe Hastanesi’nin çalışanları ile ziyaretçilerinin uğrak yeri olacağı tahmin ediliyor.

Alışveriş merkezlerinin yorucu temposuna karışmadan, günlük ihtiyaçların seri ve ekonomik bir biçimde çözülebildiği butik çarşılarda yer alacak üniteler market, kuru temizleme, fast food, kuaför, kırtasiye ve ATM gibi çeşitlilik arz ediyor.

Otel konseptinde üretilen Tango ve Dalga Kule’nin butik ve özel çarşısında yer alan ticari birimler 455 bin TL’den başlayan fiyatlarla ve Dap Yapı Finansmanı ile 50 aya kadar özel vade imkanıyla satışa çıkarılıyor.

Anadolu yakasının hızla değişen ve dönüşen yeni merkezi Maltepe’de sıra dışı mimarileriyle dikkat çeken Tango ve Dalga Kule, başta Arap ülkeleri olmak üzere pek çok Ortadoğulu ve Avrupah yatırımcılar tarafından takip ediliyor. Cafe, restoran, Türk Hamamı, sauna, fitness, yoga ve plates salonu gibi sosyal donatılara sahip olan ve kurumsal yönetim sistemiyle işletilen projeler, Azeriler, Kazaklar, Körfez ve Arap ülkelerinin vatandaşlarından yoğun ilgi görüyor. Mütekabiliyet engelinin kalkmasıyla yabancı alıcı ve yatırımcıların artacağı düşünülüyor. Halen 4 projenin inşaatına ve satışlarına devam eden Dap Yapı, önümüzdeki süreçte hayata geçireceği projeler tamamlandığında 4000 ünite civarında üretim gerçekleştirerek Kartal Maltepe bölgesine toplam 15 kule kazandıracak.

SOSYAL GİRİŞİMCİLERİN DİKKATİNE…

Demir İnşaat’ın Beylikdüzü bölgesinde, biri halen inşaası devam eden Ayışığı Vadi Evleri, diğeri de Demir Romance olmak üzere iki projesi bulunuyor. Mart 2011’de temeli atılan ve Mayıs 2013’te teslimi planlanan Ayışığı Vadisi Evleri projesi, 20 bin metre kare brüt arazi üzerinde 1+1’den 4+1’e farklı özelliklerde toplam 489 konut, sosyal tesisler ve kreş, market, restaurant, cafeterya, kuru temizleme, terzi gibi ticari üniteden oluşuyor.

Demir inşaat Yönetim Kurulu Başkam Hamit Demir, şirket olarak sadece konut değil bir yeni bir yaşam tarzı inşa etmeyi ilke edindikleri için projelerinin sosyal donatılarının son derece zengin olduğunu söylüyor.

Ayışığı Vadisi Evleri projesinde, sinevizyon salonları, açık-kapah yüzme havuzlan, fitness center, vitamin bar, jakuzi, hamam, sauna, masaj, buhar odası, basket voleybol sahaları, tenis kortu gibi tüm detaylar düşünüldü. Bunun yanı sıra site bünyesinde bay-bayan kuaför, market, terzi, kuru temizleme, kreş ve etüd merkezi, cafe, restoran, oto kuaför ile vale ve shuttle hizmetleri de yer alacak.

ÇOCUKLAR UNUTULMUYOR

Demir Romance Projesi ise 1+1’den 4.5+1’e farklı büyüklük ve özelliklerde 908 konut ve 60 ticari üniteden oluşuyor. Zengin sosyal donatıların yanı sıra projenin sosyal kulubü olan Romance Club içinde, açık ve kapalı havuz, iki adet tenis kortu, bir basketbol sahası, squash, dans eğitim merkezi, Spa merkezi (hamam, sauna, şok duş, buhar odası), fitness ve beraberinde diyetisyen hizmeti, bilardo salonları, terzi, kuru temizleme, bay-bayan güzellik merkezi, anfı tiyatro, sinevizyon ve oyun odaları (Playstation) yer alacak.

Çocukların da unutulmadığı projede; çocuk havuzu, çocuk parkı, oyun alanları, okul servisi bekleme salonu ve bir de kreş bulunuyor.

Ticari alanların kiralama işlemlerini önce ön talep toplayarak ihale yöntemi ile belirlediklerini belirten Demir, “Demir inşaat bünyesinde deneyimli bir pazarlama ekibimiz var; bu nedenle ayrı bir pazarlama şirketi ile çalışmıyoruz. Yatırımcılar bize 444 2 116 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirler” diyor.

MARKET VE CAFE GİRİŞİMCİSİ ARIYOR

216 Sancaktepe Konutları, 216 Yapı tarafından İstanbul Sancaktepe’de hayata geçirildi. 5 katlı 10 blokun yer aklığı ve 208 konutun bulunduğu 216 Sancaktepe Konutları’nda sitede yaşayanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek iki adet dükkan bulunuyor. Şirket yönetimi her iki ticari alan için de görüşmeleri sürdürüyor. Biri market diğeri de cafe olarak planlanan tesislere ilişkin kiralama usulü ile teklifler alınıyor. Tesisleri tamamen site sakinleri kullanacak.

İki ticari bölümün 30 metrekare olanı market olarak planlanıyor ve aylık kirası da 500 lira olarak belirlenmiş. Diğer bölüm ise 150 metrekare büyüklüğünde. Cafe konsepti ile kullanım için planlanan tesisin aylık kirası bin TL olarak açıklandı. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, iki ticari alan ile ilgili görüşmelerin hızla sürdürüldüğünü dile getirdi.

SEMERKANT LİNE AVM’DE KİLER OLACAK

Semerkand Yapı Satış ve Pazarlama Direktörü Neli Devidas, şirketlerinin iki projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Devidas, Semerkand Line ve Bayrampaşa City Line’da girişimciye dönük ticari ve sosyal tesislerin yer aldığını ifade ediyor.

Şirket tarafından Beylikdüzü’nde hayata geçirilen Semerkand Line’da sekiz blokta toplam 555 konutun yanı sıra 95 mağazanın bulunduğu alışveriş merkezi de yer alıyor.

Semerkand Line AVM’de mağazaların büyüklüğü 21 metrekare ile 282 metrekare arasında değişiyor. Merkezde kalan sınırlı sayıdaki dükkanın fiyatı 320 bin lira ile 1.740 bin lira arasında satışa sunuluyor. Merkezden satın almak yerine kiralamayı tercih edenlere de imkan sunan Semerkand Yapı, mağazaları büyüklüklerine göre 2 bin 500 bin lira ile 13 bin lira arasında kiraya veriyor. Semerkand Line AVM’den dükkan almak isteyenlere iki farklı ödeme şekli sunuluyor. Birinci ödeme şeklinde satış bedelinin tamamı peşin alınıyor. Peşin ödeyenlere yüzde 10 indirim yapılıyor. İkinci ödeme şeklinde ise yüzde 50 oranında peşinat ödeniyor, kalan tutar taksitlendiriliyor. Bu seçenekte mağaza fiyatı üzerinden yüzde 5 oranında indirim de yapılıyor.

16 bin metrekare kapalı alana sahip iki katlı alışveriş merkezi birçok projeye yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Merkezde bin metrekare büyüklüğündeki alan Kiler Süpermarket’e kiralandı. Yine aralarında Mado ve Ufanti Pastane’nin de bulunduğu birçok marka da alışveriş merkezinde boy gösterecek. Semerkand Yapı tarafından Bayrampaşa’da inşa edilen Bayrampaşa City Line, tek blokta 15 kattan oluşuyor. Bayrampaşa City Line’da 35 konutun yanı sıra 11 adet de mağaza yer alacak. Projede büyüklüğü 68 metrekare ile 712 metrekare arasında değişen dükkanlar, banka, market, kuaför ve terzi olarak kullanılacak. Bayrampaşa’nın merkezinde yer alan Bayrampaşa City Line’da caddeye cepheli olan mağazaların fiyatı 650 bin liradan başlıyor.

DENGE’YE SAĞLIKÇILAR İLGİ GÖSTERİYOR

Denge İnşaat, İstanbul Anadolu Yakası’nda iki ayrı proje geliştirdi. ‘Home office’ konseptiyle tasarlanan Denge Ataşehir projesi, 19 kat üzerine konumlanmış. 56 bağımsız bölüm ve toplam bin 535 m2’lik 3 katlı mağazadan oluşan Denge Ataşehir projesi, özellikle yabancılardan büyük ilgi görüyor. Projenin 4 büyük hastane ve sağlık kuruluşunun tam ortasında olması sebebiyle bilhassa, saç ekim, tüp bebek merkezleri ve diş sağlığı kuruluşlarıyla görüştüklerini söyleyen Denge İnşaat Mimarlık Satış Yöneticisi Cihan Konuş,”Özellikle güzellik ve estetik merkezlerinden çok yoğun talep geliyor” diye konuştu. Kadıköy, İstanbul’un özellikle kentsel dönüşüm çerçevesinde yepyeni bir kimlik kazanan ilçelerinin başında geliyor. Kadıköy’de projelendirilen Denge Mühürdar Projesi, Denge İnşaat Mimarlık’ın tek işyeri projesi olarak öne çıkıyor. Bin 500 metrekarelik bir alana sahip olan proje, bodrum kat üzerinde 4 kat olarak tasarlanmış. Binanın tamamı ofise uygun olarak planlanırken, giriş katlar ticari alan üst katlar ise ticari alanların devamı atölyeler olarak da kullanılabilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu