İş Fikirleri

Market Gözlemciliği Yeni Bir İş Fikri

Önereceğimiz konuda hem patron olabilir, hem de oluşması beklenen girişimde prim usulü rol alıp kazanç sağlayabilirsiniz.Yalnız ülkemizde değil, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki en önemli sorun, satılan hızlı tüketim ürünlerinin teşhir bilgilerini yerinde gözlemleyip belgelerle değerlendirebilmek.

market_raf

Bilindiği üzere en küçüğünden en büyüğüne tüm süpermarketler, iskonto marketleri ve toptancı mağazalarında en büyük sorun raflarda rakibe rağmen öne çıkmak. Bu amaçla sık aralıklarla seri kontroller gerekiyor, rekabetin en önünde yer almak amaçlanıyor. Bu süreç devamlı gözlem ve anında müdahale demek.
Kuracağınız veya çalışacağınız ‘market raflarını gözetleme‘ birimi sorumlu kontrol ekiplerinden oluşuyor. Coğrafi dağılıma göre her bireyin sorumluluk alanı var. Girilen marketteki raflar kontrol ediliyor, ürünlerin görünüm hacmi saptanıyor. Raporlanan verilere göre ilgili üretici firma uyarılarak, rafta oluşan boşlukların giderilmesi sağlanıyor. Bir bakıma ‘market müfettişliği‘ diyebileceğimiz iş rakiplerin fiyatlarının güncel kontrolüne de yardımcı oluyor. Düzenlenen rapora eklenecek raf görüntülerinin belirlenmesi oldukça kolay, Mobil telefonlarla tarih saat kaşeli görüntü tespitleri çoğu zaman yeterli oluyor.

Bunlar karar verici yöneticiler için anlık belge yerine geçiyor. Böyle bir organizasyonu kurmak bilgi beceri ve üretici firmalarla yakın ilişkiyi gerektiriyor. Saha taraması yapan görevliler için en azından motorize olmak (örneğin motosiklet yatırımı) şart. Bireysel çalışanlar içinse sadece cep telefonu sahibi olunması yeterli. Tam da genç emeklilere uygun bir iş bu. Yapılan işin şakayla karışık gizil bir adı da var: MarketBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu