Anasayfa / Haberler / Market zincirleri ve gıda toptancılarının Ramazan kolileri

Market zincirleri ve gıda toptancılarının Ramazan kolileriMarket zincirleri ve gıda toptancılarının Ramazan kolileri reel piyasaya hareket getirdi. Toptan ve perakende piyasalara doping olan koliler satışları pozitif etkiledi. Değişik ebatlardaki kolilerin fiyatları 20 TL ile 200 TL arasında değişiyor…

RAMAZAN ayının favorisi hiç kuşkusuz gıda sektörüdür. Market zincirleri, toptancı marketler, et, peynir, kuru meyve üretici ve dükkânları kısaca reel piyasa adeta bayram yerine döner. Dükkânlar birbirinden ilginç kampanyalar düzenleyerek Ramazan ayını renklendirir. Raflar Ramazan’a göre dizayn edilir; müşterilerin dikkati bu yöne çekilir. Haliyle bu hareketlilik ekonomiye de yansır. Gıda piyasaları en hareketli dönemini geçirir. Yıl içinde yapamadıkları satışların önemli bölümünü tek aya sığdırırlar.

ramazan koli

Ramazan aynı zamanda hayır ve yardımların doruk yaptığı bir aydır. Kimi zekat ve fitre vererek, kimi de ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yaparak dini görevlerini yerine getirir. Son yıllarda içinde gıda maddelerinin bulunduğu Ramazan kolilerine talepler hızla artıyor. TGDF’nin (Türkiye Gıda ve içecek Sanayii Dernekleri Federasyonu) tespitlerine göre 4 milyar TL’lik devasa bir pazar söz konusu.

Ramazan ayının ilk günlerini yaşarken “Hangi zincirin kolisinde neler var?” diye sorduk ve kampanyalar ile fiyatlarını sizler için araştırdık. 4 milyar TL’lik pazarda çok ciddi bir rekabetin olduğunu gördük. İşte ulusal ve yerel zincirlerin Ramazan kolileri…

METRO’DAN 5+1 SEÇENEK

Metro Toptancı Market geniş ürün yelpazesi ve avantajlı fiyatlarıyla profesyonellere Ramazan dönemine özel fırsatlar sunuyor. Kolilerde, Metro denetimlerinden geçen ve akredite laboratuvarlar tarafından onaylanan ürünler yer alıyor. Ürünlerin içinde çay, bakliyat, makarna, şeker, un, yağ gibi birçok farklı ürün bulunuyor. Müşteriler hazırlanan beş farklı Ramazan Kolisi’nden birini seçiyor ya da kendi erzak paketini oluşturuyor.

Profesyonellere özel ödeme seçenekleri sunan Metro’da, Ramazan kolilerinin fiyatları 29.99 ile 79.99 TL arasında değişiyor. Metro ziyaretçileri eğer isterlerse ‘Kendi erzak paketini oluştur” konseptiyle kendi kolilerini de hazırlayabiliyor. Bu tercihte yine Metropost’ta sunulan fiyatlar geçerli. Şeker ve bakliyat fiyatlarında son dönemde yaşanan artışları erzak paketi fiyatlarına yansıtılmamış.

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Ramazan kolisi satışlarının oldukça iyi gittiğini söylüyor. Özerkan, “ilk satışlar çok iyi. Talep geçen yıldan daha yüksek. Ancak Ramazan döneminin ilk 15 günü belirleyici olacaktır. Alım miktarına göre bir indirim uygulamamız söz konusu olabilir” diyor.

MİGROS’UN ÜÇ ÖZEL KOLİSİ

Migros Grubu, bu yıl Ramazan için zengin içerikli ve ekonomik fiyatlı üç koli hazırladı. Tüketicinin Ramazan ihtiyacını tam olarak karşılayacak şekilde hazırlanan ‘Bereket’, ‘Lezzet’ ve ‘Ziyafet’ kolileri aynı zamanda her bütçeye uygun seçenek sunuyor. 11 çeşitten oluşan ‘Bereket’ kolisi 20.90 TL’den, 16 çeşitten oluşan ‘Lezzet’ kolisi 29.90 TL’den, 21 çeşitten oluşan ‘Ziyafet’ kolisi ise 42.90 TL’den tüketiciyle buluşuyor. Kolilerin fiyatları geçen yıl ile aynı. Koli içeriğindeki ürünleri tek tek satın almak yerine koli olarak almak yüzde 40’a varan fiyat tasarrufu sağlıyor. Ayrıca koli içlerinde deterjandan zeytinyağına kadar birçok ürün grubunda indirim kuponları yer alıyor. Money Bonus ile yapılan Ramazan Kolisi alımlarında ise anında ekstra yüzde 10 indirim uygulanıyor.

Migros yetkililerinin verdiği bilgiye göre koli satışları geçen yılın üzerinde seyrediyor. Yapılan açıklamada, “Geçen yıl kolilerimize yoğun ilgi vardı. Müşterilerimiz çeşit ve fiyattan çok memnun kaldılar. Bu yılda da kolilerimiz, satışa çıkar çıkmaz aynı ilgi ile karşılandı. Çeşit ve kaliteye göre fiyatlarımız son derece uygun. Bu yıl koli üretimimizi yüzde 25 oranında artırdık” denildi.

CARREFOURSA’DAN 5 ALTERNATİF

Ramazan kolisinde iddialı olan zincirlerden biri olan CarrefourSA’da tüketicinin karşısına dört ayrı seçenekle çıkıyor.

CarrefourSA Kategori Direktörü Nedim Erdal, her bütçeye uygun kolilerinin mağazalarında yerlerini aldığını söylüyor. 24.90 TL olan “Geleneksel Ramazan Kolisi”nde 12 adet ürün yer alırken,

34.90 TL olan “Klasik Ramazan Kolisi” Nedim 19 ürün içeriyor. 23 adet ürünün sunulduğu “Süper Ramazan Kolisi” 44.90 TL’den, 25 ürünün yer aldığı “Mega Ramazan Kolisi” 54.90 TL’den, 34 ürünün yer aldığı “Lüks Ramazan Kolisi” ise 89.90 TL’den satılıyor.

Nedim Erdal, “Ramazan süresince iftar ve sahur sofraları için düşünülerek hazırlanan kolilerimizin tümü, itina ile seçtiğimiz temel gıda maddelerinden oluşuyor. Özellikle pirinç ve bakliyat grubunda
geçen yıla göre önemli bir fiyat artışı söz konusu olmasına rağmen pirinç kategorisinde Toprak Mahsulleri Ofisi ile yaptığımız çalışmalarla müşterilerimize bunu yansıtmadık. Bakliyat kategorisinde de, müşterilerimize fiyat artışlarını yansıtmamaya gayret ediyoruz” diyor. Geleneksel Ramazan kolisinin ağırlıklı olarak Carrefour markalı ürünlerden oluştuğunu belirten Erdal, diğer kolilerin ise farklı marka ürünlerinden oluştuğunu söylüyor. Erdal, “Ramazan kolilerine, her yıl olduğu gibi bu yıl da müşterilerimizden büyük ilgi var. Satışlarımızda, geçen yıla göre yüzde 20 oranında bir artış hedefliyoruz” diyor.

BİZİM TOPTAN’DAN ÜÇ PAKET

Yıldız Holding’in toptancı marketi Bizim Toptan, Ramazan ayını zengin içerikli, ekonomik fiyatlı ramazan kolileri ve düzenlediği özel kampanyalarla karşılıyor. Bu yıl da Bizim Toptan mağazalarında 14,

  2012 Vekaletle Kurban Kesim Fiyatı 675 Lira

16 ve 24 ürün çeşidinden oluşan üç ayrı Ramazan kolisi satışa sunuluyor. 14 çeşitten oluşan “Ekonomik Paket” 43.25 TL, 16 çeşitten oluşan “Süper Paket” 63.25 TL ve 24 çeşitten oluşan “Mega Paket” 90.90 TL’den satışa sunuluyor. Müşteriler, diledikleri taktirde kendi seçtikleri ürünlerle de Ramazan kolisi hazırlayabiliyor. Bizim Toptan müşterilerinin sahip olduğu “Bizim Kart”la da indirimli alışveriş yapılırken. Ramazan hediye çekleri, Ramazan’ın paylaşımcı ruhunu yaşatmayı amaçlıyor.

ŞOK’TAN KAFA KARIŞTIRMAYAN KOLİ

Yıldız Holding’in bünyesinde yer alan ikinci zincir market Şok bu yıl farklı bir konseptle tüketicinin karşısına çıkıyor. Şok, tek çeşit koliyi 39.90 TL’den satışa sunuyor. Koli içeriği hem markalı ürünlerden hem de Şok’un markalarından oluşuyor. Tüm ürünler bu şekilde koli olarak satın alındığında tek tek alıma göre yaklaşık yüzde 25 fiyat avantajı yaratıyor. Şok’tan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Kolilerimiz ve operasyonumuz, kurumsal müşterilerimizin veya tekil olarak müşterilerimizin alımma uygun şekilde hazırlanmıştır. Kurumsal müşterilerimize hem koli, hem de hediye kart gibi uygulamalarımızla alternatif seçenekler sunmaktayız. Geçen yıl bir koli satış operasyonumuz söz konusu değildi. Ancak yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemli olduğu bu dönemde taleplerin artacağı öngörülmektedir.”

KİPA VE KIZILAY İŞBİRLİĞİ

Dört ayrı seçenekle Ramazan kolisi hazırlayan Kipa’mn diğer zincirlerden farklı bir uygulaması var. Kipa, mağazalarında Kızılay stantlarma yer vererek, koli bağışlarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmalarını sağlayacak. Paketler 19.9 TL’lik “İkram”, 29.9 TL’lik “Bereket”, 39.9 TL’lik ‘“Ziyafet” ve 49.9 TL’lik “Mega Ramazan” kolilerinden oluşuyor. Çaydan, Türk kahvesine, baklagillerden ayçiçek yağma müşterilerin en çok ihtiyaç duyduğu günlük tüketim ve gıda malzemelerini bir araya getiren paketler, Ramazan boyunca Kipa müşterisi ailelerin hayatlarını kolaylaştırmayı ve sofraları zenginleştirmeyi hedefliyor. Ayrıca dört paket de Kipa müşterilerine 21 TL’lik indirim kuponları sunuyor. Kuponlar sayesinde Kipa’mn Ramazan paketlerini alanlar; deterjan, yumuşatıcı, şampuan, baklagil ve çay gibi 10 çeşit ürüne hesaplı bir şekilde sahip olma imkanı buluyor.

“GEÇEN YILKİ FİYATLAR”

Konya merkezli ittifak Holding’in ulusal hipermarket zinciri Adese de Ramazan kolisinde farklı alternatifler sunuyor. “Klasik Paket” kolileri 38.90 liradan, “Süper Paket” kolileri ise 68.90 liradan satılıyor. Ayrıca müşterilerin isteğine göre içeriğini kendilerinin belirleyebileceği Ramazan kolileri de hazırlanıyor. Ayrıca hediye kartı seçeneği de mevcut.

Adese Hediye Kartlarda 25 TL, 50 TL, 100 TL ve limitini müşterilerinin belirlediği seçenekler de var.

Adese Genel Müdürü Sıtkı Erben, yıl içerisinde yaşanan fiyat değişimlerini Ramazan kolilerine yansıt mamaya özen gösterdiklerini belirterek, “Ramazan kolilerinin satışını geçen yılki fiyatlar üzerinden yapıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, kurumsal satışlarda hem Adese Hediye Kartta hem de Ramazan kolisinde daha fazla talep aldık.

Özellikle Adese Hediye Kartın daha iş-levsel olması nedeniyle bu konuda çok daha fazla talep alıyoruz. Kurumlara özel bin TL üzeri Adese Hediye Kart ve Ramazan kolisi alımlarmda iskon-tolu fiyatlar, anlaşmalı kredi kartlarına taksit imkânı ve nakliye hizmeti gibi özel avantajlar sunuyoruz. Bu da Ade-se’nin kurumlar tarafından daha fazla tercih edilmesini sağlıyor” diyor.

Ersin TARANOĞLU / TGDF Genel Sekreteri
“Merdiven altı paketlerden uzak durun”

Her Ramazan’da yüz binlerce gıda kumanyası hazırlanıyor. Buradaki ek ticaret hacmi 4 milyar TL seviyelerinde. Farklı çeşitliliğe ve ebatlara sahip kumanyalar her bütçeye göre hazırlanıyor. Vatandaşlar bunları ikram ve yardım amaçlı alıyor. Bu konuda tüketiciyi uyarmak istiyorum. Merdiven altı diye tabir * edilen açıkta satılan, nerede üretildiği belli olmayan, üretim izni olmayan ürünlerden uzak durun. Hem sağlığınızdan, hem paranızdan olmayın. Gıda güvenliğini tehdit eden bu durumun önüne ancak bilinçli tercihler yaparak geçebiliriz. Halk sağlığının korunması ve kayıt dışı ile mücadele etmek adına bu son derece önemli.

İsteğe Göre Koli Hazırlanıyor

Market zincirleri yokken gıda sektörünün kalbi Rami’de atardı. Halen de piyasada önemli bir ağırlığı var. Rami gıda toptancıları da Ramazan kolisi hazırlıyor. İGDOT (İstanbul Gıda Toptancı ve Tüccarları) Derneği Başkanı Mustafa Karlı, Ramazan kolileri için şu değerlendirmeyi yapıyor: “Ramazan kolilerini arz talep üzerine hazırlıyoruz. Müşteri gelip görüyor istediği şekilde kolisini hazırlattırıyor. 20-25 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar koli yapılıyor. Mal kalemi tamamen müşteriye bağlı olarak değişiyor. Geçen yıla göre fiyat artışı pek yok. Aşağı yukarı fiyatlarımız aynı. Piyasadaki spekülatörlere itibar edilmemeli.

Vatandaşlarımız bu duruma dikkat etmeli. Vatandaşlarımız kaliteyi de fiyatı da gıda merkezlerine sormalı. Rami esnafı olarak bu konuda çok duyarlıyız. Sitemizde koli ve kumanya talepleri her yıl artıyor. Özellikle bakliyat ve kuru gıda da ciddi satışlar yaşanıyor. Bu yıl da taleplerde artış var. Rakamlar geçen yılın üzerinde olacaktır.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir