Reklamlar-Reklamcılık

Media Markt’ın ‘Bir dost’ kampanyası nasıl doğdu?

Media Markt, bir süredir mecralarda ‘Bir dost’ temalı reklamlarla yer alıyor. Şirketin felsefesinde dikkat çekici reklamlara imza atmak olduğunu söyleyen Media-Saturn CEO’su Bülent Gürcan, “Biz logomuz kapatıldığında da markamızı anımsatacak reklamlar yapmaya çalışıyoruz” diye konuşuyor.

Türkiye’de elektronik perakendeciliği 30 milyar liralık büyüklüğe koşuyor. Pazarın oyunculan bir taraftan mağazalaşırken bir taraftan da yaptıklan iletişimle rekabette öne geçmek için çalışıyor.

Elektronik perakendeciliğinin tek yabancı oyuncusu olarak kalan Media Markt da 39 mağazasıyla bu rekabet ortamında mücadele eden şirketlerden biri. 15 ülkede 50 yıldır faaliyet gösteren şirket, Türkiye pazanna girip de rekabet edemeyip giden diğer yabancı markalardan daha dayanıklı çıktı.

Türkiye pazanna çok inandıklannı ve mağazalaşma anlamında pazara agresif girdiklerini hatırlatan Media-Satum CEO’su Bülent Gürcan ile geçen hafta yeni reklam kampanyalarını konuşmak için bir araya geldik. Şirketin pazarlama ve kurumsal iletişim yöneticisi Çağanur Atay Uçtu’nun da yer aldığı görüşmede, mağaza yönetiminden şirketin pazarlamadaki vazgeçilmezlerine kadar pek çok konuyu konuştuk.

Diğer yabancı rakiplerinden en büyük farklannın sabırlı olmalan olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Gürcan, kendi mağazalarını açmanın ve mağazaları lokal olarak yönetmenin avantajlanndan yararlandıklarını belirtiyor. Gürcan’dan aldığımız bilgiye göre, şirketin farklı uygulamalarından birini pazarlama ve mal alımı konusunda mağaza yöneticilerine de inisiyatif vermesi oluşturuyor. Gürcan, online satış kanalını da etkin olarak kullandıklannı ve bugün bu kanalı satışlar içinde yüzde 4 pay alır hale getirdiklerini anlatıyor.

DİKKAT ÇEKME FELSEFESİ

Media Markt felsefesinde dikkat çekici reklam kampanyaları yapmak olduğunu anlatan Gürcan, daha önce Metin Şentürk ile başladıklan ünlü kullanım stratejisini bu yeni kampanyada da uygulamayı uygun gördüklerini söylüyor. Gürcan, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Uzun süredir temalı, çatı iletişimli bir kampanya bekleniyordu. Biz logomuz kapatıldığında da markamızı anımsatacak reklam filmleri yapmaya çalışıyoruz. Özellikle bizim için akılda kalıcılık ve rakiplerin reklamlarından farklı olmak önemli. Çok uzun süre çalıştık ‘Bir dost’ fikrini bulmak için. Zeki bir mizah kullandığımız için ünlü seçiminde de kararımızı Emre Karayel’den yana kullandık.”

22 Ekim’de bu reklam fikrini ekmek için ünlü olmadan bir tanıtım filmi gösterimiyle mecraya çıkan şirket, ardından Emre Karayel’in yer aldığı iki reklam filmiyle tüketici ile buluştu. Reklamlar mecraya çıkmadan da ‘Bir dost’ fikrini çalışanlara tanıtmak için farklı bir çalışma yapıldı. Çağanur Atay Uçtu, bu çalışmayı şöyle anlatıyor: “Kampanyayla eş zamanlı yaptığımız bu iç iletişimde, genel müdürlük ve mağaza çalışanlan masalarında, tuvaletlerde, asansörlerde ‘Bir dost’tan gelmiş mesajlar buldular. Önemli bir toplantı sırasında içeriye giren dansçı ekip ise ‘Yakında tanışacağız’ mesajını verdi.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu