İş Fikirleri ve İş Kurmak

Melek Girişimciye Vergi Muafiyeti

Yeni kurulan riski yüksek şirketlere melek girişimciler tarafından aktarılan paralar, gelir vergisinden muaf tutulacak. Şayet bu şirketin projesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından desteklenmişse, bu şirkete konulan paranın tamamı vergiden muaf tutulacak.

Parlak fikri olduğunu düşünen ancak parası olmayan gençlerin kuracağı şirketlere ortak olan ‘melek girişimcilere’ vergi muafiyeti sağlanacak. Melek girişimci lisansı almak için son iki yılda 200’er bin liralık gelir şartı aranacak. Ancak, finans kurumlarında en az iki yıllık yöneticilik yapanlar da melek girişimci lisansı alarak parasız gençlerin şirketlerine sermaye koyabilecek.

Yüksek riskli olduğu gerekçesiyle kurduklan şirketlere bankalardan kredi kullanamayan gençlerin sermaye ihtiyacını karşılamak amacıyla bu şirketlere para yatıran ‘melek girişimcilere verilecek teşvikler netleşiyor. Hazine Müsteşarlığı, konuyla ilgili “Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği” taslağı hazırladı. Yönetmelik taslağına ilişkin görüşler 23 Ağustos 2012 tarihine kadar Hazine Müsteşarlığı’na iletilebilecek.

Üst düzey yöneticiye lisans hakkı

Yeni kurulan riski yüksek şirketlere melek girişimciler tarafından aktarılan paralar, gelir vergisinden muaf tutulacak. Ancak, vergi muafiyetinden yararlanabilmek için melek girişimcilerin Hazine Müsteşarlığından ‘Bireysel Katılım Yatırımcısı’ lisansı alması gerekecek.

Lisans alabilmek için melek girişimcinin son iki mali dönem için yıllık gelirinin 200 bin lira ve üzerinde olması veya başvuru anında 1 milyon lira tutarında kişisel servete sahip bulunması gerekecek. Finans kurumlarında fon yöneticisi veya KOBI finansmanı birimlerinde müdür veya dengi pozisyonda en az iki yıl iş tecrübesine sahip olanlar ile lisans alınmadan önce son beş yıl içinde yıllık cirosu en az 50 milyon lira olan bir şirkette genel müdür yardımcısı veya daha üst pozisyonda çalışanlar da melek girişimci lisansı sahibi olabilecek. Başvurusu uygun bulunan melek girişimcilere beş yıl süreli lisans verilecek. İstenildiği takdirde lisans süresi beşer yıl süreyle uzatılabilecek.

İki yıldan önce satış yok

Melek girişimcinin devlet desteklerinden yararlanabilmesi için, her bir girişim şirketine koyabileceği sermayenin büyüklüğü 20 bin liradan az ve yıllık bazda 1 milyon liradan fazla olamayacak. Ancak melek girişimci tarafından farklı şirketlere yapılacak yatırımların toplamı bu tutarı aşabilecek. Birden fazla melek girişimcinin aynı şirkete ortak olması durumunda aktarılabilecek yıllık tutar 2 milyon liraya ulaşabilecek.

Melek girişimciler, sermaye koyarak ortak oldukları şirket hisselerini iki yıldan önce satamayacaklar. İki yıldan önce sattıkları takdirde, muaf tutuldukları vergiyi ödemek zorunda kalacaklar. Sermaye koydukları şirketlerde hakim ortak olmaları yasaklanan melek girişimcilerin, kendilerine veya aile bireylerine ait yeni kurulan şirketlere koydukları sermaye için devlet desteği sağlanmayacak.

Vergi muafiyeti nasıl olacak?

Melek girişimcilerin, parlak fikri olan gençlerin kuracağı şirketlere koyacakları paranın yüzde 75’i vergiden muaf tutulacak. Şayet bu şirketin projesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından desteklenmişse, bu şirkete konulan paranın tamamı vergiden muaf tutulacak. Bu uygulama 31 Aralık 2017 tarihine kadar devam edecek. Bakanlar Kurulu bu süreyi 2022 yılına kadar uzatabilecek.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu