Başarılı Girişimcilik

Melek yatırımcılık ağlarla büyüyecek

Melek yatırımcılıkta lisans ve yatırım başvuruları yılbaşından bu yana sadece Hazine Müsteşarkğı tarafından akredite edilmiş melek yatırımcı ağları tarafından yapılabiliyor. Şu ana kadar E-tohum, Keiretsu Forum ve Galata Business Angels, melek yatırımcı ağı lisansı aldı. Lisans almak için hazırlık yapan başka ağlar da var. Melek yatırımcılık ekosisteminin bu yolla daha da büyümesi bekleniyor.

Geçen yıl başlayan lisanslı melek yatırımcılık uygulaması bir yıl’içinde büyük bir ivme yakaladı. Bü dönem içinde melek yatırımlar 2,4 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştı. Hazine Müsteşarlığının verilerine göre, uygulamanın başladığı bir yıl içinde toplam başvuru sayısı 249 oldu ve bu başvurular arasından 204 kişi melek yatırımcı lisansı aldı. Şu anda 245 kişi de lisans almayı bekliyor. Bu süre içinde melek yatırımcılara lisanslama özelliği getirildi ve yaptıkları yatırımı vergi matrahlanndan düşebilmeleri için gerekli düzenlemeler yapıldı.

Melek yatırımcılık
Melek yatırımcılık

Son olarak melek yatırım ağlan da lisans alarak kurumsal bir yapı kazanmaya başladı. Şimdilik üç melek ağı akredite oldu. Bunlar; E-tohum, Keiretsu Forum ve Galata Business Angels. Önümüzdeki dönemde bu sayının artması bekleniyor. Çünkü lisans almak için hazırlık yapan melek yatırımcı ağlan var. Önümüzdeki dönemde pazarın akredite ağlarla daha da büyüyeceği tahmin ediliyor.

Ocak ayından bu yana lisans ve yatırım başvuruları sadece Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite edilmiş melek yatırımcı ağları tarafından yapılabiliyor. O yüzden melek yatırımcı ağlarının akredite olmaları önemli. Hazine Müsteşarlığı, yatırımcı ağına üye olmadan da yatırımcıların başvuru yapabileceğini, fakat son kararın yine kendileri tarafından verileceğini kaydediyor. Herkes melek yatırımcı olabiliyor ama vergi desteğini kullanamıyor. Bundan sonraki dönemde melek yatırımcılar “lisanslı yatırımcı” olmak için başvurulannı ağlara yapacak ve lisans süreci ağlar üzerinden gerçekleşecek.

YATIRIMLAR ARTACAK

Fonların Fonu Kanunu ile de bundan böyle girişim sermayesi fonlarına ve melek yatırımcılara fon sağlayan bir sermaye kaynağı olacak. Bu düzenlemenin amacı, başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimler için daha risksiz bir finansman kaynağı sağlamak. Müsteşarlık, bu finansman kaynağını sağlama konusunda melek yatırımcılan da teşvik ediyor. Yapılan yatıranın yüzde 75’i beyanname üzerinde belirtilen gelirden düşebiliyor.

Ağ olarak akredite olmalanyla birlikte çok daha fazla yatırımcıya destek vermeye başlayacaklarını ifade eden Galata Business Angels (GBA) Genel Sekreteri Ayşe İnal, “GBA yatırımcıları bugüne kadar 10 tane yatırım yaptı.

GBA yatırımcıları fırsatları sürekli değerlendirdikleri için bu yıl da yeni yatırımlar olacak. Hatta şu anda yeni bir süreci kapatmak üzereyiz” diyor. GBA, ICT alanındaki girişimlere destek veriyor. Bunlar arasında internet siteleri, mobil uygulamalar, hardware ve software sistemler var. Bu alandaki startup’lara heıp sermaye, hem mentorluk, hem de network sağlıyor.

HAZIRLIK YAPANLAR VAR

Lisans alan ağlar gibi hazırlık yapanlar da mevcut. Bunlardan biri de NŞirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı.

Şirket Ortağım melek yatırımcı ağında 31 lisanslı melek yatırımcı mevcut ve bu isimler Hazine’ye bildirildi. Şirket Ortağım melek yatırımcı ağı kurucusu Mehmet Buldurgan, geçen yıl eylül ayında kurulduğu için henüz beş girişime yatırım yapma sürecini tamamlayamadıklanm söylüyor. Mehmet Buldurgan, “Dolasıyla akreditasyon işlemimiz henüz bitmedi. Hazine, beş adet yatırım şaıtı koyduğu için bizim gibi sonradan sisteme dahil olanlarda süreç zaman alıyor. Ama en geç önümüzdeki bir iki ay içerisinde beş girişime yatırım yapmış olacağız. Halen iki girişim ağımızdan yatırım almış durumda ve üç girişim ile de yatıımı süreci devam ediyor” diyor.

LİSANS KRİTERLERİ

Peki lisanslı yatırımcı ağı olmak için kriterler neler? Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite ağ olabilmek için ağların en az beş lisansı bulunan üyesi ve bu üyelerin BKS Yönetmeliği 26’ncı maddedeki kriterlere uyan toplamda beş girişimci şirkete yatırımlarının bulunması gerekiyor. Bu kriterin yanı sıra ağların girişimcilere yatırımcılar ile bir araya gelip projelerini sunmalarını sağlayacak bir mekan sağlamalan da lazım. Bir diğer kriter de ağda girişimci başvurularının ön elemesini yapacak çalışanlann olması.

Bu kriterler karşılandığında melek yatırımcı ağları Hazine tarafından akredite oluyor.

GÖZDE YENİOVA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu