Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Mental Liderliğin Avantajları

Mental Liderliğin Avantajları

Marka Sadakati

Mental liderliğin en büyük avantajı marka sadakati. Tüketicinin algısında öne çıkan markalar o tüketicilerin sadakatle tercih ettiği markalar haline geliyor. Tüketiciler ihtiyaç anlarında davranış kararı verirken otomatik olarak bu markalan tercih ediyor. Mental liderliğin bir başka etkisi de tüketici ilişkilerinde görülüyor. Big datanın da desteğiyle kendi sadık tüketici segmentine spesifik teklif ve hizmetler sunabiliyor.

Marka SadakatiTüketimde İstikrar

Tüketicinin algısın da lider olan şirketlerin marka sadakati tüketim seviyelerinde de istikrarı beraberinde getiriyor. Mental lider olan şirketler belli bilanço dönemlerinde belli seviyeleri rahatlıkla yakalayabiliyor. Bu durum şirketler için geçiş dönemlerinde öngörülebilir planlamaların yapılmasına olanak sağlıyor. Böylelikle şirketler gelecek yatırım planlarında daha aktif davranabiliyor.

Viral Efekti

Sosyal medyanın tüketici davranışlarında gitgide etkin hale gelmesi şirketler için de yeni koşullar yarattı. Şirket bu mecralar dolayısıyla çok konuşulanlar arasında olmaya çalışıyor. Mental liderlerin bu açıdan belli şansları bulunuyor. Tüketiciler kendi algılarında öne çıkan şirketleri diğer tüketicilere de daha çok anlatıyor, o şirket ve markaları tavsiye ediyorlar. Algıda liderlik sahibi olmak şirketlerin viral skorlarını da yükseltiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir