Başarılı Girişimcilik

Mezunlarla şirketler arasında köprü oluyor

Anlatsin.com, üniversite öğrencilerinin ve yeni mezunların sektör, şirket ve iş hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak amacıyla üç girişimci tarafından oluşturuldu. Şirketlerin video röportajlarla kendilerini anlattıkları platform, globale açılarak büyüyecek.

Anlatsin.com, Bilkent Üniversitesi’den üç girişimci arkadaş Sargın Erdoğan, Eril Gün Ezerel ve Tuğberk Kılıç tarafından Ocak 2015’te kuruldu. Bu girişim, profesyonellerin yer aldıkları sektör, çalıştıkları şirket ve yaptıkları iş hakkında video röportajlar aracılığıyla üniversite öğrencileri ile yeni mezunlara bilgi verdikleri bir platform, iş arama sürecinde meslek, sektör ve şirket hakkında detaylı bilgi sahibi olunmasını ve daha bilinçli tercihlerde bulunulmasını sağlamak amacıyla kurulan platformda, şirketlerin iş ilanları da yayımlanmaya başlayacak.

Ankara’daki Nokta Medya ve İstanbul’daki Solvoya’nın platforma girmeleriyle daha büyük ve kurumsal şirketlere yönelen girişimciler, kısa sürede Unilever, Vodafone, Garanti Bankası, Nestle, Microsoft, British American Tobacco, GlaxoSmithKline, Mercedes gibi şirketleri de Anlatsin.com bünyesine kattı. Şu anda 26 şirketin yer aldığı sitede, şirketler dışında bir STK (Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği) ve bir üniversite de (İTÜ) bulunuyor. Aylık 200 bin tekil ziyaretçiyi aşmış durumda olan platform, ziyaretçilere yönelik üyelik sistemine de mart ayında geçecek.

Okuldan arkadaş üç girişimci

Kurucu girişimcilerden Sargın Erdoğan, girişimlerinin hikâyesini şöyle anlatıyor:

“Eril ve Tuğberk ile ikinci sınıftan itibaren bir girişim kurma fikrimiz vardı. Önce, Sinaps Anonim Şirketi’ni kurarak mobil uygulamalar ve internet siteleri yapmaya başladık. Sonrasında üniversite ile lise öğrencilerini ortak noktada buluşturmayı hedefleyen universitelianlatsin.com projemizi hayata geçirdik. Üniversite öğrencilerinin okul ve bölümleri hakkında lise öğrencilerine bilgi verdikleri bu site, Galata Business Angels’tan bir çekirdek yatırım aldı. Bu esnada biz, mezun olmaya yakın Anlatsin.com projesine başladık.”

iş başvurusu yapan yeni mezunların sektörler hakkında net bilgiye sahip olmadıklarını ve kariyer planlarını bilinçsiz yaptıklarını fark eden üç arkadaş, anlatsin.com ile şirketlerle öğrenci ve mezunlar arasında köprü olmak amacıyla yola çıkıyorlar. Şirketlerin de kendilerini ifade etme isteği içinde olduklarını söyleyen Sargın Erdoğan, “Anlatsin.com ile şirketlere, daha düşük maliyetle daha çok kişiye bir defada ulaşma fırsatı veriyoruz” diyor.

Şirket çalışanlarına, ‘Bir gününüz nasıl geçiyor? Bulunduğunuz pozisyonda ne iş yapıyorsunuz? Bu mesleği yapmak için ne gibi özelliklere sahip olunmalı? Siz nasıl bir kariyer yolu izlediniz? Mesleğinizin kolay ve zor yanları neler?’ gibi sorular soruluyor ve çalışanların tavsiyeleri alınıyor.

“500 şirkete ulaşmayı hedefleniyoruz”

Yüzde 80 içerik, yüzde 20 iş ilanından oluşan Anlatsin.com’un kurucuları, diğer iş ilanı sitelerinin içeriğe yer ayırmadıklarını ve Anlatsin.com’un bu açıdan farklılaştığını dile getiriyorlar. Sargın Erdoğan, “Bir yıl sonra globale açılmayı düşünüyoruz. Hedefimiz sitemizi; 500 şirketin ve binlerce iş ilanının yer aldığı ve hem Türkiye’den yurtdışına hem de yurtdışından Türkiye’ye iş olanaklarının yaratıldığı bir platform haline getirmek” diyor.

İTÜ Çekirdek’in büyük desteğini aldıklarını da belirten girişimciler, mentorluk başta olmak üzere ihtiyaç duyulan her an her konuda sağlanan olanakların hedeflerine ulaşmalarında kendilerine büyük destek olduğunu belirtiyorlar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu