Pazarlama ve Satış Taktikleri

Mobil Pazarlama Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Mobil pazarlama, teknolojiyle sürekli yenilenen, gelişen yapısı ile günümüzde daha çok kullanılan bir pazarlama yöntemi. Mobil pazarlama nedir, mobil pazarlamanın avantajlar nelerdir ve pazarlama yöntemleri nasıl olmalıdır? Bu makalede bu soruların cevaplarını bulacağız.

Teknolojinin hızla gelişmesi, internetin her geçen gün yaygınlaşması ve hızlanması iletişime dijital bir boyut kazandırdı. Tüketicilerin interneti yoğun kullanması, firmaların dijital pazarlama alanında da aktif olmalarını zorunlu kılıyor. Dijital pazarlama alanlarından biri olan mobil pazarlama faaliyetleri aslında geçmiş yıllarda kısa mesajların popüler olmasıyla başladı.

Yeni bir uygulama olmayan mobil pazarlama, teknolojiyle sürekli yenilenen, gelişen yapısı ile günümüzde daha çok kullanılan bir pazarlama yöntemi. Şimdi sizlere mobil pazarlama nedir, avantajları ve pazarlama yöntemleri hakkında bilgiler verelim.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir ve Avantajları Nelerdir?
Mobil Pazarlama Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Günümüzde popülerliğini ve kullanımını giderek arttıran akıllı telefonlar sayesinde mobil pazarlama da giderek daha popülerleşmeye başladı. Hemen hemen herkesin kullandığı bu cihazlar sayesinde ürün, hizmet ve bilgilendirme mesajları artık daha rahat hedef kitleye ulaşır oldu. Hem düşük maliyetli hem de pratik oluşu sayesinde en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden biri haline gelen mobil pazarlama yöntemi ile ürün ve hizmetinizi hedef kitleye doğrudan ulaştırmak mümkün oluyor.

Amerikan Mobil Pazarlama Birliği MMA’nın (Mobile Marketing Association) yapmış olduğu tanıma göre mobil pazarlama; organizasyonlara herhangi bir mobil cihaz veya ağ aracılığıyla hedef kitleleri ile interaktif ve onların ilgi alanlarına uygun bir şekilde iletişim ve bağlılık kurabilme olanağı veren uygulamaları içeriyor.

Mobil pazarlama, mobil cihazlar yoluyla hedef kitleye gönderilen reklam, hizmet, bilgilendirme, ürün ve promosyon vb. mesajlar bütünü olarak değerlendiriliyor.

Mobil Pazarlama Nedir?
Mobil Pazarlama Nedir?

Neden Mobil Pazarlama?

Mobil pazarlama, müşteriyle bağ kurarak, sosyal etkileşim oluşturma ve müşteri kazanma amacıyla yapılıyor. Günümüzde akıllı telefonların kullanımı yüzde 90 oranlarında olduğundan, uygulamalar çok daha popüler olabiliyor. Bu artan oranla birlikte firmaların mobil pazarlama ile hedef kitleye ulaşması daha kolay ve etkili bir yöntem. Düşük maliyetli oluşu, hedef kitleye günün 24 saati ulaşılabilirlik sağlaması, doğrudan iletişim kurulması vb. özellikleri sayesinde de çok fazla tercih edilebiliyor.

Mobil Pazarlamanın Tanımı
Mobil Pazarlama Nedir Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Mobil Pazarlama Yöntemleri

Mobil pazarlama yöntemi olarak SMS pazarlama, mobil kuponlar, uygulama tabanlı, lokasyon tabanlı, mobil arama ve mobil görsel reklamları en yaygın yöntemlerdir.

SMS/MMS pazarlama: Eski yıllardan günümüze kadar hala kullanılan en etkili mobil pazarlama yöntemlerindendir. Etkisini kaybetmeyen aksine günümüzde mobil cihazların kullanımının artmasıyla daha da popülerleşen bir yöntemdir. Kullanıcının mobil cihazına gönderilen indirim, reklam, kampanya veya promosyonlarla müşteriyi cezbederek, müşteri kazanmak amacıyla en sık kullanılan yöntemdir.

Mobil kuponlar: Firmaların yapmış olduğu mobil pazarlama kampanyası adı altında, hedef kitleye gönderilen ürün veya hizmetle ilgili indirim yerine geçen elektronik bilete verilen isimdir. SMS veya başka yollarla hedef kitleye ulaşan bu kuponlar sayesinde alışverişe teşvik sağlanır. Müşterileri kuponlarla cezbederek satış arttırılması sağlanır.

Uygulama tabanlı pazarlama: Günümüzde kullanıcılar, zamanının büyük bir kısmını mobil uygulamaları kullanarak geçirmektedir. Bu durum pazarlama stratejisi için kaçırılmayacak bir mobil pazarlama fırsatı sağlar. Firmalar mobil uygulama geliştirir veya diğer uygulamalara reklam vererek marka ve hizmet bilinirliğini arttırır.

Lokasyon tabanlı pazarlama: Mobil pazarlama yöntemlerinden biri olan lokasyon pazarlamada ise telefonunuza gelen reklamlar bulunduğunuz lokasyona göre gelebilir.

Mobil arama ve mobil görsel reklamları: Google’da aradığınız herhangi bir şey için arama sonuçlarınıza göre, benzer içerikli reklamlar çıkar. Bu sayede aradığınız içeriğe daha pratik ve kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan reklama tıkladığınızda sizi istediğiniz arama sonucuna ulaştırarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Neden Mobil Pazarlama?
Mobil pazarlama nedir, mobil pazarlamanın avantajlar nelerdir?

Başlarken Bunlara Dikkat Edin!

Öncelikle ilk yapmanız gereken stratejinizi belirlemek olmalıdır. Planlı ve programlı ilerleyen bir strateji ile hedefe doğrudan ulaşmak daha mümkündür. Şirket politikanıza, bütçenize ve hedef kitlenize uygun stratejiyi yapmak ilk basamak olarak belirlenebilir. Kısa ve net mesaj veren metinler oluşturun. Oluşturacağınız içeriğin çok uzun, göz yorucu, kalabalık uzun içerik yazısı ve fazla büyük görsellere sahip olmaması gerekir.

Bu tarz hazırlanan içerikler alıcı tarafından okunmayabilir bu da sizin amacınıza ulaşmanızda engel olabilir. Sürekli yenilikçi olmak mobil pazarlama için önemli bir unsurdur. Oluşturduğunuz stratejide sabit kalmayıp, yeni mobil pazarlama tüyoları elde ederek hedef kitlenizi sürekli canlı tutabilirsiniz. Çeşitli puanlama ve anketlerle, sürekli olarak mobil uygulamanızı hedef kitle tarafından beğenilip beğenilmediğini, eksik taraflarının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Mobil Pazarlama
Mobil Pazarlama Nedir?

Ancak unutulmaması gereken en önemli konu olan izinsiz bildiri gönderilmemesine burada dikkat etmeniz gerekir. İlk başta izinli hedef kitlenizi belirleyip sadece onlara bildiri göndermelisiniz. Aksi halde yapacağınız tüm mobil pazarlama çalışmalarınız temelsiz olur.

Sitemizin pazarlama kategorisinide mutlaka inceleyin: Pazarlama ve satış

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu