Güncel Ekonomi Haberleri

Mobil Ticaret (m-ticaret), Mobil Alana Yatırım

Mobil cihazları da e-ticaret alevi sardı

İnternet üzerinden alışverişin artması ve bununla birlikte akıllı cihaz kullanımının da yaygınlaşması mobil ticaret (m-ticaret) kavramını ortaya çıkardı. Şu anda e-ticaret içinde yüzde 10 kadar payı olan m-ticaretin ünümüzdeki süreçte yüzde 50’lere ulaşması bekleniyor. Bunun için ödeme sistemleri şirketleri, GSM operatörleri ve uygulama şirketleri e-cüzdan’a e-ticaret siteleri de mobil alana yatırımı yapıyor.

Geçen yıl itibariyle 20 milyar TL’yi bulan Türkiye’nin e-ticaret hacmi giderek artış yönünde bir eğilim izlerken beraberinde de yeni bir mecraya daha alan açtı. Hızla gelişen kablosuz iletişim teknolojisi, internetin akıllı cihazlar aracılığıyla her yere taşınabilmesi ve internet üzerinden alışverişte artan ivme, m-ticareti doğurdu. Mobil cihazlar üzerinden alışveriş kavramı olan m-ticaretin, PC ve TV gibi araç-lann sabit olma kısıtlamasını ortadan kaldırmasıyla e-ticareti bir adım öteye taşıması bekleniyor.

Araştırma şirketi Forrester’ın yayınladığı 2011 – 2016 Mobil Ticaret Tahminleri raporuna göre mobil ticaret bu yıl sonunda 6 milyar dolara, 20l6’da ise 31 milyar dolara yükselecek. Mobil ticaretin online ticaret içerisindeki oranı ise yüzde 2’den yüzde 7’ye çıkacak.

YENİ UYGULAMALAR DEVREDE

Türkiye’de ise Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) verdiği bilgilere göre Türkiye’de site trafiklerinin yüzde 10’u civarında bir trafik, mobil aygıtlardan geliyor. Bu nedenle m-ticaretin e-ticaretteki payı içinde yüzde 10 civarında olduğu ifade ediliyor. Önümüzdeki 5-6 yıl içinde ise mobil ticaretin oranının yüzde 50’lere çıkacağını tahmin ettiklerini söyleyen ETtD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, “Burada mobil ödeme çözümleri, barkod okuma sistemleri, ürün bazlı uygulamalar popüler uygulamalar arasında bulunuyor” diyor.

Türkiye’de buna benzer uygulamalar da başladı. Örneğin Migros, Turkcell işbirliğiyle mobil market uygulamasını sundu. Bunun dışında hepsiburada.com, trendyol.com, mor-liipo.com gibi alışveriş sitelerinin akıllı telefonlara giren uygulamaları sayesinde kullanıcılar seyahat halindeyken bile alışveriş yapabiliyor. Ipsos’un araştırmasına göre, Türkiye’de akıllı telefonlar üzerinden yapılan alışveriş oranı yüzde 19- Ancak mobil cihazlar üzerinden araştırma oranı yüzde 40.

ÖNCE GÜVENLİ ÖDEME

M-ticaretin gelişimi için özellikle mobil ödeme tarafı önemli. GSM operatörleri tarafından kullanıcının faturasına yapılan alışverişin ödemesi yansıtılabildiği gibi kredi kartı cep telefonu eşleşmesi yoluyla da yapılıyor.

Mikro Ödeme CEO’su Alper Akcan, “Mikro Ödeme olarak mobil ödeme yöntemlerine operatör üzerinden tahsilatın yanına kredi kartını da eklemiş bulunuyoruz. 3pay olarak adlandırdığımız bu sistemle kolaylık sağlanıyor” diyor.

Mobil ödeme pazarının 100 milyon TL büyüklüğe ulaşuğı tahmin ediliyor. Beklenti yıl sonunda 200 milyon TL olması yönünde. Şu an Türkiye’de tüm operatörler dahil aktif 3-5 milyona yakın mobil ödeme kullanıcısı var ve günlük 1,7 milyon kişi günlük ödeme yapıyor. Genel olarak e-ticaret, arkadaşlık siteleri ve online oyun sektöründe mobil ödeme uygulaması oldukça popüler.

înteraktif Medya Hizmetleri şirketi mobil ödeme kategori yöneticisi Berkit Sanca da buna dikkat çekerek, mobil ödemenin yakında çeşitli mobil bilet uygulamaları, toplu taşıma sistemleri, Smart TV içerikleri, Müze-kart gibi kamu projelerinde de yer alacağını ve yaygınlaşacağını öngördüklerini söylüyor.

YENİ BÜYÜME ALANLARI

Mobil platformlardan alışveriş yapanlara bakıldığında İPhone ve BlackBerry kullanıcılarının mobil üzerinden daha çok elektronik, kıyafet, film, müzik, kitap gibi ürünler satın alınıyor. Tablet üzerinden satışların da oldukça yüksek olduğu ifade ediliyor.

PaytoGo Genel Müdürü Onur Er-güney mobil pazarlamaya dikkat çekiyor. Onur Ergiiney, “Mobil platfonn üzerinden birçok etkinlik, kampanya kurgusu oluşturulmaya başlandı ve birçok farklı sektörde hedef kitleye bölgesel, demografik ve saat bazlı dahi ulaşılabilirliği artınyor. M-ticaretin sahip olduğu potansiyelin alışkanlıklarını değiştireceğini düşünüyorum” diyor. Mobil ödemenin mobil içerik ve aplikasyon satışlannda da kullanılmaya başlanmasıyla mobil ödeme paza-nnın daha da büyüyeceğini öngören NeoMobile Türkiye Direktörü Işık Numan da pazarlama ve ödeme kanallarının birbirine yakınsamasından bahsediyor. Işık Numan, “Mobil ödeme işlemleri kullanıcı profilleri oluşaırma-sında büyük rol oynuyor ve mobil ödeme ile pizza almış bir kişiye, yemek sonrası kahve indirimi gibi çapraz pazarlama aktiviteleri sunulabili-yor” diyor.

Ödeme sistemlerinde faaliyet gösterenlerin dışında GSM altyapısı desteği de mobil ticaret için gerekli. Bunun için GSM şirketleri de uygulamalarını devreye sokuyor. Ulaşım, online oyun ve e-ticaret gibi alanlarda mobil ödemenin yaygınlaşmasını sağladıklarını söyleyen Turkcell Yeni Teknoloji işlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, “Sisteme dahil üye işyerlerinden sadece bir kısa mesaj ile kolay ve güvenli alışveriş ve ödeme yapılmasını sağlayan Turkcell Mobil Ödeme, bugün 800 üye iş yerinde tek bir SMS ile alışveriş imkanı sunuyor. Bugüne kadar yapılan işlem sayısı 11 milyonu geçti, kullanıcı sayısı ise 2.5 milyonu buldu” diyor.

Gözde Yeniova

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu