Anasayfa / Haberler / Mobil Uygulama Ekonomisi

Mobil Uygulama Ekonomisi

Geçtiğimiz ay haber kaynakları, açıkladığı son çeyrek rakamlarına göre Apple’ın
saat başı 8 milyon dolardan fazla para kazanarak değerini nasıl 700 milyar doların üzerine çıkardığını ballandıra ballandıra anlatıyordu. Teknoloji analisti Horace Deidu ise açıklanan rakamlara farklı bir gözle baktığında ilginç bir şey keşfetmiş:

Mobil Uygulama EkonomisiMobil uygulama ekonomisi büyüklüğüyle Hollywood’u geride bırakmış durumda. Üstelik söz konusu rakamlar Apple’a ait olduğu için sadece iOS platformunun yarattığı ekonomik sonuçlardan söz ediyoruz. Deidu’nun saptamalarına göre Apple iOS uygulama geliştiricilere 2014 yılında toplam 10 milyar dolar dağıtmış ve oluşturduğu ekonomi 627 bin kişilik istihdam doğmasına neden olmuş. Diğer yandan yıllık geliri yaklaşık aynı seviyede olan Hollywood’un oluşturduğu istihdam 374 binde kalmış. Rakamlar ABD özelinde, ama ABD gişe gelirlerini dünyaya ölçekleyip mobile de Android’i eklerseniz durum yine pek değişmeyecek gibi görünüyor. Detayları asymco.com/2015/01/22/bigger-than-hollywood adresinde bulabilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir