İş Fikirleri ve İş Kurmak

Motorwind Mikro Rüzgar Türbinleri

Buluş: Düşük teknolojili düşük maliyetli bir mikro rüzgâr türbini. Rüzgâr gücünü kullanmanın en büyük engelinin üstesinden gelir: maliyeti ve güçlü ve hızlı rüzgar ihtiyacı.
Mucit: Lucien Gambarota, Hong Kong
Finansal Ödül: 10 Milyon Dolardan Fazla
Hikâyesi: Hong Kong kökenli İtalyan mucit Lucien Gambarota bir konak, şato veya kalede yaşamıyordu ve evine bin dolarlık bir elektrik faturası gelince çok şaşırdı. Hong Kong etrafı doğal enerji kaynaklarıyla doluyken (rüzgâr ve dalgalar) bu kadar fazla fatura ödüyor olması ona delilik gibi geldi. Hizmetlerin bu yüksek bedelinden sıkıldı ve dengeli bir alternatif üretmek için aklını çalıştırdı.

Kendi enerjisini üretmenin hayalini kurmaya başladı ve bu da sonunda onu mikro rüzgâr türbinlerini üretmeye kadar götürdü. Bu türbinler geleneksel rüzgâr kulelerinin küçük bir parçası boyutundadır ve enerji üretmek için sadece saniyede 2 m hızla esen rüzgâr yeterlidir. En ufak bir esintide bile dönmeye devam ederler.

Geleneksel rüzgâr türbinleri belli bir oranda çalışmak üzere tasarlanmıştır ve bu oran genellikle saniyede 10-25 m’lik bir rüzgâr hızı gerektirir. Ancak yeryüzünde olan şeye baktığımızda ortalama rüzgâr hızının saniyede 5 m olduğunu görürüz.

Gambarota’nın yeteneği bu düşük hızlarda bile elektrik üretebilen bir sistem tasarlayabiliyor olmasıdır.
Mucit 1987 yılında Hong Kong’a taşındı ve Çin oyuncak fabrikaları için bir ürün geliştiricisi olmadan önce bir saat işi kurdu. Kendine ait bir laboratuvarı vardı ve ne yapmak istediğine dair güçlü bir fikirle teknolojisini Hong Kong Üniversitesi ile ortak olarak geliştirmeye başladı. Çünkü prototiplerini test etmek için üniversitenin rüzgâr tünellerini kullanıyordu.

Mikro rüzgâr türbinleri enjeksiyonla kalıplanmış plastik polimer dişlilerden oluşturulmuştur. Her biri 26 cm çapındadır ve birbirlerine çatı üstüne, balkonlara ya da yerleştirmek istediğiniz herhangi bir yere oturtulabilecek iskelet diziler ile bağlanmıştır. Dişliler birbirine bağlanarak sistemin daha çok elektrik üretmesi sağlanabilir. Gambarota’ya yol gösteren felsefesi sıradan müşterilere hem fiyat hem de teknoloji açısından uygun olan bir ürün üretmekti. Şu an 8’lik ve 20’lik dişli paketleri şeklinde satılmaktadır. Tıpkı küçük rüzgar değirmenleri gibidirler ve dizilerin boyutu müşterinin özel alan ve enerji ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir.
Minimum yatırım genellikle 200 dolardır.

Düşük Maliyetli Enerji
Enerji çıkışı tabi ki de rüzgârın hızına bağlıdır. 1 m2 boyutunda olan ve 20 dişliden oluşan bir birim saniyede 5 metrelik bir rüzgârla 15-17 Watt güç üretir. 6 metrelik rüzgârda güç çıkışı 27-39 Watt, saniyede 8 metrelik rüzgârda 64-65 Watt enerji üretilir. Rüzgâr hızı her 2 katına çıktığında güç çıkışı 8 katına çıkar.

Piyasaya Sürülmesi
Gambarota ürününü 15 Mart 2007 yılında piyasaya sürdü ve Hong Kong Üniversitesiyle birlikte ortak düzenlediği bir basın açıklamasıyla dünyaya duyurdu. Teknolojisini detaylı olarak açıkladı ve bir gösteri yaptı. Bunun sonucunda aldığı tepkilerin çok iyi oluşu ayaklarını yerden kesmişti. Sonraki gün web sayfası 10,000 kere tıklandı ve hızlı bir şekilde çok uluslu şirketini sıfırdan kurarak siparişleri yetiştirmeye çalıştı. Yatırımcılar ve bir iş ortağıyla birlikte Motorwave Group doğdu. 2 ay içinde bir atölye kurdu ve ürün siparişlerini üretip kargolamaya başladı. 2007 yılındaki o günden beri tepkiler çok iyi yönde devam etti ve şu an bu diziler 40’tan fazla ülkede satılıyor.

İnsanlara Enerjiyi Ulaştırmak
Gambarota’nın şimdiki amacı üretim ve kargolamayı daha ucuza getirerek ürününün fiyatını daha da düşürebilmek. Elektriğe ve enerjiye erişimi olmayan tüm dünyadaki milyonlarca düşük gelirli insan için satın alınabilir bir ürün haline getirmek istiyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu