Başarılı Girişimcilik

Motosiklet şehirleri yaratacağız

Scotty, motosiklet sürücüleriyle insanları bir araya getiren bir uygulama. Tarkan Anlar tarafından kuruldu. Scotty ile “Motosiklet şehirleri yaratmak” istediğini anlatan Anlar, “Teknolojik çözümlerle insanların hayatlarını kolaylaştıracağız” diyor.

Trafik problemi, girişimcilere iş fırsatları yaratıyor

İstanbul gibi metropollerde saatlerimize mal olan trafik problemi, girişimciler için ise yeni iş fırsatı anlamına geliyor. Trafikte vakit kaybetmek istemeyenler için motosiklet sürücüleriyle yolcuları bir araya getiren Scotty, son günlerin en popüler uygulamalarından biri. 5 yıl önce Marmaris’ten gelip İstanbul’a yerleştikten sonra trafiğin, hayatının stres kaynaklarından biri haline geldiğini söyleyen girişimin kurucusu Tarkan Anlar, yaşadığı problemden ilham alarak kurduğu Scotty’nin hikayesini vc hedeflerini anlattı:

Scotty

İLHAM KAYNAĞI

“İstanbul’a geldiğimde beni en çok zorlayan şeylerden biri trafik oldu. Bahçeşehir’de oturuyordum ve ne zaman merkezi bir yere gitmeye çalışsam çok büyük vakit kaybı yaşıyordum. Motosikletle yolculuk yapmak insana gerçekten ciddi bir zaman kazandırıyor. Ancak herkesin bir motosiklet sahibi olması mümkün değil. Marmaris’te yaşarken arkadaşlarımla sık sık yolculuk yapardık. Ben de bu yolculuklardan aldığım ilhamla Scotty’yi hayata geçirmeye karar verdim. Şehrin trafik sorununa alternatif bir çözüm getirme hedefiyle 2017 yılının başında bu projeye adım attık. 2017 Nisanda ise mobil uygulamamız piyasaya çıktı.

İKNA SÜRECİ

Motosiklet sürücülerini ikna etmek sandığımızdan daha kolay oldu. Çünkü motosiklet sürücüleri birbirine çok bağlı, harika bir topluluk. Onlara şehirde daha önce motosiklet deneyimi yaşamamış milyonlarca insana motosikleti sevdirme hayalimizi anlattığımızda projemize inandüar. Motosikleti sevdirmek ve motosildet şehirleri yaratmak, motorcular için çok güçlü bir motivasyon ve biz bu iç görüye dayanarak onlara, ‘şehrin kahramanları’ diyoruz.

GÜVENLİK ÖNCELİĞİ

Motosiklet güvenli bir ulaşım aracı, zaten biz de bununla ilgili bütün önlemleri ilk günden beri alıyoruz. Bugüne kadar başvuran sürücülerin sadece yüzde 10’unu onayladık, çok seçici davranıyoruz. En az iki yıllık motosiklet ehliyetine sahip sürücülerin adli sicil kaydını, ehliyet ceza puanını kontrol ediyoruz. Yolcuyu almaya giderken veya yolculuk esnasında kasksız araç kullanmak veya yolcunun kask takmasını sağlamamak kurallarımıza aykırı. ECE veya DOT sertifikası olmayan kask kullanmak veya yolcuya kullandırmak, beyan edilenden farklı bir motosikletle yolculuk paylaşmak gibi durumlarda, sürücünün hesabını ilk tespitte 3 gün, ikinci tespitte ise süresiz kapatıyoruz.”

Nil Dumansızoğlu

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu