Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Motosiklet Sigortası Yaptırdınız mı?

HER yıl bir önceki yılı aratacak şekilde artan trafik kabusu motosiklet kullanımına da yansıyor. 10 yıl öncesine kadar özellikle büyük şehirlerde motosikletli kuryelerle sınırlı olan motosiklet kullanımı büyük bir hızla arttı. Bu gelişmede kullanım amacının değişmesi etkili oldu. Eskiden bir tutku olan ve ağırlıklı hafta sonu kullanılan motosikletler artık hayatımızı kolaylaştıran bir ulaşım aracı haline gelmiş durumda. Kırık dökük motosikletlerin yerini ise artık otomobil rahatlığında, orta segment bir otomobilin fiyatına satılan motosikletler aldı.

Durum böyle olunca sigortaya olan ihtiyaç da arttı. Ancak hemen söyleyelim, sigorta şirketlerinin önemli bölümü motosiklet sigortasına pek sıcak bakmıyor. Zorunlu trafik sigortası yapsa bile konu motosiklet kaskosu olduğunda “Bu alana yönelik bir ürünümüz yok” cevabını veriyorlar. Yapan az sayıda firma ise çoğunlukla motosikletin kapalı bir otoparkta kilitli olarak tutulmasını zorunlu kılıyor.

FİYATLAR MAKUL SEVİYELERDE

Oysa bugün TÜlK’in son açıkladığı verilere göre ülkemizde 3.5 milyon motosiklet var. Bu sayı toplam trafiğe kayıtlı araç sayısının yüzde 14’üne karşılık geliyor. Motosiklet ehliyetine sahip kişi sayısı ise 6 milyonu aşmış durumda. Üstelik gerek motosiklet, gerekse kullanıcı sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

Bu ihtiyaçtan yola çıkan az sayıda sigorta şirketi son dönemde farklı içeriklerde motosiklet kasko paketleri çıkartmaya başladı. Motosikletin özelliklerine ve bulunduğu ile bağlı olarak fiyatlar ağırlıklı olarak 500 ile 2.500 TL arasında değişiyor. Sigorta şirketlerinin motorun gücüne göre değişen içerik ve şartlarda sigorta paketleri var. Bu poliçeler çarpmadan çalınmaya, cam kırılmasından çekici hizmetine, doğal afetten kask ve koruma kıyafetlerine kadar her şeyi güvence altına alıyor.

Motosiklet Satış Bayiliği

ALLIANZ TÜRKİYE
6 MİLYON KULLANICI VAR

Allianz Türkiye, motosiklet sahiplerine özel kasko poliçesi düzenleyen az sayıda sigorta şirketinden biri. Diğer araç tipleri için geçerli olan genişletilmiş kasko kapsamında teminatları motosikletler için de uyguladıklarını söyleyen Allianz Türkiye Oto Sigortaları Genel Müdür Yardımcısı Suat Didari, “Genişletilmiş kasko teminatları kapsamında, çarpma-çarpışma hasarlarından doğal afetlere, yangından hırsızlığa ve üçüncü şahıs sorumluluk teminatına kadar çok çeşitli teminatlar sunuyoruz. 250 cc altındaki motosikletler için hırsızlık teminatını kapalı alanda ve kilitli tutulması koşulu ile sağlıyoruz. 250 cc üzerindeki motosikletler içinse böyle bir şartımız yok” diyor.

Türkiye’de 2019 sonu itibariyle TÜÎK verilerine göre trafiğe kayıtlı 23 milyon aracın yüzde 14’ü yani yaklaşık 3.5 milyonunun motosiklet olduğunu hatırlatan Didari, ehliyet sayılarına bakıldığında ise toplamda 6 milyonun üzerinden motosiklet ehliyetine sahip kullanıcı bulunduğunu söylüyor. Bu durumun motosiklet kaskosuna olan talebi artırdığını belirten Didari, buna karşılık primlerin otomobil kasko primleri ile karşılaştırıldığında görece daha yüksek olması nedeniyle bir türlü beklenen düzeye çıkamadığını ifade ediyor.

Didari, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Türkiye’de motosiklet severlerin sadece zorunlu trafik sigortası satın alma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Sektörde az sayıda sigorta şirketi motosiklet kasko ürünü sunuyor. Genel olarak sigorta bedeli 50 bin TL ve üzerindeki motosikletlere kasko sigortası yaptırılıyor.” Motosiklet kasko primleri ise aynı diğer araçlarda olduğu gibi başta sigorta bedeli, sigortalı yaşı ve birçok farklı parametreye göre değişkenlik gösteriyor. Bu sigorta ürününde de bu yüzden bir alt ve üst sınırdan bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Didari, buna karşılık 2020 yılında Allianz Sigorta portföyünde bulunan sigortalı motosikletlerin ortalama primlerinin 2.000 ile 2.500 TL aralığında gerçekleştiği bilgisini paylaşıyor.

ANADOLU SİGORTA
MOTOSİKLET AYRIMI YOK

Anadolu Sigorta motosikletlere uzun yıllardır “Genişletilmiş Birleşik Kasko Sigortası” şemsiyesi altında güvence sağlıyor. Ancak son yıllarda motosiklet sayısındaki hızlı artışı da dikkate alan şirket, raflarına yeni bir ürün daha koydu. Yakın dönemde motosiklete özel Motosiklet Kasko Sigortası’m çıkarttıklarını söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Erdinç Gökalp, bu sayede geniş marka ve fiyat aralığındaki motosikletleri sigorta kapsamına dahil ettiklerini söylüyor.

“Motosiklet Kasko Sigortası” ile motosikletler poliçe kapsamında karşılaşacağı, çarpma, çarpılma, yanma, doğal afetler gibi temel risklere karşı koruma altına alınıyor. Motosikletleri çalınma riskine karşı da güvence altına aldıklarını açıklayan Gökalp, paket kapsamında sağladıkları güvenceler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Bu teminatlara ek olarak, çekme ve kurtarma hizmetlerinin yer aldığı ‘Anadolu Hizmet’ teminatımız ile motosiklet tutkunlarının zor zamanlarında yanındayız. Ayrıca, aksesuar, kask, çanta, koruma kıyafetlerine yönelik teminatlar da tercih doğrultusunda poliçelerimize eklenebiliyor. Sektör verilerine göre, Ocak-Ağustos döneminde kullanım şekli motosiklet ve yük motosikletlerinin prim üretimlerinde yaklaşık yüzde 22’lik bir paya sahibiz. Genel olarak baktığımızda ise, TÜIK verilerine göre ağustos ayında trafiğe kayıtlı 3 milyon 457 bin 200 adet motosiklet bulunuyor. Ülke genelinde yaygınlaşan motosiklet kullanımının kasko sigortalarında da gelişime açık olduğunu düşünüyoruz.”

Anadolu Sigorta’nın motosiklet kasko portföyünde her segmentten motosiklet poliçeleri var. Gökalp’in verdiği bilgiye göre, 10 bin-40 bin TL bedele sahip motosikletler en yoğun şekilde poliçelendirilen grup olarak öne çıkıyor. Motosiklet kasko poliçesinde primlerin birçok unsura göre belirlendiğini de sözlerine ekleyen Gökalp, kasko primlerine ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“Müşterinin özellikleri, motosikletin bedeli ve özellikleri, motosikletin kullanıldığı ilin trafik özellikleri, hasar geçmişi ve benzeri unsurlar dikkate alındığında primlerde çeşitlilik ortaya çıkıyor. Ancak genel bir fikir vermesi için 10 bin ile 20 bin TL aralığında olan bir motosiklet için primlerin 500 TL civarından g başladığını, 20 bin ile 30 bin TL aralığında ise 800 TL seviyesinden başladığını ifade edebiliriz. Özellikle müşterilerimizin şirketimizden önceki yıllarda satın aldığı poliçelerin performanslarına istinaden uyguladığımız skor indirimlerimiz primlerin oldukça uygun seviyelerde belirlenmesini sağlayabiliyor.”

Selcen GÜR / Doğan Sigorta CEO’su
“Muafiyetlere dikkat!”

Bugün Türkiye’de motosiklet sigortası branşında Anadolu Sigorta, Groupama Sigorta, HDI Sigorta ve Allianz Sigorta’nın öne çıktığını söyleyen Doğan Sigorta CEO’su Selcen Gür, motosiklet sigortalarındaki muafiyetler hakkında şu bilgiyi paylaşıyor:

“Sigorta şirketleri motosiklet kaskolarında risk ve maliyet dengesini eşitlemek amacıyla belirli bir maliyet oluşturuyor. Bu maliyetleri oluştururken de çeşitli kısıtlamalar (muafiyetler) koyuyor. Firma bazında örnekleri şöyle verebiliriz:

Allianz Sigorta, anlaşmalı cam servisi dışında onarılan cam hasarlarına 200 TL’den az olmamak üzere hasar tutarı üzerinden yüzde 25 oranında muafiyet uyguluyor. Ayrıca Allianz ile anlaşması olmayan Marka Yetkili Servislere gidilmesi durumunda da, hasar bedeli üzerinden yüzde 25 tenzili muafiyet yapılıyor. Onarımın yapılacağı ilde Allianz Anlaşmalı Marka Yetkili Servisi yoksa bu durumda muafiyet uygulanmıyor.

Axa Sigorta, Axa ile anlaşmalı olsun olmasın marka yetkili servislerinde yapılan hasar onarımlarında eksperce belirlenecek tutarın yüzde 20’si oranında tenzili muafiyet uyguluyor. Cam muafiyeti kapsamında ise, anlaşmalı cam servisleri dışındaki cam değişimlerinde bir eksperce belirlenecek hasar tutarına yüzde 20 oranında tenzili muafiyet uygulaması bulunuyor.

Anadolu Sigorta, her türlü hırsızlık hasarları ile park halinde devrilme, çarpılma hasarlarında, hasarın yüzde 25’i oranında tenzili muafiyet yapıyor. Şayet poliçede genel muafiyet varsa her iki muafiyet de ayrı ayrı uygulanabiliyor.

HDI Sigorta’da ise cam hasarlarının anlaşmalı cam servisleri ve sigortalı aracın markasının yetkili olduğu anlaşmalı servisler dışında değiştirilmesi veya onarılması halinde hasar tutarı üzerinden yüzde 20 oranında tenzili muafiyet uyguluyor.”

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu