İş Fikirleri ve İş Kurmak

Muhabbet Kuşu Yetiştirmek İş Fikri

Muhabbet kuşu yetiştirip satmak

Muhabbet kuşları sevecen ve insan canlısı hayvanlardır. Ve piyasada ciddi biçimde alıcı bulmakta ve bu sektörde yerli üretim sıkıntısı çekilmektedir. Çoğu şeyin ithal olanının daha çok rağbet görmesine rağmen muhabbet kuşunun yerli olanı daha çok rağbet görmektedir. Çünkü ülkemizde yetiştirilen kuşlar iklim şartlarına uyum sağladığı için hastalıklara karşı daha iyi direnç göstermekte ve daha uzun yaşamaktadır. Bu da tüketici için bir avantajdır.

Üretim nasıl yapılır?

Üretimi çok eğlenceli ve kazançlı bir iştir. Mesela o küçük yavruları elinize aldığınızı düşünsenize. Öncelikle şu terimi açıklayarak başlayalım. (Takım:Erkek ve dişiden oluşan bir çift anlamını taşır.) Muhabbet kuşları bir erkek bir dişi olarak ürerler. Yani bir erkek muhabbet kuşu birden fazla dişi kuşla eşleşmez. Bir takım muhabbet kuşu yaklaşık bir kuluçkada 7-8 yumurta yapabilir. Nadiren bu yavruların hepsini büyütür. Ama ortalama bir takım muhabbet kuşu 4 yavruya rahatlıkla bakabilir.

Bakımı nasıl yapılır?

Muhabbet kuşlarının bakımı pek zor değildir. Günlük olarak yem ,su ve yavrusu olanlar için özel mama yapılır . Bir takım muhabbet kuşunun temizlik dahil günlük bakım süresi bir kaç dakikayı geçmez.

Nasıl kazandırır?

Basit bir istatistikle başlayalım. 10 takım muhabbet kuşunuz olsa diyelim. Bu takımlar 2 ayda bir tekrar kuluçkaya yatmaktadır. Yumurtladıktan 20 gün sonra yavruları yumurtadan çıkar. Onların gelişip kendi kendine yem yiyebilmeleride bir ay zaman alır. Yani bir takim sizi yaklaşık 2 ayda 4 yavru sahibi yapabilir. Bugün yavru muhabbet kuşunun piyasadaki toptan fiyatı 15 ile 20 lira arasındadır. 10 takım muhabbet kuşuda 2 ayda yaklaşık 40 adet yavru büyütebilir ve bu da size ortalama 700 ile 800 lira arasında kazanç getirirEk gelir olarak ta yapılabileceği gibi kendinizi biraz geliştirdikten sonra profesyonel olarak üreticilik yapabilirsiniz. 100 takım muhabbet kuşunuz olsa 2 ayda 400 yavru alabilirsiniz ve bu da 8000 lira ciro yapar. Masrafına gelince masrafı yaklaşık 8000 liralık cironun en fazla 2000 lirasıdır . Yani size 2 ayda 6000 lira kazandırır ve bu da aylık tam 3000 lira demektir.

Ne kadar sermaye gerektirir?

Şu anda bir çift muhabbet kuşunun fiyatı 60 ile 100 lira arasında değişmektedir. Bir kafes fiyatıda yaklaşık 25 liradır.Her kuşun ayrı kafesi ve bir yuvalığı olacağını düşünürsek ortalama bir çift kuşun maliyedi 100 ile 120 lira arasındadır. 10 çift kuş aldığınızı düşünürsek bu size 1200 liraya malolur.

Ben bu yazımda sizi genel olarak bir fikir sahibi yapmak için kısaca anlatmaya çalıştım. Siz muhabbet kuşu üretimi hakkında daha detaylı bilgiyi www.muhabbetkusu.org adresinde bulabilirsiniz.

Sait Özlü

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu