Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / ‘Muslin’ demek para demek

‘Muslin’ demek para demek‘Muslin’ demek para demek

Kadınların çoğu bilir; ‘muslin’ çok ince ipek yumuşaklığında bir tür dokumadır. Seyrek gözenekli, hafif, göz alıcı çeşitleri var. Tülbent adı verilen daha ince çeşitler de yine bu ailenin içindeki tekstil ürünlerinden biri. Uygulama suni ya da doğal ipekten yapılırsa ‘şifon’ adını alıyor. Nakışlı ‘broşe’ gibi daha onlarca çeşidi var. Kırsal kesimde çok tutulan geleneksel ‘yazma’ ise bunun el baskısından geçmiş, ahşap stampalarla renklendirilip desenlenmiş şekli.
Tekstil endüstrisinde özel yeri olan bu üretimin önemli özelliği küçük atölyelerde üretilebilmesi. Sadece ipek üzerine çalışılması ya da pamuklu üretim yapılabilmesi talebe göre yönlendirilebiliyor. Seri üretim yapan büyük makinelere karşın atölye tipi tezgâhlarda üretilen muslinlerin önemli özelliği ‘tuşe’ adı verilen dokunma duygusunu harekete geçirmesi. Daha küçük makinelerde el emeğiyle üretilen muslinler hem daha dökümlü oluyor, hem de fiyat olarak daha pahalı satılabiliyor. Amaç muslinden yapılan eşarp, tülbent ile halk arasında ‘yağlık’ denilen dokumaların ayrıca renklendirilebilip çeşit-lendirilebilmesi.

Son zamanlarda özellikle Batıda erkek modasına da giren muslin ‘fular’ yapımında çok kullanılıyor, kişiye özel üretimler yapılabiliyor. Sanatsal eğilimleri olan kadın girişimcilerin rahatlıkla yapabileceği, bir araya gelip kolektif çalışma yapabileceği kazançlı bir iş. Üstelik üretim için hammadde bulmak çok kolay. Aynı teknikle ‘moher’ olarak adlandırılan keçi yününden yapılan çeşitlerin ince dokunması halinde yeni bir moda başlamış durumda. Araştırılmaya değer, kazançlı bir iş. Önemli olan usta-çırak ilişkisi içinde bir süre uzmanından işin sırlarını öğrenmek. İnternet üzerinden yapılacak siparişler sizi şaşırtabilir!..

Para kazanmak için binlerce iş modellerinin olduğu iş fikirleri başlıklı yazılarımızı da incelemeniz sizlere yol gösterecektir.

  Yenilikçi Çay Sunumu Cep ÇayYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir