Pazarlama ve Satış Taktikleri

Müşterinizi sosyal medyadan tanıyın

İş geliştirme ajansı Useful’un TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği Pointro sayesinde sosyal medyayı takip ederek rekabette bir adım öne geçebilirsiniz. Dahası sosyal ağlardaki negatif yorumlar yüzünden oluşan krizlerin önüne geçip çabşan motivasyonunuzu da artırabilirsiniz.

Mobil iletişimin ve sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle her anımızı paylaşır olduk. Artık takipçilerimiz yediğimizden giydiğimize, gittiğimiz yerlerden bir konu hakkındaki fikrimize kadar herşeyi bilebiliyor.

Pointro

Sosyal medyada var olan kitleyi anlamak, onlarla iletişime geçmek şirketler için de giderek daha önemli hale geliyor. Bu konuda pek çok ürün ve uyguluma var. TÜBİTAK desteğiyle iş geliştirme ajansı Usefulün geliştirdiği Pointro da bu sistemlerden biri. Bu, daha çok mekan sahipleri için geliştirilmiş bir sistem. Mekan sahipleri, bu sistemle, mağazaları sosyal medyada yönetebiliyor, buradaki datalara sahip oluyor, müşterileri tanıyor ve tnağazalarına sosyal medya kanalı ile daha fazla trafik çekebiliyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

Useful kurucu ortağı Özgür Alaz, mekanda sosyal medya aktivitesinde bulunan herkesi kaydederek, müşterilerden sadık olanları, en etkili olanları, şu anda işletmede bulunanları, daha önce gelip son zamanda gelmeyenleri, sadece bir kere gelenleri ve daha pek çok çıkarımı yaptıklarını söylüyor. İşletmenin genelinde kaç kişinin olduğu, en aktif saat ve günleri, müşterilerin gelme sıklığı gibi bir analizi de yaptıklarını anlatan Alaz, rakipler konusunda da farklı analizleri müşterileriyle paylaştıklarının altını çiziyor.

Tüm bu dataların kullanımı, yaratıcı kampanyalar üretme, müşteri sadakatini artırma, PR değeri olan iletişim çalışmaları üretmek için kullanılabiliyor. Örneğin belirli İpi; saatte mekanda bulunan müşterilerin müzik zevkini tespit edip ona göre şarkılar çalabilirsiniz. Ya da seçtiğiniz gruba sosyal medya üzerinden özel mesaj atabilirsiniz. Müşterilerinizin özel zevklerini öğrenip, onlara özel süprizler hazırlayabilirsiniz.

Sosyal ağlardaki yorumlar negatif de olabiliyor. Kimi zaman bu negatif yorum ve fotoğraflar krize bile neden oluyor. Alaz işte böyle durumlarda Pointro’nun kriz henüz başlamamışken ve müşteri henüz mağazadayken şirkete aksiyon alma şansı da sunduğunu söylüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu