Makaleler

Mutlu Bir 2013 İçin 13 Öneri

2012’de nasıldınız? Mutlu, mutsuz; stresli ya da eğlenceli… Güzelse anılarınızı bir köşeye koyun, ileride hep hatırlayacaksınız. Değilse hemen unutun gitsin. Çünkü 2013 tüm hızıyla hayatımıza girmek üzere. Ve sizin de 2013’te mutlu olmak için pek çok nedeniniz var. İşte bazıları…

mutlu-20131-) Kutlama yapın
Takvimler yılın son günlerini gösterirken derin muhasebelere girişmiş olabilirsiniz. Bir önceki yılda verilen sözler, yine ertelenen planlar… Siz en iyisi mi eskiye eski deyip, yeniye kollarınızı açın. Çünkü büyük bir kudama sizi bekliyor. Bir an önce yeni yıla nerede, kiminle ve nasıl gireceğinizi düşünün ve “yeni yıla nasıl girersen, yıl öyle geçer” sözüne kulak verin.

2-) Sevdiklerinizi hediyeye boğun
Yeni yıl demek sevdiklerimizden aldığımız ve de sevdiklerimize aldığımız en afilisinden bir hediye demek bazen.
Eşinizin nicedir istediği kolye, sevgilinizin vitrinde görüp aklından çıkaramadığı palto, yeni yıl hediyesi için biçilmiş kaftan olabilir. Bol gülücüklü bir yeni yıl sabahı için hem kendinize hem de sevdiklerinize hediye almayı unutmayın.3-) Uzun kahvaltılar yapın
Cumartesi ve pazarlan biraz da o uzun kahvaltı ritüelimiz için sevmiyor muyuz? Ocaktan indirmediğiniz ve dumanı daima tüten çayı saaderce yııdumluyor oluşumuz, sofrada yaptığımız gazete keyfi… Tatil kelimesiyle özdeşleşen bu tatlı alışkanlığı yeni yıl sabahı, evde ya da dışarıda yapacağınızı hatırlayın ve mudu olun.

4-) Diyete başlayın
Biliyoruz, akşam yeni yıl partisinde yemeği de içkiyi de hatta taüıyı da bir hayli abarttuuz. Hele 1 Ocak’ta oturduğunuz kallavi kahvaltı sofrasından kalkmak nedir bilmediniz. Ve şimdi de meşhur pazartesi diyetine başlayacağınızı ilan ediyorsunuz kendinize. Bize kalırsa yeni bir yıl, yeni bir yaşam biçimini fazlasıyla hak ediyor. Bu nedenle “yeni yılda yeni bir ben” için sağlıklı bir rejime başlayabilirsiniz.

5-) Spor yapın
Siz de herkes gibi fit olmayı, spor yapmayı ve “aynadaki ben”i sevmek istiyorsunuz, bundan kuşkumuz yok. O halde bir yeni yıl hediyesi olarak en yalan spor salonuna kayıt yaptırmama nedeniniz ne? İmkânlarınız dâhilinde bir spor salonunda haftada üç gün spor yapabilir ya da zamansızlık problemiyle boğuşurken arada bir servisten erken inip eve yürümeyi deneyebilirsiniz.

6-) Aşık olun
Aşk insana iyi gelir. Nedeni olsun olmasın daima gülücükler saçarken dünya için küçük, bizim için büyük bir nedenimiz vardır. Sabahlan güzel kalkıp, akşama kadar mudu hissedebiliriz. Sevgiliye arada bir şarkı gönderiyorsanız ya da birlikte izlemek için DVD alıyorsanız sizden şanslısı da yoktur zaten. Şayet aşık değil, bir “hain”i unutmaya çalışıyorsanız da 2013’te bunu başaracak kadar güçlü hissedin ve kalbinizi yeni heyecanlara hazırlayın.

7-) Kendinize kitap alın
En son ne zaman sayfalarını çevirirken “Keşke bitmese” dediğiniz bir kitaba sahip oldunuz? Filmini izlediğinizde ‘Ama ben böyle hayal etmemiştim” dediğiniz roman kahramanlarınızı sık sık hatırlıyor musunuz? Gelin yeni yılda yeni kahramanlar edinin. Orhan Pamuk, Vilademir Nabokov ve John Fbvvles ile yola çıkın mesela. Ya da yola çıkmak isteyeceğiniz yazarlarınızı keşfedin.

😎 Keşfedin
Bir haftalık tatile çıkacak vakte sahip olmayabilirsiniz. Ya da bir hobiye ayıracak bir saatiniz de olmayabilir. Peki, yeni yılda yeni bir keşfe ne dersiniz? Süleymaniye Camii’nin restore edilmiş halini gördünüz mü? Ya da Karaköy’de birbirinden ünlü kafeler açıldığım duydunuz mu? Gelin yeni yüda ara sıra da olsa kendinize küçük keşifler hediye edin ve yaşadığınız kent Ue aranızdaki mesafeyi kaldırın.
9-) Tatile çılan
Bazen sadece tatil için yaşıyoruz. Gideceğimiz yeni yerler, göreceğimiz yeni yapılar ve tadacağımız yeni tatların heyecanı çekilir kılıyor her şeyi. Bu nedenle yeni bir yıl, yeni bir tatil demek. Siz de böyle düşünüyorsanız erken rezervasyon pakeüerinden bir İtalya turu satın alın. Ya da kendinizi Hindistan veya Afrika gibi özel tatil deneyimlerine hazırlayın.

10-) Hobi edinin
Hayat bazen fazlasıyla monoton. Ve hemen herkes nefes almakta güçlük çekiyor zaman zaman. Bize kalırsa işiniz dışında kendinizi var edebileceğiniz bir hobi, size yeni yılda yeniden nefes aldırabilir. İçinizdeki fotoğraf tutkusunu ortaya çıkarabileceğiniz; Uzakdoğu yemeklerini öğrenebileceğiniz ya da bir enstrüman çalmayı öğrenebileceğiniz bir kurs size çok da uzak değil. Yapmanız gereken hangi hobinin size iyi geleceğini bulmak.

11-) Mutlu olacağınız bir işte çalışın
Gtinde ortalama sekiz saat geçirdiğiniz ofisinizi; yaptığınız işi ne kadar seviyorsunuz? Cevabınız “hiç” ise orada daha fazla zaman geçirmenin sizden çok şey götürdüğünü unutmayın ve yeni yüda kendinize yeni bir CV hazırlayarak işe başlayın. Biliyoruz zor, ama denemeden neler başarabileceğinizi göremezsiniz.

12-) Konsere gidin
En sevdiğiniz grubun konserindesiniz. Şarkılar sizin için çalıyor. Coşku, efkar, etraftan soyutlanma… Evet, bazılarımız için hayatın büyüsü şarkılarda saklı. İşte bu yüzden daha mudu bir 2013 için kendinize bol bol konser hediye edin.

13-) Cesaret edemediğiniz bir şey yapın
Sıcaksever bir kedi gibi olabilirsiniz ya da lükslerinden vazgeçmeyen bir konformist. Gelin, 2013’te gözünüzü karartın. Ve daha önce yapmayı aklınızdan bile geçirmeyeceğiniz bir aktiviteye imza atın. Örneğin kış gününde dağ tırmanışı yapıp cümle aleme derin bir “vayy” çektirin.

Türkan DOĞANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu