Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Muzipo Kids’leri girişimcilere açıyor

Sağlıklı yaşama olan bilincin artmasıyla spor aktivitelerine yönelik girişimler hızla çoğalıyor. Bu çocuklara da yönlenmiş durumda. Muzipo Kids de bu girişimler arasında yer alıyor. Çocuğun gelişimini çok boyutlu bir bütün olarak ele alan Muzipo Kids, hareket eğitimleriyle çocukların fiziksel gelişimine katkıda bulunmanın yanı sırabilim, teknoloji ve sanatla ilgili etkinlikler düzenliyor, yaratıcılığı artırıcı oyun, drama, müzik, ritim gibi atölyeler tasarlıyor, doğum günü partileri ve grup aktiviteleriyle çocukların sosyalleşmelerini sağlıyor. Konseptin yaratıcısı aynı zamanda kadınlara yönelik spor salonu b-fit’in kurucusu, geçtiğimiz yıl Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliği ile düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışmasının Sosyal Girişimci kategorisi ödülünü kazanan Bedriye Hülya…

Muzipo Kids

Muzipo konseptinin temelleri Bedriye Hülya’nın psikoloji okumak için ABD’ye gittiğinde atıldı. New York’ta bulunduğu dönemde farklı spor konseptleriyle tanışan Hülya, hesaplı, herkesin ulaşabileceği ortamda spor merkezi açma fikrini geliştirdi. Türkiye’ye döndükten sonra harekete geçerek b-fit’leri kurmaya başladı. Hızla büyüyen b-fit’ler yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada da ilgi çeken bir iş modeli oldu, b-fit, kadınları spor yapmaya ve girişimci olmaya teşvik ediyor.

b-fit kadınlara yönelik bir girişim. Kadınlardan sonra yönünü çocuklara çevirerek Türkiye’nin ilk çocuk hareket üssü olan Muzipo Kids’i kurdu. Muzipo Kids, 18 ay-12 yaş aralığındaki çocukların hareket edebileceği alanlar oluşturmak ve toplumda erken yaşta egzersiz ve oyunun önemi ile ilgili farkındalık yaratmak misyonu ile hizmet vermeye başladı. Hareket eğitimi ile fiziksel gelişime katkıda bulunmanın yanı sıra çocukların yaratıcılıklarını arttırıcı oyun ve atölye çalışmaları ile de hem eğlendirmeyi, hem de her açıdan gelişimlerini sağlamayı hedefliyor.

Akış konsepti

Muzipo çocukların tüm etkinlikleri akış konseptini benimseyerek gerçekleştirmesini hedefliyor. Hülya bunu, “Psikolog Mihaly Csikszentmihalyi tarafından geliştirilen akış (flow) konsepti, kişinin bir aktiviteyi kendini tamamen vererek, tutkulu ve enerjik bir odaklanmayla, kesintisiz bir motivasyonla, keyif ve haz alarak yapmasını sağlayan zihinsel durumu ifade eder. Muzipo Kids, akış halinde yapılan aktiviteler tasarlayarak, çocukların bedensel/zihinsel beceri ve yaratıcılıklarının üst düzey performanslara ulaşmasını, gelişim, öğrenme ve özgüven kazanımlarının maksimize edilmesini amaçlıyor” şeklinde tanımlıyor.

Muzipo Kids’in geliştirdiği programlar yaş gruplarına özel hazırlanıyor, farklı yaş gruplarına farklı kazanımlar sağlıyor. 3-5 yaş çocuklarına özel olarak hazırlanan etkin ve yoğunlaştırılmış program Muzip Saatler, 18-24 aylık çocuklar için ebeveynli oyun grubu Mini Muzip-o, 2 yaş destekli fiziksel destekli oyun grubu Aktif Muzip-o, 3-5 yaşa özel temel hareket eğitiminin başladığı Hareketli Muzip-o, 5-7 yaşa özel esneklik sağlayan ve vücut duruşunu şekillendiren Esnek Muzip-o, 7-9 yaşa sportif branşlarla tanıştıran Sportif Muzip-o ve 9-12 yaşa özel temel antrenman becerilerini geliştiren Sporcu Muzip-o programları, çocukların yaşlarına uygun kaza-nımları alarak gelişmelerine destek oluyor. Uzman eğitmenler her ay yaptıkları ölçme ve değerlendirmeler İle çocukların gelişimlerini takip ediyor ve ebeveynleri düzenli olarak bilgilendiriyor.

50 şubeye çıkacak

Türkiye’de saatte 160, yılda 1.4 milyon bebek doğduğuna dikkat çeken Hülya, bu anlamda sektörün çok büyük bir potansiyeli olduğunu söylüyor. Şu anda hitap ettikleri yaş aralığında 18 milyon çocuk bulunduğunu belirten Hülya, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sektörümüzün lokal anlamda en önemli oyuncusuyuz. Program içeriklerimizi dahi Türkiye’ye özel geliştiriyoruz. AR-Ge, iş geliştirme ve genel merkez operasyonel yatırımımız şu ana kadar 2 milyon TL. Konseptimlze gösterilen yoğun İlgi bizleri çok memnun ediyor. Muzipo Kids agresif büyüme yerine doğru girişimci adaylarıyla kontrollü büyümeyi hedefliyor. Bu nedenle tüm adaylar uzun görüşmeler ve testler sonucunda sisteme katılırlar. Muzipo Kids, kurumsal yapıya uyumlu çalışan ve Muzipo sistemini uygulayarak başarıya ulaşan merkezleriyle büyümeyi ve sektörde öncü olmayı hedefliyor.”

Muzipo Kids, Ankara, İzmir, Bodrum ve İstanbul’da olmak üzere 18 merkez ile hizmet veriyor. 2016 yılında merkez sayısını 50’ye çıkarmayı planladıklarını ifade eden Hülya, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Denizli, Kocaeli, Adana ve Gaziantep’e açılacaklarını vurguluyor.

Donanım ve eğitim desteği

Muzipo Kids, franchising vererek büyüyecek, b-fit’te olduğu gibi Muzipo’da da geri destek programlarının donanımına dikkat çeken Hülya, ekibin merkez sahipleriyle doğru lokasyondan personel teminine, işletmecilik eğitiminden açılış destek programlarına kadar pek çok konuda beraber çalıştığını söylüyor. Girişimci, açılış sonrası sahada yanında olan müşteri temsilcisi ile tüm hedef çalışmalarını yürütüyor. Programlar, eğitmen eğitimleriyle ve akademisyenierle geliştiriliyor. Franchising malzeme ve ekipmanlar, mobilyalar, Muzipo’ya özel üye takip bilgisayar programı, uygulamalı eğitimler, İşletmeyi açmak ve işletmek için gerekil her türlü bilgi ve programlar, reklam ve tanıtım desteği, personel bulma adına verilecek destek dahil. Franchise bedeli tüm lokasyonlarda sabit. Bunun dışında tadilat ve dekorasyon maliyeti merkezin büyüklüğüne ve yapılan projelendirmeye göre değişmekle birlikte ortalama 50 bin TL olduğu belirtiliyor.

İşin Aynası

Uygunyer: Bir Muzipo Kids merkezi açmak için gerekli olan minimum alan 200 m2. Çocuk nüfusunun yoğun olduğu bir bölgede bu tanımlamaya uyan bir dükkan, müstakil ev veya işyeri kullanımına uygun bir daire olabilir.

Aylık ciro hedefi: 50 bin TL.

Kar maıjı: Yüzde 50.

Bayilerde aranan özellikler: Bir Muzipo Kids merkezi açmak; için girişimci adaylarının sporcu, pedagog veya benzeri bir dalda öğrenim görmüş ve tecrübeli olmaları gerekmiyor. Çocuk sevgisi, güler yüz, çözüm odaklılık ve pozitif yaklaşıma sahip kişiler tercih ediliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu