Haberler

Nano Teknoloji Halılarda Uygulanmaya Başlandı

Evimizde bir robot olsa, halı yıkama dahil tüm ev işlerinde bizlere yardımcı olsa… Kim istemez! Böyle bir robot yok ama nano teknoloji kendini halı sektöründe gösterdi ve kir tutmayan, kendi kendini yenileyen halılar görücüye çıkmaya başladı.

nano hali

Nano teknoloji son yıllarda bilişimden tekstile birçok alanda daha önce hayali kurulan uygulamaları yavaş yavaş gerçeğe dönüştürmeye başladı. Vücut ısısını dengeleyen ve kirlenmeyen tekstil ürünleri yanında bir de leke tutmayan halı eklendi. Bu gelişmenin Türkiye’de uygulanmaya başlaması ise ayn bir heyecan. Atlas Halı, kendi kendini temizleyen ve leke barındırmayan nano halı ile dünyada bir ilke imza attı ve üzerindeki lekeleri bir peçeteyle rahatça çıkarabileceğimiz halıları pazara sunmaya başladı. Eylül ayında Gaziantep’teki fuarda firmanın halıları da ilgi odağı oldu.

Türk firmasının buluşu
Bir Türk halı firması tarafından geliştirilen, nano teknoloji ile üretilen halılar leke olsa da, olmasa da kendi kendini sürekli temizliyor, halı temizleme sıkıntısına son veriyor. Suyun üzerinde yaşamasına rağmen sıvı iticilik özelliğine sahip nilüfer çiçeğinden esinlenerek yaratılan Atlas nano halılar, leke barındırmadığı gibi herhangi bir ışık kaynağından aldığı enerjiyle günlük yaşamdaki lekeleri, kir ve tozlan, kokulan kendi kendini temizleyerek yaşama benzersiz bir kolaylık ve keyif katıyor, halı temizleme sıkıntısına son veriyor. Nano halılar, kendini sürekli temizleme özelliği ile halının renkleri zaman içinde birbirine karışmıyor, uzun yıllar boyunca ilk günkü gibi ışıl ışıl kalabiliyor. Üzerine dökülen bir çay lekesi anında kolayca temizlenebiliyor.

Buluş satışları katladı

Naksan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Atlas Halı’nm geçen yıl 117 bin metrekare olan üretimi 250 bin metrekareye çıkarken, 120 olan satış noktası da 210’a yükseldi. Bayilik için yoğun talep alırken şirket bütün üretimini nano halıya çevirdi. Dünyada ilk kez üretilen nano halıya 1,2 milyon TL’lik yatırım yaptıklannı belirten Naksan Halı Grubu bünyesindeki Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, halı piyasasının durgun döneminde bu yeniliğin piyasayı canlandırdığını belirtti.

Halı sektöründe nano teknolojiye olan ilginin her geçen gün artacağını ifade eden Bebitoğlu, bu inovasyonun yurtdışmdan gelen halı markalarını etkilediğini belirtti. Bebitoğlu ayrıca “Bizim ürünümüzün en önemli özelliği, normal halılarla fiyatça aynı olmasıdır. Fiyatlar 118 TL ile 1.000 TL arasında değişiyor. Ev hanımlarının nano halıları tercih edebilmesi için normal halı fiyatına herkese sunuyoruz” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu