Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Narin ve Hassas Robotik Kol

Robotlar için güçlü, hızlı, akıllı gibi pek çok sıfat kullanırız. Narin ya da hassas sözcükleri ise herhalde bir robot için kullanacağımız en son sözcüklerden olurdu. Ancak bir robotta bu özelliklere neden ihtiyacımız olur ki, demeyin. Kırılgan, ince ya da yumuşak bir nesneyi tutmasını isterken bir robottan bekleyeceğimiz ilk özellikler bunlar olabilir. Çünkü bir çok nesneyi kırmadan, dökmeden, onlara zarar vermeden tutmak ve kavramak, günümüzün robotları için zor bir işlem.

Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı’ndan bir araştırma ekibi bu sorunun çözümünü alternatif bir malzemede bulmuş: Silikon. Silikon malzemeden 3 boyutlu yazıcı yoluyla ürettikleri robotik kolun üç parmağında özel algılayıcılar var.

softrobotich

Bu sayede robotik kol, nesnenin büyüklüğünü ve biçimini tahmin ederek bir yumurta kadar kırılgan ve bir CD kadar ince şeyleri, onlara zarar vermeden tutabiliyor.

Araştırmacılar bunu, görme engelli bir insanın bir şeyi tutarken onu hissedebilmesine ve tuttuğu şeyin ne olduğunu tahmin edebilmesine benzetiyor. Bu çalışmayla da robota buna benzer bir algılama özelliği kazandırmaya çalıştıklarını belirtiyorlar.

Yumuşak robot” olarak da bilinen bu tür robotlar bilinen geleneksel “sert robotlardan” farklı olarak kâğıt, silikon, lif gibi malzemelerden yapılıyor. Belirgin bir biçimi olmayan nesneleri kavrama, daha küçük alanlara sığma ve çarpışma gibi kazaları zararsız atlatabilme bakımından diğer robotlara göre daha olumlu özellikleri var.

Araştırmacılar, yumuşak robotların nesnelerin şeklini ve yerini kesin olarak tespit etmek konusunda yine de yeterince hassas olmadığını söylüyor. Bundan sonraki hedeflerinin ise bilinmeyen bir nesneye tıpkı insan gibi yaklaşan yani nesnenin ne kadar büyük ya da küçük olduğunu, biçimini, onu nasıl tutması gerektiğini hiç tereddüt etmeden, hatasız tespit edebilen bir robot geliştirmek olduğunu belirtiyorlar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu