Makaleler

Nasıl Bir Kurum Kültürü Yarattığınız Başarınızın Temel Taşıdır

Nasıl Bir Kurum Kültürü Yarattığınız Başarınızın Temel Taşıdır

Durum ve şartlar zorladığında üründen fiyatlamaya her şeyi hızlıca kopyalayabilirsiniz ama kurum kültürünü asla aynı hızda kopyalayamazsınız. Bu yüzdendir ki bir işletmeye yapılabilecek en önemli yatırım yaratacağınız kurum kültürüdür.

Geçen gün Goldman Sachs yöneticilerinden Greg Smith’in istifa mektubu tüm dünyada büyük bir sansasyon yarattı. Greg Smith, istifasında Goldman Sachs’ın kurum kültürünün nasıl değiştiğini, iş yapma anlayışlarının ve çalışanların tutumunun hangi verimsiz noktalara geldiğini en cesur açıklığıyla gözler önüne serdi. Takım oyunu ve müşteri memnuniyetinden bireysel çıkarlara, daha fazla para kazanmaya ve performansı yükseltmeye odaklı bu kültürün nasıl hayat değerleriyle çakıştığının altını çizdi.

Barry Schwartz konuşmasında insanların sadece para için çalışmadığını ve daha yüksek değerlere sahip olduğunu vurguluyor. Sadece para peşinde olanlara saygımızın olmadığının üzerine basıyor. Bu yeni bir bilgi de değil. Son 10 yıldır üzerine basa basa söylensede kurum kültürleri bu bilgileri anlamakta, özümlemekte gecikti.

Bu istifa olayının bizlere gösterdiği en önemli öğretilerden birinin kurumsal yönetimlerde değişimin en alttan en üste kadar her kademede isteniyor olması. Greg Smith, Occupy Wall Street, Arab Spring…ve benzeri tüm bu gelişmeler değişim isteğinin derinden ve köklü olarak istendiğine işaret ediyor. Peki değişen bir şey oluyor mu?

Oluyor.

Kurumlar toplumla ve doğayla daha barışık bir gelişme göstermek için çaba sarfediyorlar. Değişimin içinde yer almazlarsa hayatta kalmalarının mümkün olmadığını farketmiş durumdalar.

Değişim kolay değildir ve hızlı da değildir.

O yüzden “ben henüz bir şey farketmiyorum” demeyin.

Eğer değişimi körüklemek istiyorsanız, yenilikleri, gelişmeleri ve gelecek trendlerini yakından takip edin. Yaklaşımlarınızda gelişimi ön plana alıp, konfor alanınızdan çıkmaya gayret edin.

Başkalarını değiştirmeye çalışmadan önce kendinizi geliştirmeye odaklanın. Kendi fikir, görüş ve algılarınızın ne derece açık ve geniş açılı olduğunu farketmeye önem verin. Pozitif değişim ve gelişimin öncülüğünü yapmak için ısrarcı ve yılmadan adım atan olun.

Değişim sabır gerektirir.

Daha az kızgınlık gösterip daha fazla rol model davranışta bulunmaya bakın.

Fatmanur Erdogan / kariyeryolcuğu

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu