Kariyer ve İş

Nasıl Mekanist veya Otomobil Servis Teknisyeni Olunur?

Nasıl otomobil servis teknisyeni olunur? Eğer arabalarla çalışmayı seviyorsanız, otomotiv servis endüstrisindeki bir kariyer alanı size çok uygun olabilir. Otomotiv servis teknisyenleri ve mekanistleri benzin istasyonlarında, araba bayilerinde, resmi dairelerde ve daha birçok yerde iş bulabilirler. Bu endüstri dalı teknoloji öğrenimi ve sertifika eğitimi almış kişilerin, belli bir alanda uzmanlaşabilmeleri için birçok imkan sunar.

Mekanistler Ne Yapar

Mekanistler, frenlerden klimaya, emniyet kemerinden direksiyona  arabaların bütün parçaları ve sistemleri üzerinde çalışırlar.  Küçük tamirhanelerde veya firmalarda, makinistler müşterilerin sorunlarını çözebilmek için bütün bu sistemlere aşina olmalıdır; büyük tamirhanelerde ise, teknisyenler belli bir alanda uzmanlaşabilirler. Mekanistler kriko, tornavida ve elektronik teşhis ekipmanları gibi malzemeleri kullanmayı bilmelidirler ve güçlü zorlukları çözebilmek ve arızaları onarabilmek için gerekli olan yeteneklere sahip olmalıdırlar.

Gereken Şeylere Sahip Misiniz?

İnsan Kaynakları uzmanları, mekanistlere bu işi sadece arabalar üzerinde çalışmaktan zevk duydukları için yapmadıklarından emin olmalarını öğütlemiştir.

Hafta sonu arkadaşlarınızla birlikte arabalar üzerinde çalışmak eğlenceli olabilir, ancak bunu iş olarak yapmak istediğinize emin misiniz?

Ayrıca iyi bir otomotiv mekanistleri elektrikten ve teknolojiden korkmaması gerektiğini vurgulamıştır. “Bir zamanlar bir otomotiv mekanisti, mekanik şeyler üzerinde çalışırken elektrik sistemlerine dokunmak zorunda kalmayabilirdi, ancak artık böyle bir durum söz konusu değil.”
Teknolojiyi kullanmakta iyi olmanın yanında, mekanistler karmaşık mekanik elkitaplarını okuyabilmeli ve anlayabilmelidirler.

otomobil servis teknisyeni

Eğitim ve Sertifika Programları

Arabalar teknolojik açıdan daha gelişmiş bir hal aldıkça,  bu endüstri, mekanistlerin çözmesi gereken karmaşık bilgisayar ve elektronik sistemlerine gömülmüştür. Zorunlu olan bir sertifika programı olmamasına rağmen, çoğu mekanist iyi bir eğitim ve öğretimi tamamlamak zorunda olacaktır. Bazı teknisyenler lise düzeyinde teknik bilgiyle yetinirken, diğerleri devam eder ve 2 yıllık diplomalarıyla beraber araba tamiri üzerine sertifika da edinirler. Çoğu halk eğitim merkezi ve meslek okulu bu tip eğitim programları imkanı sağlar.

İhtiyacınız olan eğitim ve sertifikalar nerede yaşamak istediğinize, hangi alanda uzmanlaşmayı planladığınıza ve ne kadar kazanmayı umduğunuza göre değişir. Örneğin eğer klimalar üzerinde uzmanlaşmak istiyorsanız, çevre korunması üzerine bir sertifikaya ihtiyacınız var demektir. Eğer egzos teknisyeni olmak istiyorsanız, bu  alana yönelik sertifikaları edinmelisiniz.

Çalışma Saatleri ve Maaş

Maaş aralığı yeteneklere ve tecrübeye bağlı olarak çok değişmektedir. Mekanistler genellikle saatlik ücret alırlar, ancak yüksek becerilere sahip teknisyenler haftalık bir maaş da alabilirler.

Çoğu mekanist sabah 9-akşam 5 arası çalışır, ancak kendi işyerlerine sahip kişiler çok daha fazla çalışabilir. Otomotiv sektöründeki yöneticiler, mekanistlere otomotiv eğitim programı veya iş etüdü imkanı bulmalarını önerir. Çoğu araba tamirhaneleri ve firmaları bu tarz eğitimler verir ve bu sayede öğrenciler hem akademik eğitim almış, hem de işin pratik yollarını öğrenmiş olurlar. Otomotiv sektöründeki firmaları arayarak bu gibi meslek edindirme eğitimleri olup olmadığını sorabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu