Pazarlama ve Satış

Nasıl mental lider olunur?

Yukarıdaki profiller bir bakıma nasıl mental lider olunur, sorusunun cevabına ilişkin ipuçları da sunuyor. Fakat şematik olarak açıklamak gerekirse mental liderliğe taşıyan belli bir formül var:

guclu marka

GM = GÜÇLÜ MARKA

Dünyada ve Türkiye’de tüketicinin algısında öne çıkan şirket ya da marka örneklerine bakıldığında geleneksel olarak güçlü bir markan ın olmazsa olmaz olduğu görülüyor. Belki markanızlOO yıllık bir marka olmayabilir, fakat yatırım yapılmış ve belli bir kalite algısı ile özdeş bir marka mental lider olmak için büyük önem taşıyor.

MY = MARKA YATIRIMI

Türkiye’de iş dünyasında rafa kaldırılmış birçok marka olduğunu görebilirsiniz. Zamanında değerli olan ve tüketicinin algısında yer etmiş markalar, gerekli yatırımlar yapılmadığı için tozlu raflarda yerlerini aldılar. Marka yatırımı, markayı görünür kılmak ve algılarda sürdürülebilirlik yaratmakla mümkün. Bu durum mental liderlik için marka yatırımını da gerekli kılıyor.

H = HIZ

Yeni tüketicinin mentalitesinde en önemli unsurlardan biri yeniyi bulmak. Yeniyi bulmak da ürün çıkarmak ve operasyonel hızla yakından ilgili. Yeni dönemde tüketicilerin kafasında lider olmak için hızlı olmak gerekiyor. Hızlı davranmanın da şirket kültürü olarak sürdürülebilir bir strateji olması gerekiyor.

OG = OPERASYON GÜCÜ

Ürün ve hizmetlerini her tüketiciye ulaştıramayan, verimli operasyonuyla hızlı ve uygun maliyetler yaratamayan, tüketicilerin geri dönüşlerini iyi analiz edemeyip sorunlarını çözemeyen şirketlerin mental liderler olmaları zor gözüküyor.Tüketicinin algısına yerleşmek isteyen şirketlerin operasyonlarında mükemmelliği hedeflemeleri gerekiyor.

İ = İNOVASYON

Marka sadakati konusunda sıkıntısı olmayan, güçlü operasyona sahip bir şirket olabilirsiniz. Fakat inovasyon yeteneğiniz kısıtlıysa bir noktadan sonra tüketicinin algısında gerilere düşmeniz olası. Hızın ve yeniliğin vazgeçilmez olduğu günümüz iş dünyasında mental liderlik için inovasyon yeteneğinizi geliştirmeniz gerekiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu