İş Fikirleri ve İş Kurmak

“Ne iş olsa yaparım” diyenlere

Para Kazanacak Garip İşler

Son haftalarda fazla ciddi konulardan söz ettik. Bu kez havayı biraz yumuşatalım. Size “dünyada ne işler varmış” dedirtecek bir konuya değineceğiz. Aklınıza bile gelmeyen işlerden para kazananlar var. İşte örneklerimiz…

KEDİ/KOPEK MAMASI TADICISI

kedi kopek mama tadicisi

Evde beslediğiniz evcil hayvanların yediği mamaların tadı neye benziyor hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz ya da biraz para kazanmaya ihtiyacınız varsa bu işi neden yapmayasınız ki. Evcil hayvan maması üreten şirketlere başvurup bu işe talip olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Sizi büyük bir memnuniyetle işe alırlar. Yiyip yutmanız gerekmiyor. Tadına bakıp tükürebilirsiniz. Ama lezzetinin nasıl olduğunun yanı sıra sizden besin değerleri hakkında da bilgi isteyeceklerdir. Bu konuda bilgili olmalısınız.

GUMOLOG

gumolog

Çiklet deyip geçeriz. Ama bunun dünya çapında milyarlarca dolarlık bir pazarı olduğunun farkında mıydınız? Hem de her yıl yüzde 8 büyüyen bir pazar. Bu nedenle çikletlerin tadının yanı sıra onları şişirip hangi çeşidinin daha büyük bir baloncuk yaptığını da ölçmelisiniz. Çiklet çiğnemeyi lüzumsuz bir eylem olarak görebilirsiniz. Ama çiklet çiğnemek, dişleri temizler, çene kaslarını güçlendirir, stresi azaltır.

PROFESYONEL UYKUCU

profesyonel-uykucu

İşiniz var ama biraz fazla para kazanmak istiyorsunuz. Bundan daha iyisini bulamazsınız. Uyuyarak para kazanacaksınız. Yatak üreticisi firmalar, oteller, kendi uzmanlarının yanı sıra halktan kişilerin, yatakların rahatlığı hakkında görüşlerini almak isterler. Uyuyarak, tıbbi araştırmalar için de doktorlara önemli bilgiler verebilirsiniz. Bütün yapacağınız şey uyumak. Doktorlar kalp atışlarınızı ve beyin etkinliklerini inceleyebilir, uykusuzluğa çare olacak bulgular ortaya çıkarabilir. Kazancı da fena değil: Yılda 15 bin dolar.

DEVEKUŞU BAKICISI

deve kusu bakicisi

Çiftlikler, hayvanat bahçeleri, safari parkları, devekuşlarının ve yavrularının bakımının ne kadar zor olduğunu bilir ve sadece bu hayvanlara bakacak eleman arayışı içinde olurlar. Devekuşları saldırgan hayvanlardır. Birbirleriyle kavga ederler, diğer kardeşlere, hatta bakıcılarına tekme atmaktan, onları gagalamaktan çekinmezler. Tehlikeli bir iştir. Çok da meraklıdırlar. Her şeye burunlarını sokarlar. Çiftlik sahibi için onların güvenliği, zarar görmemesi önemlidir. Bu işi yaparım diyorsanız, buyurun.

YİYECEK STİLİSTİ

yiyecek stilisti

Lüks restoranlar için müşterinin önüne konan bir tabak yemeğin sadece lezzeti değil görüntüsü de önemlidir. Onun için bu işte uzmanlaşmış fotoğrafçılar devreye girer. Sadece fotoğraf çekmeyi bilmeniz yetmez, yiyecekler hakkında da oldukça bilgi sahibi olmalısınız. Yiyecekleri, dergilerde, restoran girişlerinde sergileyecek fotoğraf kareleri için çok titiz bir çalışma yürütmeniz gerekir. Kompozisyon çok önemlidir. Renkler canlı olmalı, müşterinin dikkatini çekmelidir.

PROFESYONEL YAS TUTUCU

yas-tutucu

Bunlara “moirolog” da deniyor. Daha çok Akdeniz ve Doğu Avrupa kültüründe popüler. Bir yakınınızı kaybettiniz diyelim. Cenaze töreninin gösterişli geçmesini istiyorsunuz. Profesyonel yas tutucuları kiralayabilirsiniz.

Onlar siyah cenaze elbiselerini giyecekler ve ellerinde mendillerle ağlıyormuş gibi yapacaklar. Bütün işleri bu. Daha inandırıcı olması için tabut etrafında dolanıp ağıt da yakabilirler. Maksat, ölen kişinin ne kadar sevilen ve saygı duyulan bir kişi olduğunu göstermek. Bu kişiler iki saatliğine 70 dolar kazanıyor. İngiltere’de “Rent-a-Mourner” (Bir Yas tutucu Kirala) şirketleri bile var. Aslında bu, para kazanmaya değmeyecek utanç verici bir iş.

PROFESYONEL KUCAKLAYICI

profesyonel-kucaklayici

Bir başkasına sarılmak, ihtiyaçtır. Bunu, sevdiklerimize günde birkaç kez yaparız. Doktorlar, daha fazlasını tavsiye ediyor. Ama sizi kucaklayacak kimse yoksa kiralayabilirsiniz. Bu iş Asya’da ortaya çıktı. Kucakladığınız kişiyle yarım saati 30-40 dolara geçirebilirsiniz. Başkasının dokunma gücünü hissedebilirsiniz. Endişe etmeyin, bunu yapan profesyonel ceketini bile çıkarmayacaktır.

OSHİYA

oshiya

Kelimeden, bu işin Japonya’da olduğunu anlamışsınızdır. Ama diğer büyük kentlerde de görülmeye başladı. Eğer güçlü kuvvetli biriyseniz tam size göre. Kalabalık tren vagonlarına yolcuları iterek sıkıştıracaksınız. Bütün işiniz bu. Özellikle Tokyo’da sabah işe gidiş, akşam eve dönüş saatlerinde banliyö trenleri çok kalabalık oluyor. Bunun için de yolcuların boşluklara sığdırılması gerekiyor. Kaba bir iş gibi gelebilir. Evet öyle. Ama biri bunu yapmalı. Böylece vagonların yolcu kapasiteleri sonuna kadar kullanılmış oluyor

ELEKTROŞOKÇULAR

elektrosokcular

Bu kez Meksika’dayız. Bu ülkede dolaşırken elektrik çarpmış insanlar görmeniz şaşırtıcı olmamalı. Çünkü işporta tezgahlarında elektroşok veren cihazlarla, insanlara elektrik veriliyor. Bu işi yapanlara “toques” deniyor. Turistler bunu severek yapıyorlar. Böyle bir şok size, 2-4 dolar arasına mal olabilir. Bataryalar ve bir transformatörle kontrol edilebilen portatif bir cihaz, heyecan arayanlara cazip geliyor. Ne kadar volt alacağınıza siz karar veriyorsunuz. 100 volta kadar çıkabilirsiniz. Tehlikeli olacağından daha fazlasına izin yok. Bu işportacılara genellikle barların ve gece kulüplerinin çevresinde rastlanıyor. Bu işletmelerin sahipleri, elektroşokçuları destekliyor. Çünkü müşterinin havaya girmesini sağlıyorlar.

PROFESYONEL NEDİMELER

profesyonel nedimeler

Evlilik törenlerini organize eden şirketlere alıştık ama nedimelerin bile kiralanabileceğini öğrenmek pes dedirtti doğrusu. Gelinin çevresinde ona yardım eden nedimeler, genellikle gelinin arkadaşları olur. Ama kiralık nedimelerle kendinizi daha çok arkadaşınız varmış gibi gösterebiliyorsunuz. Nedimeler, düğün boyunca size 300 ile 2 bin dolar arası bir paraya mal olabilir. Bırakın nedimeleri, ortalık kalabalık görünsün diye profesyonel davetli bile kiralayabiliyorsunuz. Onun için daha çok arkadaş edinmeye çalışın.

NİYET YAZICI

niyet yazici

Genç okuyucularımız bilmez ama eskiden İstanbul’da niyet çeken tavşanlar vardı. Çektiği niyeti okur, bir tür fal gibi, yazılanlara inanmak isterdiniz. Özellikle ABD’de rağbet gören Çin işi sert kurabiyelerin içinden niyetler çıkıyor. Bunların okumak müşterinin hoşuna gidiyor. Fakat bu niyetleri yazmak kolay bir iş değil. Binlerce değişik niyet bulunması gerekiyor. Niyetler aynı olursa müşteri sıkılabilir. Siz yazmak ister miydiniz? Yılda 40 bin dolar kazanabilirsiniz.

SIRA BEKLEYICI

sira-bekleyici

Piyasaya yeni bir ürün çıkacak ya da yılbaşı için bir mağazadan hediye almanız gerek. Bunun için can atıyorsunuz. Ama sırada bekleyecek kadar sabırlı değilsiniz. Sıraya girmek, dükkanın açılmasını saatlerce, belki gece boyu beklemek zorundasınız. Neden bu zahmete katlanıyorsunuz. Bir sıra bekleyici tutar, alınacak ürünün değeriyle orantılı bir para verir, ürünün evinize gelmesini beklersiniz. Sizi sıra bekleyici olarak tutacak kişileri bulursanız, haftada bin dolar kazanabilirsiniz. Hem de vergisiz.

TAKSİ ÇEVİRİCİLER

taksi ceviriciler

İran’da trafik sıkışıklığını hafifletmek için tek ve çift plaka uygulaması vardır. Sizin plakanız o günün rakamına uymuyor ama siz aracınızı kullanmak istiyorsunuz. Trafik kameralarının olduğu yerlerde plaka kapayıcılar bulursunuz. Onlar bir süre arkanızdan plaka numarası okunmayacak şekilde yürür. Parasını alıp başka bir araba arayışına girer. Araba ile ilgili işler çok. Kosta Rika’da da park ettiğiniz arabanız için bir koruyucu kiralarsınız. Koruyucu arabanızın başında bulunur ve çalınmasını önler. Taksi şoförlerinin dikkatinin çekilmesi son derece zor olan New York’ta da yaşlı kadınlar için taksi çeviren zıpkın gençler, bu hizmetlerinin karşılığında birkaç dolarla ödüllendirilir. Endonezya’da sadece sürücüsüyle yola çıkamayacak olan araçlar için yolcu kiralanabilir.

BİSİKLET AVLAYICILAR

kanaldan-bisiklet-toplayicilar

Hollanda’nın başkenti Amsterdam kanallarıyla ünlüdür. Ama bu 165 kanalda balık yerine bisiklet avlanır. Kanallara yılda binlerce bisiklet düşürülür. Bu bisikletler kanal trafiğini aksatacak kadar çoktur. Çünkü iki milyondan fazla bisikletin kanallarda yattığı tahmin edilmektedir. Siz de bu işe talip olabilirsiniz. Ama bunu yalnız başınıza yapamazsınız. Belediye bu işi size verirse, her yıl 12 bin-15 bin bisikletin çıkarıldığı bu işten siz de payınızı alabilirsiniz. Kanallardaki bisiklet sayısına bakılırsa bu işten atılmanız mümkün değil.

ÇÖP POLİSİ

cop polisi 1

Çöp detektifi ya da polisi olmak pis kokulu bir iş olabilir. Ama Almanya’da ciddi ve saygın bir iştir. Çünkü Almanya, çöp atılması konusunda en sert kanunlara sahip ülkedir. Çöp polisi sadece, kağıt, metal, cam, plastik atıkların doğru bir şekilde atıldığını kontrol etmekle yetinmez. Evinizin çöp kutusunu karıştırabilir, Alman televizyon kanalı ProSieben’e göre yaptığınız alışverişlerin kasa fişlerini bile inceleyebilir. Komşularınızla konuşup şikayetleri olup olmadığını da sorar.

KARGA KOVUCU

karga-kovucu

Havaalanlarında uçaklar için tehlikeli olabilecek kuşları kovmak için iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bütün yapacağınız iş, pist kenarında bekleyip inecek ya da kalkacak uçakların önlerinin kuşlardan arınmış olmasını sağlamak. Piste konmuş bir grup kuş, uçaklar için felaket anlamına gelebilir. Aracınızla pist boyunca gidip gelerek bu kuşları, fazla ses çıkaran bir tüfek atışıyla korkutup kaçırabilirsiniz. Alman gazetesi Frankfurter Allgeme-ine Zeitung, bu iş kolunun, ülkenin bütün havaalanlarında başvuru beklediğini yazıyor.

sahte is adami

SAHTE İŞADAMI

Özellikle Çin’de uygulanan bir yöntem. Küçük ya da orta ölçekli bir işletmeniz var. Ama siz bunu önemli ve büyük bir işletme olarak göstermek istiyorsunuz. Hemen birkaç sahte işadamı kiralarsınız. Yapacağınız iş toplantısına kalabalık ortaklar ve işadamları olarak gitmek, karşı taraf için etkileyici olacaktır. îşi bağlamanıza yardımcı olur. Bu kiralık işadamlarının Çinli olmaması daha büyük avantaj. Sizin yabancılarla ortak olduğunuzu gösterir. Haftada bin dolardan fazla kazanmak, lüks ortamlarda yiyip içmek istiyorsanız, takım elbisenizi bavula koyup Çin’e uçabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu