İş Fikirleri

“Ne iş olsa yaparım” diyenlere

Son haftalarda fazla ciddi konulardan söz ettik. Bu kez havayı biraz yumuşatalım. Size “dünyada ne işler varmış” dedirtecek bir konuya değineceğiz. Aklınıza bile gelmeyen işlerden para kazananlar var. İşte örneklerimiz…

Para Kazanacak Garip İşler

KEDİ/KOPEK MAMASI TADICISI

kedi-kopek-mamasi-tadicisi

Evde beslediğiniz evcil hayvanların yediği mamaların tadı neye benziyor hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz ya da biraz para kazanmaya ihtiyacınız varsa bu işi neden yapmayasınız ki. Evcil hayvan maması üreten şirketlere başvurup bu işe talip olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Sizi büyük bir memnuniyetle işe alırlar. Yiyip yutmanız gerekmiyor. Tadına bakıp tükürebilirsiniz. Ama lezzetinin nasıl olduğunun yanı sıra sizden besin değerleri hakkında da bilgi isteyeceklerdir. Bu konuda bilgili olmalısınız.

GUMOLOG

gumolog

Çiklet deyip geçeriz. Ama bunun dünya çapında milyarlarca dolarlık bir pazarı olduğunun farkında mıydınız? Hem de her yıl yüzde 8 büyüyen bir pazar. Bu nedenle çikletlerin tadının yanı sıra onları şişirip hangi çeşidinin daha büyük bir baloncuk yaptığını da ölçmelisiniz. Çiklet çiğnemeyi lüzumsuz bir eylem olarak görebilirsiniz. Ama çiklet çiğnemek, dişleri temizler, çene kaslarını güçlendirir, stresi azaltır.

PROFESYONEL UYKUCU

profesyonel-uykucu

İşiniz var ama biraz fazla para kazanmak istiyorsunuz. Bundan daha iyisini bulamazsınız. Uyuyarak para kazanacaksınız. Yatak üreticisi firmalar, oteller, kendi uzmanlarının yanı sıra halktan kişilerin, yatakların rahatlığı hakkında görüşlerini almak isterler. Uyuyarak, tıbbi araştırmalar için de doktorlara önemli bilgiler verebilirsiniz. Bütün yapacağınız şey uyumak. Doktorlar kalp atışlarınızı ve beyin etkinliklerini inceleyebilir, uykusuzluğa çare olacak bulgular ortaya çıkarabilir. Kazancı da fena değil: Yılda 15 bin dolar.

DEVEKUŞU BAKICISI

devekusu-bakicisi
Çiftlikler, hayvanat bahçeleri, safari parkları, devekuşlarının ve yavrularının bakımının ne kadar zor olduğunu bilir ve sadece bu hayvanlara bakacak eleman arayışı içinde olurlar. Devekuşları saldırgan hayvanlardır. Birbirleriyle kavga ederler, diğer kardeşlere, hatta bakıcılarına tekme atmaktan, onları gagalamaktan çekinmezler. Tehlikeli bir iştir. Çok da meraklıdırlar. Her şeye burunlarını sokarlar. Çiftlik sahibi için onların güvenliği, zarar görmemesi önemlidir. Bu işi yaparım diyorsanız, buyurun.

YİYECEK STİLİSTİ

yiyecek-stilisti

Lüks restoranlar için müşterinin önüne konan bir tabak yemeğin sadece lezzeti değil görüntüsü de önemlidir. Onun için bu işte uzmanlaşmış fotoğrafçılar devreye girer. Sadece fotoğraf çekmeyi bilmeniz yetmez, yiyecekler hakkında da oldukça bilgi sahibi olmalısınız. Yiyecekleri, dergilerde, restoran girişlerinde sergileyecek fotoğraf kareleri için çok titiz bir çalışma yürütmeniz gerekir. Kompozisyon çok önemlidir. Renkler canlı olmalı, müşterinin dikkatini çekmelidir.

PROFESYONEL YAS TUTUCU

yas-tutucu

Bunlara “moirolog” da deniyor. Daha çok Akdeniz ve Doğu Avrupa kültüründe popüler. Bir yakınınızı kaybettiniz diyelim. Cenaze töreninin gösterişli geçmesini istiyorsunuz. Profesyonel yas tutucuları kiralayabilirsiniz.

Onlar siyah cenaze elbiselerini giyecekler ve ellerinde mendillerle ağlıyormuş gibi yapacaklar. Bütün işleri bu. Daha inandırıcı olması için tabut etrafında dolanıp ağıt da yakabilirler. Maksat, ölen kişinin ne kadar sevilen ve saygı duyulan bir kişi olduğunu göstermek. Bu kişiler iki saatliğine 70 dolar kazanıyor. İngiltere’de “Rent-a-Mourner” (Bir Yas tutucu Kirala) şirketleri bile var. Aslında bu, para kazanmaya değmeyecek utanç verici bir iş.

PROFESYONEL KUCAKLAYICI

profesyonel-kucaklayici

Bir başkasına sarılmak, ihtiyaçtır. Bunu, sevdiklerimize günde birkaç kez yaparız. Doktorlar, daha fazlasını tavsiye ediyor. Ama sizi kucaklayacak kimse yoksa kiralayabilirsiniz. Bu iş Asya’da ortaya çıktı. Kucakladığınız kişiyle yarım saati 30-40 dolara geçirebilirsiniz. Başkasının dokunma gücünü hissedebilirsiniz. Endişe etmeyin, bunu yapan profesyonel ceketini bile çıkarmayacaktır.

OSHİYA

oshiya

Kelimeden, bu işin Japonya’da olduğunu anlamışsınızdır. Ama diğer büyük kentlerde de görülmeye başladı. Eğer güçlü kuvvetli biriyseniz tam size göre. Kalabalık tren vagonlarına yolcuları iterek sıkıştıracaksınız. Bütün işiniz bu. Özellikle Tokyo’da sabah işe gidiş, akşam eve dönüş saatlerinde banliyö trenleri çok kalabalık oluyor. Bunun için de yolcuların boşluklara sığdırılması gerekiyor. Kaba bir iş gibi gelebilir. Evet öyle. Ama biri bunu yapmalı. Böylece vagonların yolcu kapasiteleri sonuna kadar kullanılmış oluyor.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu