Makaleler

Ne İstiyorsun?

Monster Yazarı Sunay Karamık Özbek

 

Şimdi elinize kağıt ve kalem alın ve aşağıdaki soruları yazmaya başlayın. Evet kağıt ve kalem. Peki çok istiyorsanız bilgisayarınızı da kullanabilirsiniz. Kendinizi en rahat hissettiğiniz, dış dünyanın size verdiği rahatsızlıklardan yeterince uzakta, kendi kendinize olabileceğiniz ve kalabileceğiniz bir yere gidin. Bu soruları okuyunca aklınıza ilk gelenleri herhangi bir kısıtlama olmadan ve derinlemesine sorgulamadan yazın. Parmaklarınızı ya da kaleminizi özgür bırakın. Onlar sizi nereye götürüyorsa oraya gidin. Yazdıklarınızı kesinlikle okumayın, en az 24 saat.Sonra bu sorulara tekrar cevap verin. Bu defa derin derin düşünerek, soruyu, kendinizi derinlemesine sorgulayarak, beyninizin her hücresini kullanarak. Kendinizle hiç olmadığınız kadar dürüst olarak.

Şimdi ilk cevaplarınızı ve ikinci cevaplarınızı okuyabilirsiniz. Bir sonraki adım sizi iyi tanıdığına inandığınız ve yorumlarına güvendiğiniz birine bu soruları sormanız ve sizin yerinize cevaplamasını istemeniz. Çoğu zaman başkaları sizi sizden iyi tanıyabilir ya da sizin hiç fark etmediğiniz özelliklerinizle ilgili size ayna tutabilir.

Hatırlatırım, “İnsanın yarısı kendisi, diğer yarısı kendisini nasıl ifade ettiğidir” (Emerson). Sonrasında ne yapacağınızı biliyorsunuz.

GÜÇLÜ YÖNLERİM NELERDİR?

Güçlü yönlerinizin neler olduğunu iyi bilmeniz gereklidir. Bu kişilik özellikleriniz, deneyimleriniz, yabancı dil bilginiz, eğitiminiz ya da bir hobiniz olabilir. Güçlü yönlerinizi bilmek kendinizi tanımanızı, kendinize güvenmenizi sağlayacaktır. Üstelik klasik bir iş görüşmesi sorusuna hazırlanmanızı sağlayacaktır. Güçlü yönleriniz kariyerinizin temelini atacaktır. Ne kadar çok güçlü yönünüz olduğu kadar güçlü yönlerinizin ne kadar güçlü olduğu da önemlidir.

GELİŞİM ALANLARIM NELERDİR?

Gelişim alanları zayıf yönlerin kibar ifadesidir.  Zayıf yönlerinizi bilmek kendinizi geliştirme yolunda size rehber olacaktır. Her zayıf yönün geliştirilmesi mümkün olmayabilir. Bu sizin farkındalığınızı artırabileceği gibi kariyeriniz ile ilgili yanlış kararlar almanızı engelleyecektir. Yapamayacağınız bir işi üstlenmemek ya da yardım isteyeceğiniz zamanı bilmek gibi. Bu farkındalık alacağınız eğitimleri belirlemeniz hem de diğer bir klasik mülakat sorusu olan, “Kendinizde beğenmediniz yönler nelerdir?” veya “Sizce zayıf yönleriniz nelerdir?” sorusuna makul bir cevap vermenizi sağlayacaktır.

FIRSATLAR

Fırsat analizi yaparken değerlendireceğiniz alan iş dünyasıdır. Dünya ve Türkiye ekonomisinin durumu, büyüyen sektörler, yeni ekonomiler, yeni meslekler, trendler, yabancı sermayenin hareketleri, teknolojik gelişme, mesleğinizde yeni gelişmeler gibi konuları inceleyerek bunların size yaratacağı fırsatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece alternatiflerinizi zenginleştirir, kendinizi yenileyebilir, güne ayak uydurabilirsiniz. Unutmayın, kaç yaşında olursanız olun arkanızdan gelen büyük bir genç nüfus var ve nesil farkı iki yılın altına indi.

TEHDİTLER

Fırsatlarla aynı alanda oluşan veya oluşabilecek ekonomik kriz, daralma, küçülme, işten çıkarma gibi durumların değerlendirilmesi ve öngörülmesi faydalıdır. Öngörü krizlere hazırlanmanız için size zaman kazandıracaktır. Krizleri en az hasarla atlatmanın tek yolu hazırlıklı olmaktır. Klişe oldu ama her zaman geçerliliğini koruyan bir söz var;  her kriz aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirir.
Bu soruların ardından aşağıdaki soruları da mutlaka cevaplayın.

 • SON ÜÇ İŞYERİM/GÖREVİM
 • KISA VADE İŞ HEDEFİM NEDİR?
 • ORTA VADE İŞ HEDEFİM NEDİR?
 • UZUN VADE İŞ HEDEFİM NEDİR?
 • YAPMAKTAN HOŞLANDIĞIM İŞLER NELER?
 • YAPMAKTAN HOŞLANMADIĞIM İŞLER NELER?
 • BENİ NELER MOTİVE EDER?
 • BENİ NELER DEMOTİVE EDER?
 • BENİ İFADE EDEN DEĞERLER NEDİR?
 • ÖNCELİKLERİMİ ŞÖYLE SIRALARIM:
 • HAYATIMDAKİ EKSİKLER NELER?
 • NELER HAYATIMI DAHA TATMİNKAR EDER?
 • EN ÇOK GURUR DUYDUĞUM  ÖZELLİKLERİM/ŞEYLER ŞUNLARDIR:
 • KARİYERİM HAKKINDA, NE HİSSEDİYORUM?, NE DÜŞÜNÜYORUM?
 • İSTEDİĞİM İŞE SAHİP OLMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?
 • NEYİ/NELERİ DEĞİŞTİRMELİYİM?
 • İLK ADIMIM NE OLMALI?
 • EYLEM PLANIM ŞÖYLEDİR:

Bu soruları her sene başı kendinize tekrar sorun, tekrar cevaplayın. Cevaplarınızı saklayın, zaman içinde bazılarının nasıl değiştiğini bazılarının ise nasıl hep aynı kaldığını göreceksiniz.  Kariyeriniz hakkında neler hayal ettiğinizi, neleri hedeflediğinizi, hayallerinize ve hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı ölçebileceksiniz. Her şeyden önemlisi ne istediğinizi bileceksiniz, kendinizi tanıyacaksınız.

Bir insanın hayatta cevap vermekte zorlandığı en zor soru nedir, biliyor musunuz?

“Ne istiyorsun?”

Hepinizin cevabını gerçekten merak ediyorum. Kolay gelsin…

Monster Yazarı Sunay Karamık Özbek
Kariyer Koçu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu