Kariyer ve İş

Neden Pazarlama Alanında Çalışmalıyım?

Pazarlama yeni mezunlar için en popüler kariyer alanlarından biridir çünkü pazarlamacılar bir şeyler yapmamızı sağlayan ve bizleri istedikleri her konuda ikna edebilen başarılı kişilerdir.

Pazarlama müşterilerin ihtiyaçlarını belirleme, bu ihtiyaçlar doğrultusunda ürün ve hizmet geliştirme ve firmanın ideal seviyede kar etmesini sağlamak amacıyla müşterilere satış yapmayı amaçlayan ir iş dalıdır. Bu süreç piyasa araştırmalarını, dağıtımı, ürün tasarımını, ürünün satış alanını, ücretlendirmeyi ve kampanyaları içerir.

Bir pazarlamacı olarak kendi piyasanızdaki satın alma alışkanlıklarını analiz ederek, yeni ürünler üretmeyi, bu ürünleri rakiplerinden ayırmak için paket tasarım yapmayı, halkla ilişkiler tekniklerini, televizyon, gazete ve diğer reklam stratejilerini bilmeniz gerekmektedir.

Niçin her yıl bir çok kişinin pazarlama alanına yöneldiğinin sebebi ise Coca-Cola, L’Oreal vb. gibi markalarla ilişkilendirdikleri prestijdir. Ancak tek sebep tabiî ki bu parıltılı be büyülü dünya değildir.

İnsanları araba sigortası yaptırmaya, daha fazla sebze yemeye ve daha az enerji kaynağı tüketmeye yönelik pazarlama girişimleri de vardır. Ayrıca kurumlar arası endüstri ve ofis gereçleri pazarlama şekilleri ile telefon, televizyon, mail ve web siteleri aracılığıyla doğrudan pazarlama şekilleri de mevcuttur.

Pazarlama alanında çalışmanın güzel yanlarından biri de bu alanın piyasa araştırmaları, doğrudan pazarlama, hakla ilişkiler ve reklamcılık gibi alanlarda uzmanlaşmak için sayısız fırsat sağlamasıdır.

Bu iş dalına yeni adım atanlar genellikle pazarlama sorumlusu olarak işe başlarlar. Ayrıca bu endüstride marka oluşturma ve yeniden markalandırma çok önemli yer tuttuğundan ürün sorumlusu veya marka yönetimi asistanı olarak da işe başlanabilir. Başka bir popüler başlangıç pozisyonu ise piyasa araştırmacılığıdır.

Pazarlama endüstrisinin en gözde pozisyonları olan Pazarlama Yöneticiliği ve Müdürlüğü güncel rakamlara göre çok fazla çalışanı barındırmaktadır. Pazarlama her ne kadar çok parıltılı bir iş alanı gibi gözükse de çok yoğun ve hızlı çalışmayı gerektirmektedir. Pazarlama bir sabah 9 akşam 5 işi değildir ve çok daha fazla çalışmanızı zorunlu kılar.

Bu endüstrideki işe alımlar daimidir. Ayrıca medyanın git gide çeşitlenmesi ve tüketimde doyumsuzluk yaratması sonucu yetenekli ve yaratıcı pazarlamacılara duyulan ihtiyaç devam edecektir. Bunun sonucu olarak da başarılı çalışanlar ödüllendirilecektir çünkü unutmayın ki; “siz buna değersiniz.”

Şimdi ne yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış diğer kariyer tavsiyelerini inceleyebilir ve pazarlama alanındaki son iş fırsatlarına göz atabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu