Anasayfa / Makaleler / Nerede Buluşalım?

Nerede Buluşalım?Monster Yazarı Sevim Çavdarlı

 

Kim kiminle, nerede, ne için buluşacak, buluşacağız da ne olacak?

Buluşmak söz konusu ise bir yer, bir zaman ve koşulları belirlemek gerekir. Ne için buluşacağımıza bağlı olarak yani konuya göre bir amacımız ve bir beklentimiz mutlaka vardır.

Amaçsız, beklentisiz ve hedefsiz bir buluşma sonuçsuz ve yararsız olacaktır. Taraflar buluşma koordinatlarını belirlerken üstlenecekleri role,  güçlerine ve arz talep dengesindeki konumlarına göre hareket ederler. Siz buluşma eyleminde neleri belirleyebiliyorsunuz? Ne kadar belirleyebiliyorsunuz?

İş ile insanın buluşma noktasını belirlerken süreç nasıl şekilleniyor bir bakalım. Karar verme yetkisi ve sorumluluk alma yeterliliği yani inisiyatif kullanma kabiliyeti, buluşma amacı ve sonucunda elde edilecek faydaya katkı oranında buluşma yerini, zamanını ve koşullarını belirleyebilirsiniz. Size iş sunma olasılığı olan tarafın beklentileri somut ve net ise, sizin de işi üstlenme ve başarma yeterliliklerinizi tanımlarken aynı yaklaşım içinde olmanız beklenir. Her buluşma aslında yeni bir öğrenmedir. Kendinizi yeniden gözden geçirmenize, yeniden konumlandırmanıza yarayacak bir iletişim fırsatıdır. Bu fırsatı nasıl kullandığınıza bağlı olarak bir sonuç elde edersiniz. Kabiliyetleriniz, eğitiminiz, deneyiminiz kadar, buluşma anını nasıl değerlendirdiğiniz, nasıl yönettiğiniz sonucu belirler.
İş arayan konumundan, işe uygunluğunu kanıtlamış aranan insan konumuna doğru yürüyecek bir hedef belirlemek üzere düşünmeye başlayın. Bakın kendinizle ilgili ne çok şey keşfedeceksiniz. Ben ne istiyorum? Benden ne istiyorlar?

Bu iki soruyu becerilerinize, kişilik özelliklerinize, içinde bulunduğunuz ekonomik ve sosyal çevreye dönük sorgulamaya başlamanız, fırsatları görmeye başlamanız demek. Sorgulamak için elinizde ne kadar bilgi var? Becerilerinizi ve kişilik özelliklerinizi ne kadar tanıyorsunuz? İçinde bulunduğunuz ilişki ağını ve kendinizi ifade edebileceğiniz çevreyi ne kadar tanıyorsunuz, gibi, karşı sorularla kendimize döndüğümüzde ve bu soruları yanıtlayabildiğimizde nerede ve nasıl buluşacağımız konusunda bir yol haritasına da sahip olacağız.

  Yerel şirketlere uluslararası deneyim ve bilgi bedava

Buluşma deyip geçmeyin. En sıradan olanından en zorlu olanına, en heyecan verici olanından en sıkıcı olanına kadar bütün buluşmalar hayatımıza yeniden yön vermemize neden olacak şansları ve şanssızlıkları içinde taşır. Öncesi ve sonrası ile birlikte düşünmeden kimseyle buluşmayın. Düşünmeye üşeniyorsanız işiniz zor. Umut ve hayal kırıklığı arasına sıkışıp kalmaya aday olacaksınız.

Nerede ve nasıl buluşacağınıza karar verebilmek, sonuçları doğru değerlendirebilmek ve yönlendirebilmek öğrenilen, hatta yönetilebilen bir şey. Haydi yeniden gözden geçirelim tüm buluşmalarımızı.

Monster Yazarı Sevim Çavdarlı
Yönetim danışmanı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir