Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Network nasıl oluşturulur?

Network nasıl oluşturulur?ETKİNLİKLERDE, toplantılarda, çeşitli iş organizasyonlarında sahip olunan bağlantıların kullanılması veya katılım sağlanan etkinliklerde “network” oluşturulması günümüz iş yaşamında büyük önem taşıyor. Ancak en tecrübeli profesyoneller bile “network” oluşturmayı göz korkutucu buluyor. Bir kişiye yaklaşmak ve konuşmaktan korkmak pek çok insanın ortak sıkıntısı. Oysa etkin adımlarla bunu aşmanız mümkün. Nasıl mı? İnsan kaynakları ve danışmanlık şirketi Randstad Türkiye ve Yunanistan Yönetici Direktörü Leigh Ostergard konuyla ilgili olarak, “Önceden plan yapın. Kendinizi tanıtmanın kısa gayrı resmi bir yolunu prova edin. Şirketinizdeki mevcut rolünüzü açıkça ve kısaca tanımlamak için kendinizi 45 saniyeyle sınırlayın” diyor.
Ostergard daha sonra atılacak adımları şu şekilde sıralıyor:

  • “Çalıştığınız sektörde ve kendi alanınızda iletişim kurabileceğiniz arkadaşlarınıza, aynı üniversitede okuduğunuz kişilere ve eski meslektaşlarınıza yaklaşın. Bu şekilde yeni kişilerle tanışabilir, ortak arkadaşlarınız tarafından tanıtılmanın rahatlığını yaşarsınız.
  • Kişisel gündeminizi arka plana alın. Unutmayın ki başarılı iş profesyonelleri genellikle kendi tecrübeleri ve isteklerini paylaşmadan önce, genel gündemle ilgili tavsiyelerde bulunuyorlar.
  • Herkesi cezbetmeye çalışmayın.
  • Bir etkinlikte veya toplantıda odada bulunan herkesi cezbetmeye çalışmayın. Bunun yerine birkaç önemli ve etkili kişiyle uyum kurmaya odaklanın ve uzun sohbetleri kıvılcımlamak için özenli sorular sorun.
  • İş ağlarınızı koruyun. Bir organizasyondan yeni kontaklarla ayrılmayı başardıysanız, 1-2 gün sonra e-posta veya Linkedln bağlantı isteğiyle onlarla irtibatta kalın.”

Randstad 4.473 şube ve 29.750 çalışan ile beş kıtada, 39 ülkede, toplam 597 bin 400 kişiye istihdam sağlayan bir şirket. Amsterdam Borsası’nda işlem görmekte olan Randstad’m 2015 yılı cirosu 19.2 milyar euro. Firma Türkiye pazarında 2006’dan bu yana faaliyet gösteriyor.

  Markanızı Dijital Dünyada Nasıl Öne Çıkarırsınız?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satışlarınızı müzikle artırabilirsiniz

Klasik müzik yayınlanan yerlerde satılan ürünlerin pahalı olduğu iddiası önyargıdan ibaret. Araştırmalar çok sesli müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir