Makaleler

Networking Sanatı

Networking, kariyerinizle ilgili ihtimalleri geliştirmenize yardımcı olacak insanları tanımaktan ibarettir. Etkili bir şekilde network oluşturmak için dünyanın en önemli ya da en sosyal kişisi olmanıza gerek yoktur.

Adım adım ilerleyin. İşten ya da sosyal yaşantınızdan tanıdığınız insanlarla başlayın. Kulaklarınızı açık tutun ve işinize yarayacak bilgi kırıntılarını sakın kaçırmayın.

Networking’in getirileri nelerdir?

İş arama siteleri veya gazete ilanlarının yanı sıra bazı pozisyonlar referanslar ile de doldurulabilir. Söz konusu pozisyon yükseldikçe, işlerin böyle yürümesi ihtimali daha da artar.

İş ilanı verildiyse bile, o şirkette çalışan, sizi içerisiyle ilgili bilgilendirebilecek birini tanımanın büyük yardımı olur. Bu mülakat sürecini bile sizin için daha az stresli bir hale getirebilir.

Diğer tüm sosyal davranış türleri gibi, networking de, izlenmesi gereken, belli başlı kurallara bağlıdır:

• İlk İntiba – yüz yüze, e-mail ya da telefon yoluyla olması farketmez. Her zaman tetikte olmalısınız.
• Doğrudan iş talebinde bulunmayın – networking iş aramakla aynı şey değildir; sizin için önemli olabilecek bilgiye ulaşma yoludur.
• Alışveriş – networking çift taraflı bir alışveriştir, hiçbir şey bedava değildir.
• Altyapı araştırması yapın – kontaklarınızla görüşmeden önce onlar hakkında araştırma yapın, iyi tavsiyeleri her zaman izleyin, yoksa fırsatları kaçırırsınız.
• Çok yönlü düşünün – network’ünüzü kendi güvenli bölgenizin, ya da her zaman aktivitede bulunduğunuz alanın dışına doğru genişletmeye çalışın.
• Sabırlı olmak bir erdemdir – bir network’e dahil olmak ve orada kalmak uzun bir süreçtir; ilk görüşmenizden sonra en ballısından bir iş bulacağınızı ummayın.

networking
networking

Kendi network’ünüzü oluşturmak

Bu oyunda yeni bile olsanız, daha önceden farkına varamadığınız çok değerli kontaklara sahip olabilirsiniz:

• Eski sınıf arkadaşları
• Uzak akrabalar
• Arkadaşlarınızın aileleri
• Doktorunuz, avukatınız, muhasebeciniz
• Eski iş arkadaşlarınız ve patronlarınız
• Kulüp üyeleri, ya da sosyal hayatınızda görüştüğünüz herkes.

Görüştüğünüz kişileri ve onlarla konuştuklarınızı aklınızda çok iyi tutun, bunları unutacaksanız bir network ağı oluşturmaya çalışmanız anlamsız olacaktır. Ayrıca, özel bir şeyin peşinde olmasanız da, bu insanlarla bağlantınızı koparmamaya özen gösterin. Sadece bir şeye ihtiyacı olduğunda arayıp soran insan konumuna düşmek istemeyeceksinizdir.

Eğer nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız networking aktiviteleri ve konferanslar network oluşturmak için iyi yöntemler olabilir. Neden orda olduğunuzdan ve bu aktivitelerden neler umduğunuzdan emin olun. Tanıştığınız önemli kontaklara vermek üzere yanınızda özgeçmişinizn bir kaç kopyasını ya da birkaç kartvizit bulundurmayı unutmayın.

Kendi sektörünüzdeki insanlarla konuşmak amacıyla telefona sarılmak için işinizi kaybetmeyi beklemeyin- şirketteki yeriniz sağlam görünüyor olsa ve siz bu konumdan çok memnun olsanız dahi, köşe başında sizi neyin beklediğini asla bilemezsiniz.

Networking 2.0

Eğer bu fikre hala alışamadıysanız, networkin gözünüze sadece bütün iyi işleri kapması an meselesi olan aşırı kendine güvenli tüplerin yapabileceği, korkunç bir şey gibi görünebilir. Fakat durum hiç de öyle değildir. İnsanlar zaman içinde, değerli bir iş yöntemi olduğu için bu sürece alışmaktadırlar.

Internet networking’i herkes için ulaşılabilir hale getirmiştir, ve iş adamlarının görüşlerini ve bilgilerini paylaşabilecekleri pek çok forum ve iş amaçlı network sitesi bulunmaktadır.

Kişisel ve profesyonel online varlığınız arasındaki mesafeyi koruduğunuz sürece, internet sektörünüzdeki son haberleri almak için harika bir yöntem olacak, fakat hiç bir zaman kendinizi gerçekten göstermenizin yerini tutamayacaktır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu