Girişimcilik

Niş Alanda Yakalanan Başarılı Girişimcilik

Niş Alanda Girişim Humm Organic

Gelin, Görümce, Kız Kardeş ismini verdileri şirketleri, çocuklar için ihtiyaç duyulan sağlıklı atıştırmalıklar üretiyor. Pazar boş olduğu için iki buçuk yıl içinde çok hızlı büyüdüler. Şimdi hedeflerinde ihracat var…İŞE kendi çocukları için başlamışlar. Çocuklar atıştırmalıklara bayılırlar ama bunların çoğu onlar için zararlıdır. Hepsi kariyerlerinde farklı işler yapan isimler ve hepsi aynı aileden. Geçtiğimiz günlerde onlarla sohbet etme imkanı buldum. îlginç bir pazardan söz ediyoruz. Çocuk pazarı hazır mamalar dışında gelişmeye çok açık bir alan. Bu sayfalarda girişim hikayelerine daha çok yer vermeye çahşıyorum. Bu hikaye de hem yapanlar hem de yapılan İŞraçısından güzel bir örnek. Hikayeyi yazanlar Aslı Akdemir Acun daş, Damla Şener Akkaynak ve Hale Şener.

GELİN, GÖRÜMCE, KIZ KARDEŞ

Kendilerini şu sözlerle anlatıyorlar: “Biz bir aile şirketiyiz. Şirketimizin adı GGK yani ‘Gelin, Görümce, Kız Kardeş’. Markamız da Humm Organic. ‘Hadi ham yap’ ve ‘hımm leziz’den esinlenerek ortaya çıktı. Uzun zamandır çocuklarımıza yurtdışmdan Türkiye’de kolaylıkla bulamadığımız organik gıdaları taşırken, kendi ülkemizde bu tarz ürünleri niye üretemiyoruz diyerek yola koyulduk. Aslında sadece ürün olarak da düşünmemek lazım. Paketlerimizin, mortolarımızın, çizgi karakterlerimizin temelinde, hepimizin bir zamanlar çocuk olduğu ve bir şeyleri severek yemenin yolunun lezzet ve eğlenceden geçtiğini bilmemiz yatıyor. İçeriğinde katkı maddesi olan ürünleri anneler, sıkıcı paketleri de çocuklar sevmiyor. Bundan dolayı elimizin altındaki alışıldık atıştırmalık gıdalar içimize sinmiyordu.”

Humm Organic

ÜRÜNLER NEREDE ÜRETİLİYOR?

Bu işe heveslenince üretimini de becermek gerekiyor. Çünkü organik dendiğinde Türkiye’de malzeme bulmak kolay değil. Onlar da tedarik süreçlerini giderek genişleterek geliştirmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Üretim ise tecrübeli bir üreticiden: “Ürünler global bir şirket olan BTA’nın 23 bin metrekarelik üretim tesisinde, gıda mühendisleri ve çocuk beslenmesinde uzman diyetisyenler eşliğinde, özellikle büyüme çağındaki çocuklara, sağlıklı bir ara öğün alternatifi sunabilmek üzere geliştirildi. Organik sertifikalı yulaf bar, kurabiye ve krakerler Humm Organic ile çocukların ve annelerin kalbini, doğal, katkısız Şener, Damla Şener Akkaynak ve şejçer jlavesiz yollardan kazandı geçtiğimiz iki buçuk yılda. Şimdiye kadar 1 milyon adet ürün sattık ve bunun 500 bin adedi 2019’da satıldı. Geçtiğimiz yıla oranla cirodaki büyümemiz yüzde 60. Çok ciddi bir büyüme oranı görüyoruz.”

Bütün dünyada atıştırmalık sektörü yaklaşık 610 milyar dolar büyüklüğünde. Sağlıklı atıştırmalık segmenti ise bunun içinde en hızlı büyüyen, 2025 de 32.8 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması beklenen bir pazar. Avrupa bu pazarda lider. Türkiye ile ilgili durumu dinleyelim girişimcilerden:
‘”Türkiye özelinde bakarsak, büyüyen ekonomi, kadınların işgücüne daha fazla dahil olması, genç nüfus ve ‘on-the-go’ tabir edilen sabah-öğle-akşam herhangi bir ara öğün yenilebilen ürünler günümüzün vazgeçilmezi oldu. 2017 Mayıs ayında pazara girdiğimizde bebeklere yönelik mama ve kurabiyeler vardı, daha büyük çocuklar içinse tek tük ürün bulunabiliyordu ki o da her zaman değil. Organik dediğimiz noktada ise bizim kategorimiz neredeyse boş bir alandı. Arkamızdan gelenlerin çok olması da doğru bir noktayı adreslediğimizi gösteriyor”.

Hedef yurtdışına açılmak

GGK’nın hedefi deneyimlerini yurtdışına taşımak: “Paketlerimizden ismimize, yarattığımız karakterlere, en önemlisi 2016-2017’de yaptığımız fokus gruplar ve tadım grupları markamız için müthiş bir kazanım oldu. 2019’da yurtdışı hedeflerimizi koymuştuk ve şimdi Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Kıbrıs’ta aktif satış yapıyoruz. Hedefimiz hammaddesinden üretimine, paketlemesine yüzde 100 Türk ürünü olan markamızı yurtdışında da ciddi oranlarda büyütmek. Hali hazırda dokuz çeşit ürünümüz var. Ar-Ge çalışmalarının devam etmesiyle birlikte üç tane daha organik yeni ürünümüz çok yakın zamanda raflarda yerini alacak. Başta Türkiye’deki büyük zincir mağazalar olmak üzere, organik ve sağlıklı ürün satan mağazaların hemen hepsinde, 400’e yakın satış noktasında bulunuyoruz”.

Volkan AkıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu