Anasayfa / Makaleler / Nükleer Kahramanların Perde Arkasındaki Dramı

Nükleer Kahramanların Perde Arkasındaki DramıJaponya’da nükleer sızıntı tehlikesi yayan Fukişima santralinde çalışan bir personele ait e-posta, depremin zararlarını ortadan kaldırmak için gece gündüz çalışanların, yakınlarını kaybetmeleri dolayısıyla yaşanan dramı da gözler önüne serdi.

Fukişima’daki Daini reaktörünün yöneticisine bağlı bir çalışan tarafından gönderilen ve Wall Street Journal tarafından ele geçirilen e-postada, “Ailem tsunaminin altında kaldı ve hala nerede olduklarını bilmiyorum. Normal şartlarda, elimden geldiğince hızlı şekilde onların evine koşardım. Ancak, şimdi tahliye bölgesi olması dolayısıyla, o bölgeye dahi gidemiyorum” dedi.

Tehlike saçan nükleer reaktörlerin işletmesinden sorumlu şirket olan TEPCO, şirket yönetimine Çarşamba günü gönderilen e-postanın ‘gerçek’ olduğunu açıkladı. Wall Street Journal tarafından e-postanın sahibine atılan sorulara ise bir cevap gelmedi.
E-postada, “1F ve 2F [Daiçi ve Daini] reaktörlerinde çalışanların çoğu bu bölgede yaşıyor ve felaketin kurbanı olmuş durumdalar” diyen kadın çalışan, anne ve babasının yaşadığı kasabanın tamamının dev dalgalar altında kaldığını da belirtti.

“SAVAŞ ALANINI ANDIRIYOR”

Kendi çalıştıkları reaktörde herkesin gözünü kırpmadan sızıntıyı önleme çalışmalarına destek verdiğini belirten bu kişi, “manzara adeta bir savaş alanını andırıyor” dedi.

Tsunaminin, ‘tanrının takdiri’ olduğunu ve nükleer santralde çalışanların bunda bir kabahati olmadığına dikkat çekilen e-postada, yine de TEPCO’nun nükleer santralin 20 kilometre civarında yaşayan ve tahliye edilmek zorunda kalanların çektiği sıkıntıları görmesi gerektiği belirtildi.

E-postada, bölgedeki herkesin evlerini, işlerini, okullarını, arkadaşlarını ve ailelerini kaybettiği ifade edildi.

Konu hakkında yorum yapmaktan kaçınan TEPCO yetkilileri ise yaşanan radyasyon sızıntısı ve diğer problemler için özür diledi.

Bu kişi her şeye rağmen, kendilerini felaketin kurbanları olarak görmeden önce bir TEPCO personeli olarak görevlerini tamamlamak için çok sıkı çalıştıklarını da vurguladı.

  Doğru Kararları Almak

E-postayı gönderen bu çalışan mesajını, “Sonuna kadar savaşacağız” ifadeleriyle sonlandırdı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir