Başarılı Girişimcilik

Ödül yakalama uygulaması Gripper, yatırım aldı

Üye işyerlerinin tanımladığı ödülleri mobil cihazlar yardımıyla yakalayabilen konum tabanlı uygulama Gripper, ilk melek yatırımını aldı. Antalyalı iki genç girişimci tarafından hayata geçirilen uygulama, Türkiye genelinde 50 bin kullanıcıya ulaştı.

2016 yılında kurulan konum tabanlı ödül yakalama uygulaması Gripper, kullanıcıların mobil cihazları yardımıyla işletmelerin tanımladığı ödülleri yakalaması üzerine kurulu bir start up. Kullanıcılara ve işletmelere fayda sağlayan, iOS ve Android tabanlı bu mobil uygulama Antalyalı iki genç girişimci tarafından hayata geçirildi. Türkiye genelinde 50 bin kullanıcıya ulaşan uygulama, Antalya’da 241 işletmeyle çalışıyor. Uygulamayla Antalya’da toplam değeri yaklaşık 600 bin TL’yi bulan 120 bine yakın ödül tanımlandı.

gripper-uygulamasi

Kelime anlamı ‘kıstırmak’ olan Gripper’ın amacı, ödülü hedef olarak belirleyip, anlamı gibi onu ‘kıstırmak’. Girişim, çocukluk arkadaşları olan Ali Can Taner ve Sadi Düldül tarafından hayata geçirildi. İkisi de yazılım uzmanı olan girişimciler, ödül sistemi olan Gripper’ı beş ayda hayata geçirdiler. Ardından da ilk melek yatırımını aldılar. Taner, bir gün Facebook’ta Bayram Efendi Osmanlı Kahvesi Yönetim Kurulu Başkanı Boğaçhan Göksu’ya ulaştı. Göksu, Facebook’ta ‘Gençlere girişimlerinde destek olalım’ içerikli bir gönderi paylaşmıştı.

Bunun üzerine Taner de gönderinin altına bir yorum yazdı. Bu şekilde girişimcilerle Göksu bir araya geldi. Göksu’dan aldıkları melek yatırımla da uygulamayı pilot bölge olarak Antalya’da hayata geçirdiler.

17 BİN İŞLETME HEDEFLİYOR

Ali Can Taner, Gripper’ın geliştirdikleri üç projeden biri olduğunu ancak üçünün de bu yılın başına kadar henüz bir isminin bile bulunmadığını söylüyor. Projeyi beş ayda geliştirdiklerini vurgulayan Taner, pilot bölge olarak Antalya’da işe başlamalarına rağmen kısa zamanda büyük bir ilgiyle karşılandıklarını sözlerine ekliyor. Uygulamaların içerisinde oyunlaştırmayla farklılık yakaladıklarını ifade eden Taner, “Bu bizi diğer lokasyon bazlı uygulamalardan ayıran nokta. Ayrıca insanlara indirim ve fırsat sunan sistemlerden bizi ayıran diğer özelliklerin başında, işletmelerden komisyon almadan özgür bırakarak diledikleri yere diledikleri kadar diledikleri koşullarda ödül tanımlama fırsatı sunmamız bulunuyor” diyor.

Öncelikli hedeflerinin tüm Türkiye’de yaygınlaşmak olduğunu belirten Ali Can Taner, orta vadeli hedeflerine ilişkin olarak ise şunlan söylüyor: “Antalya bizim için pilot bölgeydi. Bundan sonrası için ‘kazan kazandır’ felsefisiyle hareket ederek diğer şehirlerde de işletmeleri ve kullanıcıları Gripper ile tanıştırmayı hedefliyoruz. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Eskişehir başta olmak üzere toplamda 10 büyük ilimizde aktif olmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Türkiye genelinde 2017 sonuna kadar 2,3 milyon kullanıcıya ve 17 bin işletmeye ulaşmayı planlıyoruz.”

Bayilik verecek

Ali Can Taner, Gripper ile bayilik modeline geçmeyi de planladıklarını ifade ediyor. Taner, kısa süre sonra Türkiye genelinde bayilikler vermeye başlayacaklarını söylüyor. İş modellerini bayilerin yeni işletmeleri sisteme katması üzerine kurgulayacaklarını anlatan Taner, “İsim hakkı bedeli olarak 3 bin 500 dolar alacağız. Silver, gold ve platin olmak üzere üç farklı bayilik modeli sunacağız. Bu üç model için bayilerin ortalama 5 bin ile 10 bin TL arasında kâr etmelerini hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu